Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαμπατο ειναι, και επιπλεον εχει δικο του μικρο τελικο 2 χ 1,5w, ωστε να το συνδεεις απευθειας με καμπινα, και να παιζεις σιγα.

 

http://www.engl-amps.com/e530.html

 

 

κοιτα ωραιο ειναι και απο ηχο καλο φενεται απο βιντεακια ομως , εκτος απο το οτι γραφει τιουμπ απριαμπ , δεν λεει τιποτε αλλο σχετικα με το τι λαμπες φοραει κτλ... σορυ ειμαι λιγο ασχετος με τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα ωραιο ειναι και απο ηχο καλο φενεται απο βιντεακια ομως , εκτος απο το οτι γραφει τιουμπ απριαμπ , δεν λεει τιποτε αλλο σχετικα με το τι λαμπες φοραει κτλ... σορυ ειμαι λιγο ασχετος με τετοια...

 

2 Engl

 

V1 : ECC83/12AX7  First quality

V2 : ECC83/12AX7  Selected

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαστα !!! δεν ειναι κακη ιδεα... θα το κοιταξω... αν και σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερη λυση ενας 6262 με μια benton vintage 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαστα !!! δεν ειναι κακη ιδεα... θα το κοιταξω...

 

Εχουν γραφτει αρκετα CD στην Ελληνικη δισκογραφια με αυτο, και ξερω καποιους κιθαριστες απο επωνυμα ελληνικα ροκ γκρουπ, που το χρησιμοποιουν σε live με επιτυχια.

Την τελευταια φορα το ειδα συνδεδεμενο με Fender Twin Reverb (στο input!!!) σε ανοιχτο live, και ηταν αρκετα καλο. Πολλα γκαζια και ευκρινης ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα η αληθεια ειναι οτι μαλλον εχεις ενα δικιο αφου το προβλημα το εντοπιζω περισσοτερο στα μεταλα του φλοιντ παρα στον μαγνητη... ομως νταξει ρε παιδι μου τι να πω... οριτζιναλ φλοιντ ειναι ....Ευχαριστω παντως...

 

Kαλά και αυτός στο βίντεο original έχει (καλά το 02000 είναι αλλά είναι το ίδιο πράγμα). Τσέκαρε και αγγελίες.Εγώ θα κοιτούσα και τίποτα από Blackstar.Έχει και αυτό το ISF που αλλάζει αρκετά τον ήχο.

 

Κοίτα και δω κάτι ωραια πραματάκια!

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=25117

http://smart.noiz.gr/images/listings/thmb/yanzae-1301570023-d_pic.jpg

http://smart.noiz.gr/details.php?id=32519

 

Καλά βαρέθηκα να ψάχνω και τα υπόλοιπα  :P

Ειδικά ο jcm2000 προσωπικά μ αρέσει πολύ. Εννοείται δεν γνωρίζω τους πωλητές.Μήπως επίσης να τσεκάρεις και κανένα eq pedal?Είναι ωραίος τρόπος να boostάρεις τον ενισχυτή και γενικά παρέχει αρκετές επιπλέον επιλογές για να φτιάξεις ήχο.Plus είναι και αρκετά φτηνή λύση που θα σε καλύψει για πολύ καιρό.Μέχρι να μάσεις λεφτά για έναν Μesa boogie rectifier ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ευχαριστω παντως... Μαλλον θα παρω πρωτα ενυσχητη και μετα θα προβω σε αλλλαγη μαγνητων...

 

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως συζητάτε 12 σελίδες για μια αλλαγή μαγνητών (τσάμπα είναι βέβαια οι σελίδες...) αλλά νομίζω ότι η παραπάνω πρόταση είναι και η πιο σωστή.

 

Καταρχάς όπως όλοι συμφωνούμε ότι οι μαγνήτες παίζουν τον σημαντικότατο πλέον ρόλο στον ήχο.

                                              ΑΛΛΑ

Για μένα προσωπικά μιλώντας, όταν παίρνω ένα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ, ΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ, ΔΕΝ θα του άλλαζα ποτέ μαγνήτες-ηλεκτρικά γιατί το κάθε (ακριβό) όργανο προσωπικά το παίρνω γι αυτό που είναι και σέβομαι τον δικό του χαρακτήρα που έχει.

 

Οι αναβαθμίσεις είναι για πιο ''φθηνά όργανα'' που θέλουμε να τα κάνουμε καμμιά μόντα για να βελτιωθούν, αλλά και τους ίδιους custom μαγνήτες να βάλουμε μην περιμένουμε ότι θα φτάσουν το original.

 

ΝΑΙ υπάρχουν πολλοί που ακόμα και στα ακριβά τους όργανα αλλάζουν μαγνήτες, αλλά μιλάμε για επαγγελματίες ή υψηλού επιπέδου χομπίστες που όμως γνωρίζουν ακριβώς τί ήχο θέλουν να βγάλουν και πάνω απ'όλα έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να στηρίξουν αυτή την επιλογή τους.

 

Aυτό που θέλω να πω είναι άσε το όργανό σου όπως έχει, να το χαίρεσαι γι'αυτό το συγκεκριμένο χαρακτήρα που έχει, και από κει και πέρα όλα στα δάκτυλα είναι...Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι έναν πολύ καλό ενισχυτή (και με όσους άλλους παίξεις τόσο το καλύτερο), και αν κάτι δεν σου αρέσει στην κιθάρα το ξανασυζητάμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ΒLACKSTAR δοκιμασα και προσφατα μαλιστρα τον ht-5 και το γκαζι του δεν μου φτανει ουτε για πλακα... εφτιαξα ηχο με τον συγκεκριμενο οταν εβαλα ενα eq , ts-9 , noisegate... οποτε με χαλασε λιγο ολο αυτο το πεταλομανι..

χρειαζομαι εναν ενυσχητη να παιζω καρφι... εχω προς το παρον εντοπισει σε λογικα λεφτα τον 6262 , τον φαιρμπολ , τον 6505...

οι 2 τελευταιοι μετχ φυσικα...

 

θα δειξει...θα γυρισει και ο τροχος...

 

 

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως συζητάτε 12 σελίδες για μια αλλαγή μαγνητών (τσάμπα είναι βέβαια οι σελίδες...) αλλά νομίζω ότι η παραπάνω πρόταση είναι και η πιο σωστή.

 

Καταρχάς όπως όλοι συμφωνούμε ότι οι μαγνήτες παίζουν τον σημαντικότατο πλέον ρόλο στον ήχο.

                                              ΑΛΛΑ

Για μένα προσωπικά μιλώντας, όταν παίρνω ένα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ, ΚΑΛΟ ΟΡΓΑΝΟ, ΔΕΝ θα του άλλαζα ποτέ μαγνήτες-ηλεκτρικά γιατί το κάθε (ακριβό) όργανο προσωπικά το παίρνω γι αυτό που είναι και σέβομαι τον δικό του χαρακτήρα που έχει.

 

Οι αναβαθμίσεις είναι για πιο ''φθηνά όργανα'' που θέλουμε να τα κάνουμε καμμιά μόντα για να βελτιωθούν, αλλά και τους ίδιους custom μαγνήτες να βάλουμε μην περιμένουμε ότι θα φτάσουν το original.

 

ΝΑΙ υπάρχουν πολλοί που ακόμα και στα ακριβά τους όργανα αλλάζουν μαγνήτες, αλλά μιλάμε για επαγγελματίες ή υψηλού επιπέδου χομπίστες που όμως γνωρίζουν ακριβώς τί ήχο θέλουν να βγάλουν και πάνω απ'όλα έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να στηρίξουν αυτή την επιλογή τους.

 

Aυτό που θέλω να πω είναι άσε το όργανό σου όπως έχει, να το χαίρεσαι γι'αυτό το συγκεκριμένο χαρακτήρα που έχει, και από κει και πέρα όλα στα δάκτυλα είναι...Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι έναν πολύ καλό ενισχυτή (και με όσους άλλους παίξεις τόσο το καλύτερο), και αν κάτι δεν σου αρέσει στην κιθάρα το ξανασυζητάμε.

 

 

 

Mε προβληματισες  ??? ???

 

ειμαι ακριβως της ιδιας νοοτροπιας σχετικα με την αλλαγη μαγνητων... μου αρεσει το συγκεκριμενο οργανο σαν οργανο αλλα με απογοητευει ηχητικα...δεν ξερω... κι εγω εκει κολαω οτι ενα καλο οργανο ειναι κριμα να το πειραζεις...ομως αμα δεν βγαζει ηχο ? τι να κανω ? το εχω και δεν το αγγιζω...

 

θα την δοκιμασω και σε αλλους ενυσχητες , ισως φταιει ο πιβι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι θυμαμαι εχεις το podhd ετσι?

 

δεν μου πολυαρεσει κι αυτο... συμβιβαστικη λυση ειναι για εμενα... μου αρεσε εξ απ ανεκαθεν απο παντα να παιζω καρφι...

 

 

Δεν εχει κακο ηχο αλλα νταξει , δεν με τρελενει... περισσοτερη ωρα μου παιρνει να φτιαξω ηχο παρα να παιξω...Οπως και να χει χρειαζομαι εναν ενυσχητη...

 

Ισως αν δεν βρεθει κατι αλλο να παρω καποιον μπουγκερα... Να ειναι καλα ο BLACKIE που με αφησε το παιδι και δοκιμασα τον δικο του... Απο ηχο ο 6262 σκιζει , καμια αμφιβολια περι τουτου... Θελω να δω και τον 333xl για να ειμαι σιγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου