Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήσουν δικτάτορας, το πρώτο πράγμα που θα έκανες θα ταν να απαγορεύσεις σε όλους να παίζουν με άλλη κιθάρα εκτός από tele...

 

γιατι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΑΛΛΕΣ κιθαρες εκτος απο TELE??? 8O

 

:lol:

 

(Αυθεντικη αττάκα ενος γνωστου country κιθαριστα... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχω βαρεθεί να ακούω οτι οι Gibson είναι υπερτίμημένες. Λες και στις Fender βρίσκεις πάνω από μιά στις δέκα που να παίζει ή λες και δεν πληρώνεις εκεί την μάρκα (εκέι κι αν την πληρώνεις, το ξύλο της είναι στην αγορά λίγο πιο ακριβό απ' το νοβοπάν που φτιάχνουμε ντουλάπια, κι ας μην μιλήσω για την επίπονη διαδικασία του... βιδώματος). Δεν είναι τυχαίο ότι σταμάτησαν να φτιάχνουν Standard στην Ιαπωνία αφού τελευταία, ακόμα και με τα δεύτερα τα ηλεκτρικά που φόραγαν οι πιο πολλές ακουγονταν καλύτερες από τις Made In USA...

Tώρα το θέμα της διαφοράς τιμής μάλλον είναι του εισαγωγέα.Μια βόλτα στο Αμέρικα θα σας πείσει...

Superfunk τώρα που είδες οτι έδωσα την Tele για μια παλιοlespaul ελπίζω να μην με επικυρήξεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να ακούω οτι οι Gibson είναι υπερτίμημένες. Λες και στις Fender βρίσκεις πάνω από μιά στις δέκα που να παίζει ή λες και δεν πληρώνεις εκεί την μάρκα (εκέι κι αν την πληρώνεις' date=' το ξύλο της είναι στην αγορά λίγο πιο ακριβό απ' το νοβοπάν που φτιάχνουμε ντουλάπια, κι ας μην μιλήσω για την επίπονη διαδικασία του... βιδώματος). Δεν είναι τυχαίο ότι σταμάτησαν να φτιάχνουν Standard στην Ιαπωνία αφού τελευταία, ακόμα και με τα δεύτερα τα ηλεκτρικά που φόραγαν οι πιο πολλές ακουγονταν καλύτερες από τις Made In USA...

Tώρα το θέμα της διαφοράς τιμής μάλλον είναι του εισαγωγέα... Μια βόλτα στο Αμέρικα θα σας πείσει...[/quote']

 

Συμφωνώ ! Και γι αυτό αν πρόσεξες ανέφερα τα 3000¤ ως πολλά για μια gibson μιας και στην Αμερική κοστίζουν γύρω στα 2000$...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς ότι οι Fender δεν είναι υπερτιμημένες. :wink:

 

Όσο για τις τιμές στο Αμέρικα, ανάλογα χαμηλές είναι και για άλλες κιθάρες, πάντα συγκριτικά μιλώντας οι Gibson είναι υπερτιμημένες. Αλλά όπως έγραψε κάποιο άλλο μέλος πριν λίγο καιρό, αγοράζεις το mojo πριν απ'όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοοοοχι αδερφέ!κάνεις λάθος μέγα!Στις Fender η κατάσταση είναι κατά πολύ χειρότερη...όσον αφορά τα των japan mexico usa κτλ...άστα...χάλια.συμφωνώ.Είδικά για τις post 80's...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δεν είπε κανείς ότι οι Fender δεν είναι υπερτιμημένες. :wink:

 

Όσο για τις τιμές στο Αμέρικα' date=' ανάλογα χαμηλές είναι και για άλλες κιθάρες, πάντα συγκριτικά μιλώντας οι Gibson [b']είναι[/b] υπερτιμημένες. Αλλά όπως έγραψε κάποιο άλλο μέλος πριν λίγο καιρό, αγοράζεις το mojo πριν απ'όλα...

 

Κι όμως... οι Fender δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με την Ελλάδα. Πίστεψε με, πριν έξι μήνες ήμουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως... οι Fender δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με την Ελλάδα. Πίστεψε με' date=' πριν έξι μήνες ήμουν εκεί.[/quote']

 

Φίλε μου, δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά, ή μιλάμε για άλλο πράγμα.

 

Δες πόσο κάνει μια American Deluxe ας πούμε στην Ελλάδα και δες και στην Αμερική, street price πάντα!

 

Ακόμα και μεταξύ των καλύτερων Ευρωπαϊκών τιμών και των καλύτερων Αμερικάνικων, η διαφορά είναι κοντά στο 25-30%!

 

Καλά, με την Ελλάδα μην το ψάχνεις... +80% ???

 

Όμως παιδιά τι ψάχνουμε τώρα? Ποιες κιθάρες είναι οι πιο υπερτιμημένες? Το σίγουρο είναι ότι το καλύτερο value for money είναι κάποιες Κορεάτικες και Γιαπωνέζικες... υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι όμως να πάρεις Αμερικάνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα των ελληνικών τιμών παραθέτω τα εξής:

Λιμπιζόμουν ένα set Yamaha Maple Custom το οποίο είχα βρει μεταχειρισμένο στη Γερμανία για 1500€ με 8,10,12 τομ και 14 βαθύ και 20 κάσα μαζί με βάσεις κτλ.Γυρνάω ο ηλίθιος Ελλάδα χωρίς να τα πάρω κ πάω στον Νάκα σαν επίσημο αντιπρόσωπο να ρωτήσω τιμές για τα ίδια ακριβώς.Η κάσα η 18 κ όχι η 20 που είχα βρει εγώ έκανε 1350€.I rest my case.Ελπίζω να καταλάβατε την ορολογια τυμπάνων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε κανείς ότι οι Fender δεν είναι υπερτιμημένες. :wink:

 

Όσο για τις τιμές στο Αμέρικα' date=' ανάλογα χαμηλές είναι και για άλλες κιθάρες, πάντα συγκριτικά μιλώντας οι Gibson [b']είναι[/b] υπερτιμημένες. Αλλά όπως έγραψε κάποιο άλλο μέλος πριν λίγο καιρό, αγοράζεις το mojo πριν απ'όλα...

 

Κι όμως... οι Fender δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με την Ελλάδα. Πίστεψε με, πριν έξι μήνες ήμουν εκεί.

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

Η Αμερική έχει τόσο διαφορά καμιά φορά σε τιμές από μαγαζί σε μαγαζί που θα εκπλαγείς!

Παρεπιπτόντως το 1994 η made in Mexico στρατ κόστιζε 270 δολλάρια περίπου 76 (σόρρυ το θυμήθηκα και το είχα υπολογίσει τότε ΑΚΡΙΒΩΣ!) χιλιάδες δρχ τότε στη Virginia και στην ελλάδα είχε από 145-180 χιλιάδες!!!

Τώρα μια λες πωλ π.χ κοστίζει κάπου 2000 δολλάρια και εδώ 3400 ευρώ και μεταξύ μας ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΟΛΛΑΡΙΟ & ΕΥΡΩ!

Μακάρι κάποιοι δηλαδή να πάρουν Χαμπάρι ότι έχουμε ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ!

Δηλαδή ρε Π@*&^ μου αν είχαμε ακόμα δρχ πόσο θα έκανε μια Φέντερ? 1 εκατομμύριο?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου