Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση κιθάρας παντού???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλως παραδόξως, μια απ τις αγαπημένες μου ατάκες σχετικά με την εξάσκηση

είναι κάτι που είχε πει ο Keith Ritchards..."αν σηκώνεσαι το πρωί και πρέπει

να πιέσεις τον εαυτό σου να εξασκηθεί, μάλλον έχεις διαλέξει λάθος δουλειά". ;)

 

Ευτυχώς μιλάς για τον RiTchards  τον οποίο δεν γνωρίζω, διαφορετικά θα σε είχα απολύσει λαίμαι  ;D ;D ;D

  O Richards όμως, όπως και πολλοί άλλοι της φουρνιάς του,ανεξάρτητα του αν ήταν βιρτουόζοι, έγραψαν χιλιάδες χιλιόμετρα στα στούντιο μόνοι τους ή με παρέα παίζοντας και ανεξάρτητα του αν δεν έγιναν βιρτουόζοι, το σίγουρο είναι πως έγραψαν μουσική που έμεινε.

  Προσωπικά πιστεύω πως κάτι τύποι σα το Ριτσαρντ, είχαν μεγαλύτερη έννοια να παίξουν μουσική, σαν τα ινδάλματά τους, παρά στο να γίνουν βιρτουόζοι και νομίζω πως εκεί κολλάει και το ''ακούω μουσική'' άρα διδάσκομαι ακόμα κι αν δεν ακουμπάω τάστο

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ακριβώς. Όποιος έχει παίξει έστω μια νότα που να αξίζει τον κόπο να ακουστεί,

έχει δουλέψει πάνω στην τέχνη του. Βιρτουόζος ή όχι, δεν έχει καμία σημασία.

 

Για κάτσε....μόλις μου έκανες παρατήρηση για την ορθογραφία μου??? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας άνθρωπας που δεν έμαθε μπουθάρα ποτέ, που η φωνή του δεν οδηγούσε πουθενά.

Μου το θύμισε ;D ο Jazzzzzzzzzzzzz και αν νομίζουν κάποιοι πως μετά από τόση μπουθάρα, δεν γνωρίζει είναι γελασμένοι, γιατί μουσική δεν είναι μόνο η μπουθαρα και η φωνή και το πλήκτρο και το τούμπανο, είναι ο συνδυασμός όλων

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λέμε το ίδιο  πράγμα, Sammy. Και βέβαια παίζει ο RiTchards :).Παίζει όπως και όσο

πρέπει. Και αυτό το έχει κατακτήσει δουλεύοντας πάνω στην τέχνη του. Ο τρόπος με

τον οποίο το δούλεψε μπορεί να μην είναι ο τρόπος του Govan ή ξέρω γω ποιανού, αλλά

αυτό που παίζει δεν του ρθε έτσι απλά μια ωραία πρωία. Είναι αυτό που είπες, χιλιάδες ώρες

στα στούντιο, στη σκηνή, στο ψάξιμο του τέλειου τάκο κλπ. ;D

 

Ακου τη κιθαρούλα στο κομμάτι που πόσταρε  ο JJ...ακούγεται η αγάπη του ανθρώπου για

το αντικείμενο-ο δικός σου σίγουρα δεν διάλεξε λάθος δουλειά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως εγω μπαντες οπως οι rolling stones, acdc κτλ, παντα καρα-βιρτουοζους τους θεωρουσα. Αν τους δεις live καταλαβαινεις οτι πολυ λιγες μπαντες μπορουν να γκρουβαρουν τοσο καλα, και να παιξουν αυτα τα τρια ακκορντα οπως το κανουν αυτοι..

 

.. ειναι σαν να προσπαθεις να παιξεις ρυθμικη κιθαρα σε ενα κομματι του bob marley ας πουμε... σε γραφεις, σε ακους,  ??? ακους τον κιθαριστα του που παιζει μονο ενα ακκορντο, και αναθεωρεις το τι σημαινει βιρτουοζος.... ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δεν ηθελα να παω εκει την κουβεντα ,και μαλον τελικα το εκανα το θρεντ ανω κατω.Οπως και να'χει τελικα οι απαντησεις εδω μεσα εδειξαν πως ειναι λίγο τραβηγμενο αλλα και εν τελη επικινδυνο να εχεις ενα κουτσουρο στα χερια ολη την ωρα.

  Τωρα οσον αναφορα τον Richards ή το καθε Richards ειναι τελικα θεμα του καθενος μαλον.Εχει γραψει καταπληκτικα τραγουδια και πολυ εξυπνες κιθαρες μεσα σε αυτα και αυτο το λεν πολλοι κιθαριστες του κοσμου.Θα μεινω στην ατακα του πιπιτιρι.Νομιζω εκει εμπεριεχονται ολα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σωστός ο Alter.

 

Μια άλλη ωραία ατάκα του Richards, από την ίδια θρυλική συνέντευξη στο Guitar

Player-θρυλική, μεταξύ άλλων, γιατί ήταν σχετικά αλογόκριτη και είχε προκαλέσει

κάποιο σούσουρο-ήταν η εξής..."there's only one song and Adam and Eve wrote it". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ηλεκτρική unplugged ενοχλεί?

 

Καλημερα, για την ωρα το πιο ευκολο σεταπ μου για εξασκηση ειναι vox- ακι καρφωτο στην κιθαρα, και κανενα amp simulation στον υπολογιστη, κατευθειαν στα ακουστικα...

 

Αλλα, παιδες, την ωρα εκεινη που εχεται η ορεξη, ερχετσαι και ο Μορφεας με γλυκοτραγουδιστη φωνη και μου λεει "κοιμηηηηησου, κοιμηηηησου τωρα που μπορεις πριν ξυπνησεις στη νυχτα 8-10 φορες....Και ααααααυριο μερα ειναι...)  ;D

 

χαχα!

 

Θα την βρω την ακρη, πού θα παει!!!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεγαλωσει ρε ο αλητης που θα παει.χαχαχαχαχα.Μια χαρα ειναι το ακουστικο υπολογιστης.Παλιοτερα το μεγαλυτερο μερος των συνθεσεων που εκανα τις εκανα απο τις 12 μεχρι της 6 το πρωι και το πρωι κοιμομουνα.Κονσερβα τυμπανο και μπασοκιθαρο απο το guitar rig.Μια χαρα για τοτε .

  Τωρα ομως ειναι η αληθεια δεν μπορω να το κανω.Αλλα μια χαρα.Και μιση ωρα να παιξεις μια χαρα ειναι.Εγω ειχα φτασει σε καλο σημειο και τωρα με το κρυο δεν μπορω να κατεβω γκαραζ να παιξω το καθιερωμενο 2 ,4ωρο και ζοριζομαι αλλα το χω ξαναπερασει σε χειροτερη μορφη αρα οκ.Μην τρελενομαστε.

Αν αποφασισεις να παιξεις σε ενα μηνα το πολυ πιανεις επιπεδα ανωτερα απο αυτα που ειχες,αλλα θελει υπομονη ,χρονο και επιμονη.Παντως μην τρελενεσαι.Τα παιδια ειναι μεγαλυτερη ευτυχια απο δυο πετυχημενες νοτες.Αρα κομπλε σε βρισκω .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου