Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gibson σιγουρα ΔΕΝ αξιζει τα 3000... :wink: (& τα ξυλα της ειναι ολόιδια με της Studio απλα εχει ...φιλετο..)

 

Οντως οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ ειναι ΟΛΑ τα λεφτα και απο εκει ο ηχος μπορει να αλλάξει σημαντικα.

 

Οχι ομως και ΤΕΛΕΙΩΣ. :wink:

 

δηλ. οτι και να κανουμε η LP θα ειναι παντα μια κιθαρα με "μεσαιοπαχυ" ηχο και εντονα τονισμενα μεσαια τα οποια αν παμε να τα πειράξουμε θα αλλοιώσουμε το χαρακτηρα του οργανου .

 

εχοντας ακουσει τους Burstbuckers μπορω να πω οτι ειναι οι πλεον vintage διπλοι που εχω ακουσει & εχουν ηδη πολυ καθαρα μεσαια (για αυτο αλλωστε και μου αρεσουν..η μαλλον τους..ανεχομαι μια και γενικα απεχθανομαι τους διπλους μαγνητες :wink: :lol: )

 

Παντως κατι μου λεει πως ο Hausel το εκανε το θαυμα του παλι.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαι ρε παιδιά μην τρελαθούμε...ο άνθρωπος ρωτάει τι μαγνήτες humbuckers να πάρει και σεις του απαντάτε πάρε Tele ??? 8O

 

Δηλαδή σαν να ρωτάω εγώ "λάμπες να πάρω για τον Fender μου για να ακούγεται πιο γλυκός ?" και σεις να μου λέτε πάρε Marshall...

 

:lol: :lol: :lol:

ακου εδω τους WCR μαγνητες (απο οσους εχω ακουσει ειναι οι μαγνητες του απολυτα vintage ηχου) που εχω στην LES PAUL μου

 

http://www.noiz.gr/posts3206-0.html&sid=4dd4ee03510482533f02ae6fd8ad3364

 

http://www.noiz.gr/posts3180-0.html&sid=4dd4ee03510482533f02ae6fd8ad3364

 

και chickittypok πιστεψε με οτι αξιζε η αλλαγη μαγνητων απο τους αθλιους κεραμικους που ειχε πριν η κιθαρα μου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάω πάσσο

:wink: ¶σε που συμφωνώ απόλυτα για το ότι δεν αξίζουν κατάνάγκη τα λεφτά τους...Ένα 30% τουλαχιστον πληρώνεις όνομα.

 

Μάλλον ανάποδα είναι τα ποσοστά... σε κάποιες LP που είδα τελευταία τουλάχιστον... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οι μαγνητες ειναι τρομερα σημαντικοι,τι να λεμε τωρα (γιατι Τακη η tele σου δεν βελτιωθηκε απιστευτα με τους Twang Kings? :wink: )

 

Oμως θα επιμεινω οτι οι Burstbuckers V ειναι θαυμασιοι & ισως δεν χρειάζονται αλλαγη μια και ειναι ηδη πολυ ευκρινεις στα μεσαια....

 

Αυτο ηθελα να πω λεγοντας οτι αν θελει ΕΝΤΕΛΩΣ ευκρινη μεσαια ισως θα πρεπει να ...μεγαλωσει την γκαρνταρομπα του και να παρει μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ :lol: :lol: :lol: κιθάρα :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απαντήσεις λοιπον...κατ αρχάς Tele είχα, και είναι μια χαρά κιθάρα, με μέγαλύτερη ευκρίνεια, πιο γρήγορο attack,πριμομεσαία που ακούγονται σε κάθε μίξη κλπ. Δεν ξέρω κάτα πόσο χρειάζεται να το επισημάνω βέβαια ότι είναι άλλο πράγμα αυτό που ρωτάω. Δεν μετάνοιώνω που αγόρασα την les paul (η συγκεκριμένη παίζει, ακούω κιθάρες τα τελευταία 15 χρόνια και την διάλεξα ανάμεσα σε 30 ίδιες στο san francisco). Eίπα οτι θέλω να ακούγομαι σαν τον Paul Kossof, όχι σαν τον Albert Collins. Οι burstbucker <θολώνουν> στις μεγάλες εντάσεις (χαμηλά ακούγονται πολύ πειστικοί) και είναι πρόβλημα μαγνητών, όχι κιθάρας.

 

Ο βασικός μου ενισχυτής είναι ένας Marshall JCM 800 50w 2x12 (G-65) combo.

 

Jam σε ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν τους ξέρω τους Hausel αλλά θα το ψάξω.

 

chickittypok, ρε 'συ, τι σχέση έχουν οι κιθάρες με τα αμάξια; Aλλά και νά 'χουν, αν έπαιρνες μια McLaren (και όχι Ferrari βέβαια) και δεν πολυγούσταρες τις εξατμίσεις θα σε χάλαγε να τις αλλάξεις; Οι μαγνήτες δεν είναι η καρδιά του οργάνου, όπως η μηχανή στα αμάξια.Απόδειξη, βάλε οτι μαγνήτες θέλεις σε μια χάλια κιθάρα. Πάλι χάλια θα ακούγεται (άντε ίσως λίγο καλύτερα από πρίν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηθελα να πω λεγοντας οτι αν θελει ΕΝΤΕΛΩΣ ευκρινη μεσαια ισως θα πρεπει να ...μεγαλωσει την γκαρνταρομπα του και να παρει μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ :lol: :lol: :lol: κιθάρα :lol: :lol:

 

Είσαι φοβερός !! Δεν παίζεσαι με τίποτα :D

 

Αν ήσουν δικτάτορας, το πρώτο πράγμα που θα έκανες θα ταν να απαγορεύσεις σε όλους να παίζουν με άλλη κιθάρα εκτός από tele... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jam σε ευχαριστώ για την πληροφορία' date=' δεν τους ξέρω τους Hausel αλλά θα το ψάξω.

 

No problem ! :wink: Αν και όποτε θέλεις έλα να τους ακούσεις να βγάλεις καλύτερη άποψη...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ήταν ατυχής παραλληλισμός κ ιδιαίτερα προερχόμενος από εμένα που δε πρέπει να υπάρχει πιο αδής κ αδιάφορος για το θέμα αμάξια..άσχετα από αυτό πάντως είχα κ έχω την εντύπωση ότι η καρδιά της κιθάρας είναι πιο πολύ ο συνδυασμός καπακιού με μαγνήτες.Επίσης συμπαθώ πολύ περισσότερο τη κιθάρα σου από μια tele.προσωπικα παίζω με 3 όργανα κυρίως.Μια Tele Thinline του '72, μια firebird κ τώρα τελευταία με μία Hofner President.Είμαι υπέρκαλυμμενος από όργανα!Για αυτό δίνω κ όλες τις άλλες που είχα μάλλον σαν συλλεκτικο φετίχ πιο πολύ (λες κ με παίρνει οιονομικα :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου