Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπερα  :)!

 

Προταση για bridge στη Soloist? Bare Knuckle Mirracle Man..

Προταση γενικα για να βρεις την υγεια σου? Παιρνεις ενισχυτη της προκοπης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προταση γενικα για να βρεις την υγεια σου? Παιρνεις ενισχυτη της προκοπης...

 

τραγικος...................... ;) ψευτικος...........

 

με την κακια κουβεντα στο πληκτρολογιο... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

Θα τσεκαρω οποτε τον duncan distortion και επισης τους bareknuclle...

 

chris εννοεις και νεκ και μπριτζ τον ιδο μαγνητη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είπε ο Dnightshade πιο πάνω ;)

 

Στο βίντεο παίζεις όλες τις κιθάρες με τα ίδια settings. Αυτό δεν έχει νόημα (νόημα έχει μόνο όταν συγκρίνεις τελείως καθαρό ήχο, και πάλι ανάλογα με ενισχυτή). Κάθε όργανο έχει το δικό του sweet spot.

 

Τώρα μάλλον έχεις βρεί ενα distortion που σου αρέσει και το χρησιμοποιείς. Αν δε σου αρέσει κάτι κάτσε βρες που σου ακούγεται η Jackson καλύτερα και φτιάξε ήχο μόνο για αυτήν, μετά κάνε το ίδιο για τις άλλες και τότε δες τι ακριβώς θέλεις να σου δίνει η κάθε κιθάρα και που νιώθεις ότι δε σε ικανοποιεί. Μετά βέβαια παίρνεις καινούριο ενισχυτή και πάλι από την αρχή ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είπε ο Dnightshade πιο πάνω ;)

 

Στο βίντεο παίζεις όλες τις κιθάρες με τα ίδια settings. Αυτό δεν έχει νόημα (νόημα έχει μόνο όταν συγκρίνεις τελείως καθαρό ήχο, και πάλι ανάλογα με ενισχυτή). Κάθε όργανο έχει το δικό του sweet spot.

 

Τώρα μάλλον έχεις βρεί ενα distortion που σου αρέσει και το χρησιμοποιείς. Αν δε σου αρέσει κάτι κάτσε βρες που σου ακούγεται η Jackson καλύτερα και φτιάξε ήχο μόνο για αυτήν, μετά κάνε το ίδιο για τις άλλες και τότε δες τι ακριβώς θέλεις να σου δίνει η κάθε κιθάρα και που νιώθεις ότι δε σε ικανοποιεί. Μετά βέβαια παίρνεις καινούριο ενισχυτή και πάλι από την αρχή ;D.

 

Ενα δικιο στο θεμα των ρυθμησεων αλλα το θεμα ειναι οτι με αυτες τις ρυθμησεις που παιζω , μου αρεσουν ολες οι κιθαρες μου εκτος της τζακσον... Παντως ετσι οπως εχει παει το πραγμα , θα κοιταξω για καποιον λαμπατο και μετα θα δω τα προβληματα των ενυσχητων...

 

Παντως απο οτι φενεται ο duncan distortion ειναι ο επικρατεστεςρος... απο οτι ειδα μπαινει και σε καποια μονταλα εργοστασιακα... το κακο ειναι οτι αυτα τα μοντελα δεν εχουν τρεμολο... οπως αυτη του γκας τζι αλλα και του μαξ καβαλερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίβι ήταν καρφί ή χρησιμοποίησες την HD300?

 

καρφι... εχεις εντυπωσιαστει κι εσυ με την ηχαρα ε ?? ?? ??  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Φιλε Αρη θα σου προτεινω κι εγω τον Seymour duncan TB-6, καθως τον εχω βαλει σε μια Jackson RR1 στη θεση τοy JB για τους ιδιους ακριβως λογους που παρεθεσες. Και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι εχει πολυ παραπανω ογκο και διαυγεια απο τον JB αλλα δε εχει την ιδια γλυκα στις μελωδιες. Κατα τ αλλα  ομως ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη και πιστευω θα σε καλυψει με το παραπανω! Eγω παντως εμεινα πολυ ευχαριστιμενος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δε εχει την ιδια γλυκα στις μελωδιες

 

Βασικα δεν με καιει το καθαρο απο την γεφυρα... εχει τον 59 επανω οποτε ειμαι ευχαριστημενος στα καθαρα απο εκει... εξαλλου τον τζεφ μπεκ τον εχω και στην ιεςπι...

 

Μενεις κοντα στο π.φαληρο ? ελεγα μηπως τις βαζαμε διπλα διπλα και τις συγκριναμε  ;D ;D ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενεις κοντα στο π.φαληρο ? ελεγα μηπως τις βαζαμε διπλα διπλα και τις συγκριναμε  ;D ;D ??

 

Tί κάνει κανείς για μια χούφτα tone... ;D

 

 

Koίτα φίλε Άρη η γνώμη μου είναι πως με λίγο ΕQ μπορείς να φτιάξεις μια χαρά ήχο..Τι ρυθμίσεις έχεις τώρα;

 

Αυτό που προτείνω είναι να κόψεις λίγο μπάσα,να δώσεις λίγο παραπάνω ψηλά,να δώσεις ακόμα περισσότερα μεσαία,και αν έχεις επιλογή μέσω της HD300 να παίξεις με συγκεκριμένες συχνότητες,να κόψεις την περιοχή 400-800 Ηz για να αναπνεύσει λίγο το όργανο (μουσικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μολις αλλαξα μαγνητες στην jackson ps4 που εχω και γι αυτο θα πω την αποψη μου για το θεμα σου.μπορει να μην ειναι usa η κιθαρα μου αλλα εχει ξυλα alder κ γενικα αμερικανικες προδιαγραφες!αξιζε τον κοπο!!!!!!!αλλη κιθαρα.θα σου προτεινα emg σε τετοια κιθαρα να μην βαλεις γιατι θα την καταστρεψεις!!!μπορει να κανω λαθος αλλα ειναι αποψη μου και θα προσπαθησω να την τεκμηριωσω με καποια επιχειρηματα...ο πρωτος λογος ειναι τα μειονεκτηματα των μαγνητων με μπαταριες οτι δηλ.πεφτει η αποδοση απο ενα σημειο και μετα και ειδικα σε υψηλες εντασεις και ο δευτερος λογος ειναι οτο συγκεκριμενα οι emg που θες εχουν χαρακτηριστικο ηχο κ οταν θα θες να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και εφε θα εχεις μεγαλο προβλημα αν το αυτι σου ειναι εκπαιδευμενο να ξεχωριζει τις νοτες...δηλαδη οταν θα θες να παιξεις με chorus ειτε me flange εφε δεν θα δεις εξαιρετικες διαφορες σε σχεση με αλλους μαγνητες...ακομα και στα εφε δηλαδη,ο ηχος σου δεν θα ξεφευγει και πολυ απ τον αρχικο...εδω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω emg,εχει ενας φιλος που παιζουμε συχνα και βλεπει και ο ιδιος τα μειονεκτηματα,δεν τα παρατηρω μονο εγω...οσο για το ποιοι ειναι οι καταλληλοι εγω θα σου προτεινα αν μου ελεγες για heavy metal κλασσικα τον super distortion!επειδη ομως αναφερεις σκετο METAL η καλυτερη λυση ειναι ο Χ2Ν SPACED F για τρεμολο σαν της κιθαρας σου.εχει πολυ ογκο και ειναι γι αυτην την δουλεια...τα μειονεκτηματα του ειναι οτι βγαζει βρωμια ακομα οταν παιζεις και στα καθαρα...χωρις distortion.και στα σολο ειναι φοβερος ομως εχει πολυ υψηλη εξοδο και ισως να χρειαστεις και noise gate για το καλητερο αποτελεσμα!ειναι ο πιο δυνατος μαγνητης της di martzio!!!αν τωρα θες μαγνητη να λειτουργει σαν active και για μεταλ θα σου προτεινα παλι της di martzio ενα σετακι D-Activators!!!απ τους καλυτερους για μενα!!!και σε θεση neck ειτε τον paf pro ειτε τον d activator neck!δεν αναφερω για s.dunkan γιατι προσωπικα εμενα δεν με καλυπτει ο ηχος τους χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν ειναι καλοι μαγνητες,ειναι παρα πλυ καλοι κι αυτοι επισεις!ισως καποιος αλλος να ξερει περισσοτερα για dunkan και να σου προτεινει κατι αλλο.ελπιζω να βοηθησα καπως και γω,καλη μετατροπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου