Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αφου το καταφερα κι αυτο , τι αλλο θελω... Εξαλλου νιωθω οτι συμπασχεις καθε φορα που ανοιγω ενα θεμα  ;D ;D ;D

 

Λοιπον εφτιαξα ενα παλιοβιντεο εκει περα να ακουσεται 5 κιθαρες μεσα απο το εκπληκτικο peavey μου... απο κοντα ακουγεται καλυτερα...

 

Aκουστε και τις 5 κιθαρες αν εχετε χρονο και δεν βαριεστε και θελετε να με βοηθησετε κτλ και δειτε ποσο αδυναμη ακουγεται η τζακσον των 2500 ευρω σε σχεση με τις υπολοιπες...

 

Αν παλι δεν ακουτε προβλημα παλι πειτε το...

Ομως ακουστε καλα την esp που γα.......μει  !!!  Γενικα ακουστε και πειτε μου τα συμπερασματα σας...

 

Η ηχογραφηση εγινε στα domatiotouspitioumou studios με ενα μικροφωνο shure beta 58 και μια καρτα ηχου E-mu...

 

Να και το βιντεο

 

 

Εμένα ίδιες μου ακούγονται  :P Άντε λιγάκι πιο μπασάτη η esp επειδή δεν έχει floyd οπότε η λύση ειναι.......

 

 

FLOYD UPGRADES!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε κοίτα τώρα έτσι όπως το θέτεις περί χαρακτήρα κιθάρας με οδηγείς στην σκέψη να μην αλλάξω τίποτα. Γιατί αν αυτό που ακούω είναι ο χαρακτήρας της κιθάρας που πρέπει να έχει λογικα μια κιθάρα των 2500 μάλλον θα κοιτάξω να πάρω το καλύτερο από αυτην. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Βέβαια ο invader μπαίνει και σε μια τζάκσον από μαμα τζάκσον αλλά δεν πειράζει.... Ίσως να μην αξίζει να πειράξω τίποτα στο συγκεκριμένο όργανο και να λυθεί το θέμα με 10άρες και μισό τόνο κάτω. Σε ντο θα κουρδισω την ρρ3 με τον invader... Να σαί καλά ρε μιχάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα τώρα έτσι όπως το θέτεις περί χαρακτήρα κιθάρας με οδηγείς στην σκέψη να μην αλλάξω τίποτα. Γιατί αν αυτό που ακούω είναι ο χαρακτήρας της κιθάρας που πρέπει να έχει λογικα μια κιθάρα των 2500 μάλλον θα κοιτάξω να πάρω το καλύτερο από αυτην. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Βέβαια ο invader μπαίνει και σε μια τζάκσον από μαμα τζάκσον αλλά δεν πειράζει.... Ίσως να μην αξίζει να πειράξω τίποτα στο συγκεκριμένο όργανο και να λυθεί το θέμα με 10άρες και μισό τόνο κάτω. Σε ντο θα κουρδισω την ρρ3 με τον invader... Να σαί καλά ρε μιχάλη...

 

Κάνε όμως το upgrade στο floyd.Κάθε κιθαρίστας με κιθάρα με ορίτζιναλ φλοϋντ που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να το κάνει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχω καταλάβει . Αυτα τα upgrades τα βγάζει η μαμα εταιρεία στην γερμανία η είναι τίποτε κόλπα από άλλες εταιρίες... ; από όσο ξέρω την παραγωγή των γνησίων φλόιντ την έχει η σαλερ , οπότε η ίδια παράγει και αυτα τα upgrades ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχω καταλάβει . Αυτα τα upgrades τα βγάζει η μαμα εταιρεία στην γερμανία η είναι τίποτε κόλπα από άλλες εταιρίες... ; από όσο ξέρω την παραγωγή των γνησίων φλόιντ την έχει η σαλερ , οπότε η ίδια παράγει και αυτα τα upgrades ;

 

H ίδια εταιρία τις κάνει χρησιμοποιώντας παρτς εγκεκριμένα από αυτήν.Απλά είναι και ο επίσημος αντιπρόσωπος που άμα σου προκύψει ζημιά στο τρέμολο θα σε αποζημειώσει (σαν τις αντιπροσωπίες αυτοκινήτων).Απλά βρές ένα μαγαζί που να είναι συμβεβλυμένο με την εταιρία και τσέκαρε τι μπορείς να κάνεις.

 

Νομίζω το block (η μεγάλη πλάκα μετάλου πίσω από το back plate-είναι φανερό ποιο είναι δεν θα το χάσεις) είναι φτιαγμένο από ανοξείδωτο ατσάλι το οποίο δίνει αρκετά πρίμα στον ήχο (γι αυτό μας πρίζει και o Superfunk με τα floyd και νια νια χάλια ήχος και μπλα μπλα μπλα πάτρε 6βιδα... ;D).Ε αυτό μπορείς να το αντικαταστήσες με τιτάνιο (αφαιρεί πρίμα προσθέτει λιγάκι μεσσαία) ή με brass (προσθέτει μπάσσα). Βεβαια παίζει και το μέγεθος που θα βάλεις (πιο λεπτό=λιγότερος τόνος πιο πρίμα,πιο παχύ το αντίθετο).

 

Τέλος, μπορείς να αφαιρέσειs μία φλούδα μετάλου που υπάρχει κάτω από τα saddles την οποία πολλόι την χαρακτηρίζουν ως tone sucker.Παραθέτω και βίντεο

 

part 1

 

 

2

 

έχει και 3 αν θες.Πάρε και ένα συγκριτικό τεστ πριν-μετά (δεν θα καταλάβεις και πολύ διαφορά γιατί η ποιότητα ηχογράφησης είναι λιγάκι μέτρια.

 

 

έχει και άλλα βίντεο το youtube τσέκαρε τα όλα είνα πολύ ενδιαφέροντα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου