Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα..τυχαια ειδα το θεμα...ενας φιλος εχει μια jackson με invader!!!Αν θες να την ακουσεις εχουμε video Με την συγκεκριμενη να σου παραθεσω!

 

για βαλε να  δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον...η jackson δεν ξερω αν ειναι αμερικανικη...

ο εξοπλισμος ειναι αποοσα θυμαμαι

 

tcelectronic nova system

Ibanez whiping demon

PEAVEY CLASSIC 30 TWEED

 

 

ελπιζω να βοηθησα!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος ηχος... δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι πανατα ενα γκαζιαρης μαγνητης ειναι παντα πιο παραμετροποιησιμος απο εναν μη γκαζιαρη...Δηλαδη με εναν γκαζιαρη , κοβεις λιγο γκειν , παιζεις και με το ικιου και ερχεται... Με τον μη γκαζιαρη τι να κανεις ? βαζεις γκειν , βαζεις μπασα κτλ και παλι , δεν ερχεται αμα το φερεις στα ορια του... Και ο μαστειν που τον ειχε (jb) , δεν ειχε και κανενα τρελο ογκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...η jackson δεν ξερω αν ειναι αμερικανικη...

 

 

Aμερικάνικη δεν είναι με τίποτα.Μπορεί και από τις παλιές τις ps3 performer ίσως.Για φαντάσου να παιζε με τίποτα θηρία dual rectifier.Τώρα με τον peavey και tweed μάλιστα τι όγκο να βγάλει (πόσο ρόλο θα έπαιζε ο ενισχυτής ε? ;))

 

παντα πιο παραμετροποιησιμος απο εναν μη γκαζιαρη...Δηλαδη με εναν γκαζιαρη , κοβεις λιγο γκειν , παιζεις και με το ικιου και ερχεται...

 

Μάλλον το αντίθετο γίνεται (με έναν high gain ενισχυτη του βάζει όσο γκάζι θες) ειδικά στα καθαρά. Πάντως γκάζι με τίποτα δεν σημαίνει όγκο.

 

http://www.facebook.com/video/video.php?v=134175853280627#

 

Δες εδώ όγκο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τελευταιο και απο μενα...ελπιζω να βοηθησα...

και.......

οτι και να κανετε τον ογκο του warwick δεν τον βλεπετε ουτε στα ονειρα σας!!! ;D ;D ;D

ΚαλοΒραδυ παιδια!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το γκάζι δεν προδιαθέτει και όγκο... Ο invader έχει όγκο από μόνος του... Τον εχω σε μια τζάκσον ρρ3 . Ο όγκος που δίνει αυτός ο μαγνήτης είναι το κάτι άλλο. Υπάρχουν όμως 2 επιλογές. Να πουλήσω την ρρ3 και να περάσω το invader στην sl2h. Σε αυτην την σκέψη όμως με ψηλό προβληματίζει το ότι μάλλον μετά περιορίζώ την ευελιξία της κιθάρας. Από την άλλη η δεύτερη σκέψη είναι να κρατήσω τις κιθάρες ως έχουν. Την ρρ3 με τον invader και την sl2h με τον τζεφ μπεκ και βλέπουμε... Δεν ξέρω αλλά από την sl2h περιμένω κάτι πιο βαρύ... Για κάποιο λόγο είναι η πιο ψόφια κιθάρα που εχω. Η ιμπανεζ με τους ντιμαρζιο ιμπανεζ μαγνητεσ βγάζει κιλά περισσότερα όγκου . Η φεντερ με τον σούπερ ντιστορσιον επίσης. Η esp με τον τζεφ μπεκ πάλι βγάζει πιο επιθετικό ήχο. Σε κάποια φάση σκέφτηκα τον tb6 όμως είδα τα χαρακτηριστικά του και είναι αρκετά πρίμος για τα γούστα μου... Προτιμώ  κάτι πιο μπάσο... Η τζεφ μπεκ σαν χροιά είναι ωραίος απλά στην συγκεκριμένη κιθάρα μοιάζει λίγο αδύναμος... Εχω ανεβάσει ένα βίντεο μερικές σελίδες πίσω... Ακούστε και θα καταλάβετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σε ρωτήσω,όλες σου οι κιθάρες είναι στο ίδιο κούρδισμα? Αν ναι γιατί δεν δοκιμάζεις να την κατεβάζεις σε τίποτα ρε,ντο την jackson με παχύτερες χορδές?Είναι αρκετά treble ο ήχος της οπότε ίσως και να είναι καλό αντίβαρο.Δοκίμασε με ernie ball χορδές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και πολύ φαν υψών χαμηλών κουρδισματων. Μέχρι μι ύφεση αντέχω... Πάντως δεν είναι κακή ιδέα έστω ο μίσος τόνος χαμηλωμα και πιο χοντρές χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και πολύ φαν υψών χαμηλών κουρδισματων. Μέχρι μι ύφεση αντέχω... Πάντως δεν είναι κακή ιδέα έστω ο μίσος τόνος χαμηλωμα και πιο χοντρές χορδές.

 

Kαι γω έτσι έλεγα μέχρι που την κατέβασα σε C και τώρα δε λέει να ανέβει :P Πάντως οι jackson ποτέ δεν είχαν σαν στόχο τον ογκώδη ήχο.Πιο πολύ ήταν προσανατολισμένες σε αιχμηρό,mid-treble ξίσιμο.Για αυτό και πολλά θρας συγκροτήματα τις χρησιμοποιούσαν (και χρησιμοποιούν) κατά κόρον. Ποιο πολύ τον όγκο τον φτιάχνανε με το μιξάρισμα και στα λάιβ με τα ρακ/εφέ τους.Η κιθάρα είχε τον προσανατολισμό να κόβει στο mix και να ακούγεται μέχρι το τέρμα του κλάμπ και ειδικά στα σόλο να παίρνει αυτιά.Απλά αν βάλεις invader πάει αυτή η jacksonίλα άσε που ξέχνα τα αξιοπρεπή καθαρά.Θα σου βγάζει overdrive ακόμα και στο καθαρό κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου