Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου μολις αλλαξα μαγνητες στην jackson ps4 που εχω και γι αυτο θα πω την αποψη μου για το θεμα σου.μπορει να μην ειναι usa η κιθαρα μου αλλα εχει ξυλα alder κ γενικα αμερικανικες προδιαγραφες!αξιζε τον κοπο!!!!!!!αλλη κιθαρα.θα σου προτεινα emg σε τετοια κιθαρα να μην βαλεις γιατι θα την καταστρεψεις!!!μπορει να κανω λαθος αλλα ειναι αποψη μου και θα προσπαθησω να την τεκμηριωσω με καποια επιχειρηματα...ο πρωτος λογος ειναι τα μειονεκτηματα των μαγνητων με μπαταριες οτι δηλ.πεφτει η αποδοση απο ενα σημειο και μετα και ειδικα σε υψηλες εντασεις και ο δευτερος λογος ειναι οτο συγκεκριμενα οι emg που θες εχουν χαρακτηριστικο ηχο κ οταν θα θες να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και εφε θα εχεις μεγαλο προβλημα αν το αυτι σου ειναι εκπαιδευμενο να ξεχωριζει τις νοτες...δηλαδη οταν θα θες να παιξεις με chorus ειτε me flange εφε δεν θα δεις εξαιρετικες διαφορες σε σχεση με αλλους μαγνητες...ακομα και στα εφε δηλαδη,ο ηχος σου δεν θα ξεφευγει και πολυ απ τον αρχικο...εδω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω emg,εχει ενας φιλος που παιζουμε συχνα και βλεπει και ο ιδιος τα μειονεκτηματα,δεν τα παρατηρω μονο εγω...οσο για το ποιοι ειναι οι καταλληλοι εγω θα σου προτεινα αν μου ελεγες για heavy metal κλασσικα τον super distortion!επειδη ομως αναφερεις σκετο METAL η καλυτερη λυση ειναι ο Χ2Ν SPACED F για τρεμολο σαν της κιθαρας σου.εχει πολυ ογκο και ειναι γι αυτην την δουλεια...τα μειονεκτηματα του ειναι οτι βγαζει βρωμια ακομα οταν παιζεις και στα καθαρα...χωρις distortion.και στα σολο ειναι φοβερος ομως εχει πολυ υψηλη εξοδο και ισως να χρειαστεις και noise gate για το καλητερο αποτελεσμα!ειναι ο πιο δυνατος μαγνητης της di martzio!!!αν τωρα θες μαγνητη να λειτουργει σαν active και για μεταλ θα σου προτεινα παλι της di martzio ενα σετακι D-Activators!!!απ τους καλυτερους για μενα!!!και σε θεση neck ειτε τον paf pro ειτε τον d activator neck!δεν αναφερω για s.dunkan γιατι προσωπικα εμενα δεν με καλυπτει ο ηχος τους χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν ειναι καλοι μαγνητες,ειναι παρα πλυ καλοι κι αυτοι επισεις!ισως καποιος αλλος να ξερει περισσοτερα για dunkan και να σου προτεινει κατι αλλο.ελπιζω να βοηθησα καπως και γω,καλη μετατροπη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε μου μολις αλλαξα μαγνητες στην jackson ps4 που εχω και γι αυτο θα πω την αποψη μου για το θεμα σου.μπορει να μην ειναι usa η κιθαρα μου αλλα εχει ξυλα alder κ γενικα αμερικανικες προδιαγραφες!αξιζε τον κοπο!!!!!!!αλλη κιθαρα.θα σου προτεινα emg σε τετοια κιθαρα να μην βαλεις γιατι θα την καταστρεψεις!!!μπορει να κανω λαθος αλλα ειναι αποψη μου και θα προσπαθησω να την τεκμηριωσω με καποια επιχειρηματα...ο πρωτος λογος ειναι τα μειονεκτηματα των μαγνητων με μπαταριες οτι δηλ.πεφτει η αποδοση απο ενα σημειο και μετα και ειδικα σε υψηλες εντασεις και ο δευτερος λογος ειναι οτο συγκεκριμενα οι emg που θες εχουν χαρακτηριστικο ηχο κ οταν θα θες να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και εφε θα εχεις μεγαλο προβλημα αν το αυτι σου ειναι εκπαιδευμενο να ξεχωριζει τις νοτες...δηλαδη οταν θα θες να παιξεις με chorus ειτε me flange εφε δεν θα δεις εξαιρετικες διαφορες σε σχεση με αλλους μαγνητες...ακομα και στα εφε δηλαδη,ο ηχος σου δεν θα ξεφευγει και πολυ απ τον αρχικο...εδω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω emg,εχει ενας φιλος που παιζουμε συχνα και βλεπει και ο ιδιος τα μειονεκτηματα,δεν τα παρατηρω μονο εγω...οσο για το ποιοι ειναι οι καταλληλοι εγω θα σου προτεινα αν μου ελεγες για heavy metal κλασσικα τον super distortion!επειδη ομως αναφερεις σκετο METAL η καλυτερη λυση ειναι ο Χ2Ν SPACED F για τρεμολο σαν της κιθαρας σου.εχει πολυ ογκο και ειναι γι αυτην την δουλεια...τα μειονεκτηματα του ειναι οτι βγαζει βρωμια ακομα οταν παιζεις και στα καθαρα...χωρις distortion.και στα σολο ειναι φοβερος ομως εχει πολυ υψηλη εξοδο και ισως να χρειαστεις και noise gate για το καλητερο αποτελεσμα!ειναι ο πιο δυνατος μαγνητης της di martzio!!!αν τωρα θες μαγνητη να λειτουργει σαν active και για μεταλ θα σου προτεινα παλι της di martzio ενα σετακι D-Activators!!!απ τους καλυτερους για μενα!!!και σε θεση neck ειτε τον paf pro ειτε τον d activator neck!δεν αναφερω για s.dunkan γιατι προσωπικα εμενα δεν με καλυπτει ο ηχος τους χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν ειναι καλοι μαγνητες,ειναι παρα πλυ καλοι κι αυτοι επισεις!ισως καποιος αλλος να ξερει περισσοτερα για dunkan και να σου προτεινει κατι αλλο.ελπιζω να βοηθησα καπως και γω,καλη μετατροπη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το εχω σκεφτει το θεμα με τους ντιμαρζιο και για να πω την αληθεια , το εχω στο μυαλο μου... Αν τελικα εβαζα ντιμαρζιο θα εβαζα τον tone zone και τον air norton , paf pro στον λαιμο...

 

δεν θελω εναν ασυμαζευτο μαγνητη που να παιζει μονο λασπη... Εχω και τον invader για τετοια δουλεια... θελω εναν μαγνητη πολυεργαλειο , που να βασιζεται στο μεταλ στυλ ομως να ειναι ευελικτος και σε αλλα ειδη μουσικης.....Ο jb κανει ,  ομως στα δικα μου αυτια δεν ταιριαζει σε κιθαρες με λοκινγκ τρεμολο... Τον ειχα σε μια σεχτερ με μαονι και το ιδιο κακο ηχο ακουγα...

 

Ο λογος που κολαω στους ντιμαρζιο ειναι οτι εχω ηδη 2 κιθαρες με δαυτους.... μια ιμπανεζ και μια φεντερ... οποτε θα ηθελα να κρατησω καποια ισορροπια............ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invader για λάσπη; Μήπως κάνεις κάτι λάθος;

Εσύ φίλος, τί μαγνήτες θα βάλεις στη δική σου Ibanez και πότε θα την τελειώσεις γιατί θέλω μία φωτογραφία και ένα κλιπ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invader για λάσπη; Μήπως κάνεις κάτι λάθος;

 

για τον seymour duncan invader λεω... εχεις αλλη αποψη ? εννοω ασυμαζευτος και πολυ πολυ πολυ γκειν με ογκο... τωρα ισως το εθεσα διαφορετικα... αλλα για πες και την δικη σου αποψη... εγω τον θεωρω ωραιο μαγνητη για την δουλεια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τον θεωρείς ωραίο μαγνήτη γιατί τον λες λάσπη;

BTW μια χαρά συμμαζέψιμος είναι. Λίγο δουλειά θέλει στον ενισχυτή.

Ρε Άρη φιλικά και τα λοιπά αλλά μήπως πρέπει να ασχοληθείς με αυτά που ήδη έχεις αντι να ψάχνεις συνέχεια να αγοράσεις καινούργια πράγματα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ,

 

εχω μια jackson sl2h . Ειμαι γενικα αντιθετος με τις αλλαγες μαγνητων και ειδικα σε ακριβα οργανα. Στην προκειμενη περιπτωση η συγκεκριμενη κιθαρα ειναι τον JB στην γεφυρα... Στον ενυσχητη μου λοιπον δεν με ευχαριστει ο ηχος. Στον ιδιο ενυσχητη παιζω και με μια esp horizon που εχει παλι τον JB και ο ηχος ειναι τελειος... Σκεφτομαι λοιπον μηπως το τρεμολο της τζακσον χαλαει τον ηχο καπως σε αντιθεση με την esp που δεν εχει τρεμολο.

 

Ετσι λοιπον σεκφτηκα μηπως να αλλαξω τον μαγνητη με εναν TB-5 η καποιο set emg 81-85... που ισως με το τρεμολο να συνεργαζονται καλυτερα... Απο την αλλη ομως δεν μου παει να βαλω χερι σε τετοιο οργανο...

 

Για πειτε την αποψη σας , και αν καταληξετε στο να αλλαξω μαγνητες τελικα πειτε και ποιον / ους να βαλω...

 

metal καταβολες !!!

εχω sl2 με emg και δεν θα ελεγα οτι ο ηχος ειναι ιδιαιτερα ευχαριστος .το alder και οι emg  δεν ειναι τοσο καλη επιλογη, στα πριμα κυριως.εκτος αν εισαι αξιριστος.ο jb ειναι λιγος για metal ειδικα σε χαμιλες εντασεις,οταν ομως παιξεις πολυ δυνατα θα σ αρεσει.ο duncan custom ισως ειναι μια λυση,αλλα θα χασεις ξιλιλα διοτι duncan custom ceramic -jb alnico η επιλογη ειναι δικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου