Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μενεις κοντα στο π.φαληρο ? ελεγα μηπως τις βαζαμε διπλα διπλα και τις συγκριναμε  ;D ;D ??

 

Οχι φιλε μου. Θεσσαλονικη μενω!  :-\ Λοιπον απ οτι εχω διαβασει ο ΤΒ-6 ειναι κατι αναμεσα στον JB  και τον Invader... ηχιτικα νομιζω οτι ισχυει κατα ενα βαθμο, καθως εχω ακουσει και τους 2 αλλα ολα ειναι σχετικα.. Συγκεκριμενα ο ΤΒ-6 ειναι ο JB με αλλη μαγνητικη πλακα μεσα..η κατι τετιο. Και ο Invader ειναι ο ΤΒ-6  με διαφορετικους πολους. Το χα διαβασει σ ενα φορουμ και αυτο οταν εψαχνα κι εγω μαγνητη, αλλα δεν θυμαμαι που  :-\  Καλη λυση ισως ειναι και οι Bill Lawrence l500xl, απ οσο εχω δει σε reviews, vids αλλα δεν μιλω με σιγουρια γιατι δεν τους εχω ακουσει απο κοντα... ριξε μια ματια αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά,ρε παιδιά,ρε Άρη  ::)....

 

Τίποτα δεν έχει η κιθάρα σου.Αν θες να είναι λιγότερο ξυράφι ο ήχος απλά άλλαξε ρυθμίσεις στον ενισχυτή.Ή χαμήλωσε λιγάκι το μαγνήτη,βάλε brass block στο φλόυντ.Η jackson είναι φτιαγμένη για ξουράφι μέταλ.Αν θες πιο warm ήχο πάρε...ibanez.Mια χαρά είναι η κιθάρα σου.Εγώ με τη δική μου την dk2 dinky και χρησιμοποιώ διαφορετικές ρυθμίσεις σε σχέση με τη les paul μου.Και μακριά από X2n,είναι καρά-πριμαριστός και θα σου φύγουν τα αυτιά και χάλια καθαρά θα χεις ενω ο jb που έχεις είναι αξιοπρεπέστατος.Ε άμα θες να το παίξεις ChucK Schuldiner βάλτον τι να σου πώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε Άρη φιλικά και τα λοιπά αλλά μήπως πρέπει να ασχοληθείς με αυτά που ήδη έχεις αντι να ψάχνεις συνέχεια να αγοράσεις καινούργια πράγματα;

 

οχι ρε συ δεν ψαχνω πλεον τιποτα... εκτος απο ενυσχητη μαγνητες πεταλακια κτλ ειμαι πληρης κατα τα αλλα... δεν ψαχνομαι  ;D ;D ;D ;D

 

κοιτα ειναι κριμα να εχω ενα τοσο ποιοτικο οργανο , και να μην παιζω λογω κακου ηχου... πρεπει η να την πουλησω , η να την φερω στα μετρα μου... Προς το παρον σκεφτομαι να κανω το δευτερο... Αλλιως την εχω εκει και καθεται... Κριμα ειναι...

 

οσο για τον ινβειντερ βασικα το εχω ακουσει να τον λενε λασπη και εδω στο φορουμ αλλα νομιζα οτι ειναι θετικος χαρακτηρισμος  ;D

 

Ισως να την κανω την αποπειρα , αν και το αποτελεσμα λιγο ως πολυ το ξερω αφου , τον εχω σε μια τζακσον ρρ3 και σπερνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου προσωπικά θα πήγαινα βάση του "Tone Wizard" της S.D. (αν και το έκανα) και θα διάλεγα έναν απο τους δύo: TB-11 Custom Custom ή TB-4 JB Trembucker. Τον δεύτερο τον έχεις... οπότε πάμε στον πρώτο ΤΒ-11 Custom Custom.Κάτι καλύτερο πρέπει να ξέρουν και αυτοί που τους συστίνουν. Ή θα έπαιρνα ένα καλό EQ πετάλι για maximum ευελιξία,έτσι παραμένεις με τον ίδιο μαγνήτη.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω περισσοτερο με την αποψη του andy...πιστεψε με ο invader μονο για λασπη δεν διακρινεται...εγω σου προτεινα τον χ2ν για τι ειχα στο μυαλο μου κατι σαν τα ριφ και τα σολο των trivium...για τους emg σου απαντησε κι ενα φιλος και συμφωνω σου ειπε οτι δεν ειναι τοσο καλη επιλογη για την κιθαρα σου.τωρα οι tone zone ειναι παρα πολυ καλοι μαγνητες και all around,ομως δεν ειναι ειδικευονται ουτε σε σολο ουτε σε ρυθμικα.κανουν και για τις δυο φασεις αλλα απλα καλοι...παλι για di martzio συζητας παντως οποτε θα σου προτεινα medium η low output μαγνητες και μαλλον σε ενδιαφερουν περισσοτερο μαγνητες με πιο ζεστο ηχο  οπως ειναι οι evolution,air norton,d sonic...μπορεις να επισκεφτεις το official site της di martzio που εχει επιλογη να βαλεις τι ξυλα εχει η κιθαρα σου,τι ειδος θες να παιζεις,τρεμολο κλπ και σου προτεινει τρεις επιλογες μαγνητων!για τον paf pro με βρισκεις απολυτα συμφωνο αν καιοπςσ μου τα λες καλο θα ηταν να τσεκαρεις και του steve morse παλι της di martzio για θεση neck.για αλλες επιλογες με βαση αυτο που αναζητας θα σου προτεινα απο dunkan του jeff beck για bridge.επισεις πολυ καλος και με ζεστο ηχο ειναι και ο gold της epiphone-gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω περισσοτερο με την αποψη του andy...πιστεψε με ο invader μονο για λασπη δεν διακρινεται...εγω σου προτεινα τον χ2ν για τι ειχα στο μυαλο μου κατι σαν τα ριφ και τα σολο των trivium...για τους emg σου απαντησε κι ενα φιλος και συμφωνω σου ειπε οτι δεν ειναι τοσο καλη επιλογη για την κιθαρα σου.τωρα οι tone zone ειναι παρα πολυ καλοι μαγνητες και all around,ομως δεν ειναι ειδικευονται ουτε σε σολο ουτε σε ρυθμικα.κανουν και για τις δυο φασεις αλλα απλα καλοι...παλι για di martzio συζητας παντως οποτε θα σου προτεινα medium η low output μαγνητες και μαλλον σε ενδιαφερουν περισσοτερο μαγνητες με πιο ζεστο ηχο  οπως ειναι οι evolution,air norton,d sonic...μπορεις να επισκεφτεις το official site της di martzio που εχει επιλογη να βαλεις τι ξυλα εχει η κιθαρα σου,τι ειδος θες να παιζεις,τρεμολο κλπ και σου προτεινει τρεις επιλογες μαγνητων!για τον paf pro με βρισκεις απολυτα συμφωνο αν καιοπςσ μου τα λες καλο θα ηταν να τσεκαρεις και του steve morse παλι της di martzio για θεση neck.για αλλες επιλογες με βαση αυτο που αναζητας θα σου προτεινα απο dunkan του jeff beck για bridge.επισεις πολυ καλος και με ζεστο ηχο ειναι και ο gold της epiphone-gibson.

 

αυτην την στιγμη η κιθαρα μυ εχει επανω τον jeff beck , οποτε ψανχω κατι αλλο ... επισης προς το παρον δεν σκεφτομαι να προχωρησω σε μαγνητη ντιμαρζιο... ψαχνω κατι σε ντανκαν , ο οποιος μαγνητης να μου δωσει κατι διαφορετικο απο τον τζεφ μπεκ που ηδη εχω ωστε να εχω λογο να παιζω με την εν λογω κιθαρα...μεχρι στιγμης προαθηκαν οι tb-5 , tb-6... ειμαι λιγο μπερδεμενος γιατι δεν θελω και κατι εντελως καφρικο , ομως δεν θελω και κατι παραπλησιο του τζεφ μπεκ...

 

Ισως παω προς τον ινβειντερ τελικα , αν και δεν παιζει τιποτε αλλο περαν του μεταλ μου αρεσει πολυ γενικα...

 

οσο για τον χαρακτηρισμο λασπη οπως σας ειπα το εχω διαβασει εδω στο φορουμ σαν θετικο χαρακτηρισμο και νομιζα οτι αυτο που ακουω απο την ρρ3 μου και μου αρεσει λεγεται λασπη  ??? ??? ??? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου,το θεμα ειναι να ξερεις τι ζητας...οταν λενε λασπη υποθετψω ενοουνε πριμα με αρκετο ογκο και πολυ πολυ gain για πολλα γκαζια!και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο!σε πολλους αρεσει και ειναι το καλυτερο για μεταλ!!!οπως και σε μενα!για αυτο και πηρα και τον χ2ν απλα στην αρχη δεν εκανα τις καταληλες ρυθμισεις με τον καιρο εμαθα πως να βγαζει το καλυτερο αποτελεσμα..και σπερνει!οσο για ντανκαν δεν εχω παιξει με πολλους αλλα αν εχεις φαει σκαλωμα με συγκεκριμενο τοτε να το κανεις!η πρωτη επιλογη ειναι κ η καλυτερη.μετα την μετατροπη βαλε φωτο αν θες να δουμε την δουλεια που εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Άρη απευθύνεσαι? ;D ;D

 

:'( :'( :'(

 

Εχω βγαλει κακη φημη

 

Ας ειχα τα λεφτα και θα εβλεπες... μια χαρα αποφασιστικοτατος θα ημουν...  :'( :'( :-\ :-\

 

 

Εν τελει θελω να τσεκαρω μηπως μου κανει ο tb-5 ... Δεν θελω ρε γα....μω....το να βαλω καφρομαγνητη... θελω μια ευεληξια...Κατα βασει μεταλομαγνητη αλλα οχι να μην μπορω να παιξω και κατι αλλο... Παντως αν καταληξω να βαλω καφρομαγνητη ο ινβειντερ θα ειναι αυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:'( :'( :'(

 

Εχω βγαλει κακη φημη

 

Ας ειχα τα λεφτα και θα εβλεπες... μια χαρα αποφασιστικοτατος θα ημουν...  :'( :'( :-\ :-\

 

 

Εν τελει θελω να τσεκαρω μηπως μου κανει ο tb-5 ... Δεν θελω ρε γα....μω....το να βαλω καφρομαγνητη... θελω μια ευεληξια...Κατα βασει μεταλομαγνητη αλλα οχι να μην μπορω να παιξω και κατι αλλο... Παντως αν καταληξω να βαλω καφρομαγνητη ο ινβειντερ θα ειναι αυτος...

 

Τοτες ξαναελα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου