Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση κιθάρας παντού???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Λοιπόν, διαβάζοντας για εξάσκηση τα βιβλία του Guthrie Govan, βρήκα εκεί ένα πινακακι με patterns για τα δάχτυλα αριστερού χεριού, αυτα που έκανε λέει ο frank Zappa σε ώρες χαμένου χρόνου για διατήρηση και εκγύμναση.

 

Έτσι, μπήκα στο τρυπάκι εκεί που δεν έχω την κιθάρα αλλα έχω χαμένο χρόνο κτλ, να κάνω αυτές τις ασκήσεις.

 

Ο μόνος τρόπος ήταν αυτός:

http://www.pocketstrings.com

 

Περίπου στα 50€

 

c4121d12dfcfc301c57d5de111673910.jpg

 

Ποια η γνώμη σας, και αν υπάρχει κάτι πιο φθηνό.

Ακόμα σκεφτόμουν για αγορά ενός neck της πλάκας από Κίνα που θα το κόψω και θα του περάσω κομμάτια χορδές. Λέω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αα, σίγουρα υπάρχει και αυτο το μίνι κιθαρακι στα 59, αλλα απο την άλλη δεν μπαίνει στην τσέπη ;)

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_st_mini_bk.htm

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φιλε εισαι επαγγελαμτιας?Γιατι εχεις φαει το σκαλωμα να παιζεις ολη μερα κιθαρα ,δεν το καταλαβαινω ειλικρινα.Νομιζω παντως γενικα οι παυσεις ειναι εξισου συμαντικες με τις ασκησεις και οχι μονο στην κιαθαρα αλλα γενικα.Θες να τουμπανιασεις  τα δαχτυλα ,θα σου πω  εγω πως .Κανε μια μπαντα πατησου καθε μερα 4 ωρες παιξιμο και ελα να μου πεις μετα αν χρειαζεσαι ολα αυτα τα μαραφετια.Και πιστεψε με σου μιλαω εκ πειρας.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τις κενες ωρες θα προτιμουσα να πιω κανα ποτακι και να'μαι παρεα με κανα κοριτσι απο το να παιζω σε ενα κοματι ξυλο με χορδες.Η να σκεφτομαι κανα καινοργιο τραγουδι 'η να περνω ναρκωτικα αχχαχαχαχαχαχαχα.Τεσπα δεν θελω να πηδηξω το θρεντ.Αυτη ηταν καθαρα μια προσωπικη τοποθετηση.Anyway continue without.Παω να παιξω την τελε στο τουινακι τωρα.Νομιζω οτι θα ακουστει λιγο καλυτερα.χιχιχιχι

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα άχρηστο μου φαίνεται, για τον εξής λόγο: Νομίζω πως 2 είναι οι κύριες φάσεις που παίζουμε για την πάρτη μας- είτε μελετούμε "σοβαρά", είτε απλά γρατζουνάμε. Στην πρώτη περίπτωση, βρίσκω αδύνατο να μελετήσεις σοβαρά σε ακατάλληλο χώρο, περιμένοντας τον οδοντογιατρό ας πούμε  ;D με ένα σκουπόξυλο με χορδές και μετρονόμο στα ακουστικά του κινητού  ;D αν έβλεπα κάνα τέτοιο φρούτο μπροστά μου θα τον πλάκωνα στις σφαλιάρες  ;D ;D ;D Στη δεύτερη περίπτωση, τι νόημα έχει να γρατζουνάς χωρίς κιθάρα  ;D και χωρίς ήχο και χωρίς κάνα μπακιτράκι και χωρίς τον ενισχυτή σου κλπ κλπ

 

 

Άρα μάλλον άχρηστο είναι. Αν στον χρόνο που διαθέτεις,όσο λίγος και να είναι, μελετάς ΣΟΒΑΡΑ, αλλά ΣΟΒΑΡΑ, να τελειώνεις και να νιώθεις το κεφάλι σου σα κουνουπίδι, τότε δε χρειάζεται να συμπληρώνεις με ανούσια και μηχανικά ανεβοκατεβάσματα σε μια ρακέτα παραλίας με χορδές  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα!

Σορυ, ξέχασα να γράψω το πιο σημαντικό clue:

 

Παντρεμένος με δυο παιδιά, το ένα μωρο, που όταν φτάνει 11:00 το βράδυ τρέχεις να κάτσεις στο καναπέ! :)

Και σκέφτεσαι για εκείνη την ώρα, λίγα πράγματα να κανεις πριν ξυπνήσεις τη νύχτα! Χιχι!

 

Οπότε, ψάχνεις να βρεις τον χαμένο χρόνο εκτός πρόβας (αν και οπότε καταφέρεις :) ) να μην σκεβρωσει το χέρι!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ, αυτο που λέει ο Guthrie ακόμα και στη στάση του λεωφορείου που περιμένουμε να χρησιμοποιήσουμε το πάνω μέρος της παλάμης για να κάνουμε αυτές τις ασκήσεις και να κερδίσουμε έτσι χρόνο....να μην το αναφέρω καθόλου εεε? :)

 

 

Φίλε Johnny, με άρεσε ο τρόπος που σκέφτεσαι ;) κανά ποτακι (jack) παρέα καλή, (τα περί κοριτσιού... Χμ καλύτερα μην το γράψω, δεν ξέρεις σε τι ματια μπορεί να πέσει! )

 

 

Manosx, ρακέτα παραλίας?? Χα, τελικά όλο ιδέες είστε!!

(Τέλος το τρολ :) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το προβλημα με τετοιες κατασκευες, ειναι οτι λογω θεσης πολυ ευκολα μπορουν να μεταβληθουν σε ''τενοντιτιδα παντου''  ;) . Τουλαχιστον οσους ξερω που παλιοτερα αγορασαν (οταν ειχαν πρωτοεμφανιστει), μετα απο λιγο τα ξεφορτωθηκαν.

 

  Δεδομενου οτι το να ακους μουσικη σε κανει εξισου καλυτερο μουσικο με το να μελετας το οργανο, προσωπικα θα συμφωνησω με αρκετους πορωμενους μουσικους που εχω γνωρισει, που στα διαλειματα της μελετης η στον ελευθερο χρονο ακουγαν φανατικα μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ, αυτο που λέει ο Guthrie ακόμα και στη στάση του λεωφορείου που περιμένουμε να χρησιμοποιήσουμε το πάνω μέρος της παλάμης για να κάνουμε αυτές τις ασκήσεις και να κερδίσουμε έτσι χρόνο....να μην το αναφέρω καθόλου εεε? :)

 

  Ο λόγος που ο Govan, εκτός από αδιάφορος μουσικά (ναι, έχω ακούσει και τους Aristocrats ), μου είναι (και) αντιπαθής, είναι τέτοιου είδους δηλώσεις.

Λες και ο ίδιος δεν έχει λιώσει στην αυστηρή μελέτη, αγκαλιά με τον μετρονόμο (και όχι με το πικαπ, τα βινύλλια και το λοιπό "ανέμελο" hype) και το βήμα παραπάνω έγινε μη χάνοντας ούτε μια διαθέσιμη στιγμή:

 

Στη στάση το λεωφορείου, την ουρά της τράπεζας, το θρόνο, ο Γκάθρι μελετά...

 

Δεδομενου οτι το να ακους μουσικη σε κανει εξισου καλυτερο μουσικο με το να μελετας το οργανο, προσωπικα θα συμφωνησω με αρκετους πορωμενους μουσικους που εχω γνωρισει, που στα διαλειματα της μελετης η στον ελευθερο χρονο ακουγαν φανατικα μουσικη.

 

+ άπειρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου