Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση κιθάρας παντού???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αληθεια ειναι οτι τετοια μαραφετια οπως και το shred neck που φανταζει απειρως καλύτερο, απευθύνονται σε κοινο που δεν θελει να "χανει λεπτο" απτην ζωή του..

 

Οι υπολοιποι που ειμαστε πιο χαλαροι δεν μας νοιαζει και πολυ!  ;)

 

Το θεωρω χρησιμο εργαλειο μονο αν εχεις "νεκρο χρονο" στις μετακινησεις σου, πχ η δουλεια σου ειναι 1 ωρα δρομος ή για να πας στην δουλεια σου κολλας στην κινηση.

 

Απτην αλλη η υπερβολικη χρηση σιγουρα θα ταλαιπωρησει το αριστερο χερι οποτε μαλλον η τενοντιτιδα θα σε περιμενει στην γωνια ετσι και το παρακανεις..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα και με τα χρονια καταλαβαινεις οτι ενα μεγαλο μερος της μελετης σε εισαγωγικα γινεται χωρις οργανο και καθαρα με το αυτι.Αν πιστευεις οτι λογω ελειψης χρονου θα καλυψεις κενα με τετοιες πατεντες οκ.

  Προσπαθησε να γινεις αυτο διαστημα καλυτερος μουσικος τουλαχιστον και οχι κιθαριστας.Νομιζω περισσοτερο θα εκτιμηθει απο το να κατεβασεις τον παπα απο ολους μας .

  Αλλα να κατι τετοιοι τυποι σαν τον govan και αλλοι τεχνικουρες αυτα το κακο κανουν .Που εισαι ρε keith Richards με τα τρια ακορντα την κεφαλα σου την αλητεια.Σε τι ροκ εν ρολλ κοσμο θα μεγαλωσουν τα παιδια μας με τι μουσικους ?Τον govan ελεος .Ροκ εν ρολλ ρε αλητικο βρωμικο και επαναστατικο οχι ασκησεις δεξιοτεχνιας.

Το προβλημα τελικα με τους κιθαριστες ειναι οτι ακουμε περισσοτερο κιθαρα απο οτι μουσικη .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω προτεινω μονιμα γαντια το χειμωνα και οχι μοτοσικλετα, δηλαδη καθολου εκθεση στο κρυο της εξωτερικης πλευρας των χεριων. η επιδεξιοτητα θελει χρονο -χρονια- δεν ερχεται με ατελειωτη εξασκηση σε ενα μηνα, ετσι ερχεται η τενοντιτιδα. επισης δες αν κρατας σωστα το οργανο και τα δυο χερια,  και παιζε μονο οταν εχεις τον χρονο και την ηρεμια να ακουσεις προσεκτικα τι παιζεις, και μπορεις να εχεις το μυαλο εκει… τελος οι γνωσεις σου στην μουσικη πρεπει να προηγουνται της επιδεξιοτητας σου… ετσι θα γλιτωσεις πολλα τζαμπα τιρουριρουριρουριρουριρου………………….. 

ετσι θα βελτιωθεις γρηγοροτερα     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Αλλα να κατι τετοιοι τυποι σαν τον govan και αλλοι τεχνικουρες αυτα το κακο κανουν .Που εισαι ρε keith Richards με τα τρια ακορντα την κεφαλα σου την αλητεια.Σε τι ροκ εν ρολλ κοσμο θα μεγαλωσουν τα παιδια μας με τι μουσικους ?Τον govan ελεος .Ροκ εν ρολλ ρε αλητικο βρωμικο και επαναστατικο οχι ασκησεις δεξιοτεχνιας.

Το προβλημα τελικα με τους κιθαριστες ειναι οτι ακουμε περισσοτερο κιθαρα απο οτι μουσικη .

 

 

Πες τα!Κάντο σαν τον Govan,σαν τον Srv,σαν τον παπά της ρώμης....κάντο όπως σου'ρχεται και κάτι θα καταλάβουμε!

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, εκεί που άρχισα να γίνομαι ψυχρός μουσικός, μου θυμησατε κάποια πράγματα που τελευταία λόγω καταστάσεων άρχισα να ξεχνώ...

 

Thanx guys, τελικά βοηθήσατε περισσότερο απο όσο φαντάζεστε ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδες τελικα και συ καταλαβαινεις οτι η μουσικη ,η κιθσρα το παξιμο ειναι τελικα στην παρεα φιλε.Και οχι σε ενα κομματι ξυλο.Η αλιλεπιδραση με τον αλλο ,το γκρουβ ,η εμπνευση αλλα και η μαλακια ακομα θελουν κοσμο.Παιζουμε μια μουσικη που ευτυχως θελει παρεα ,καλο κεφαλι και καλη καρδια.Ολα τα αλλα απλα ρολαρουν στο αναλογα.Αλλοι δεν το χουν αυτο ρε μαγκες να στε ευτυχεις!!!Σορυ για την ορθογραφια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holystone, μόνο μην βάλεις τον Richards και την παρέα του στο σπίτι στις 11:00 το βράδυ...

 

Αφού το έχεις καϋμό και μεράκι, θα τη βρεις την άκρη, όπως και να είναι. Ηλεκτρική unplugged ενοχλεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμνάσιο πήγαινα και μου κόλλησε την αρρώστια με τη μπουθάρα, ένας ογγλέζος νοικάρης που είχαμε καθηγητής στο Βρετανικό συμβούλιο. Αυτός ήταν ο ''δάσκαλός'' μου. Μου έμαθε τα ακόρντα δλδ και 2-3 τραγουδάκια για να γουστάρω και να έχω κίνητρο να συνεχίζω. Το πρώτο ήταν το Lady lay και το δεύτερο Lola  ;D

Ενα συμπαθέστατο φρικιό ήταν ο Ρον, άκουγε και Yes  ;D ;D ;D

Τον είχα ρωτήσει λοιπόν ως πιο έμπειρος που ήταν, τι πρέπει να κάνω για να μάθω μπουθάρα και μου είχε πει, πως για κάποιο διάστημα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να περάσει μέρα με κανένα τρόπο που να μην πιάσω, έστω και για 5 λεπτά τη μπουθάρα στα χέρια μου.

 

Μάλλον είχε δίκιο, αλλά κατόπιν εγώ τη μπουθάρα τη παράτησα σχεδόν για 20 χρόνια.

Τέλος πάντων, εγώ μπουθάρα, δεν έμαθα ποτέ,απλά είμαι γρατζουνίστας  ;D, όμως η μουσική είναι το μοναδικό πράμα στη ζωή μου που δεν περνάει μέρα χωρίς αυτή, είτε ακούγοντας, είτε παίζοντας  

 

Ακολουθεί ακατάλληλον κάτω των 58 οβίνδεον

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλως παραδόξως, μια απ τις αγαπημένες μου ατάκες σχετικά με την εξάσκηση

είναι κάτι που είχε πει ο Keith Ritchards..."αν σηκώνεσαι το πρωί και πρέπει

να πιέσεις τον εαυτό σου να εξασκηθεί, μάλλον έχεις διαλέξει λάθος δουλειά". ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου