Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριζετε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες σε ηχογραφήσεις?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσοχή ! δεν κρίνω το πως παίζουν κιθάρα οι mogwai...ίσα ίσα μ'αρέσουν κιόλας...απλά μην συγκρίνουμε τον ήχο των mogwai με τον ήχο μεγάλων κιθαριστών...

 

χωρις ιχνος διαθεσης για αντιπαραθεση' date='δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει να υπαρχει συγκριση αναμεσα στον ηχο αναμεσα στους mogwai(και στους καθε mogwai-τυχαιο παραδειγμα ηταν) και στον οποιονδηποτε βιρτουοζο-progressive-bluesman-jazzista...

ολοι μουσικη παιζουν κ ολοι ψαχνουν τον ηχο τους. απλα απευθυνονται σε διαφορετικα αυτια, με διαφορετικο ΓΟΥΣΤΟ.

 

παρεπιπτοντως, θελει πολυ τεχνη να βγαλεις ηχο μεσα απο την συγχρονη κιθαριστικη κατευθυνση(εννοω radiohead-mogwai κλπ ηχο). δως μου εμενα πχ 30 πεταλια και ασε με να βγαλω ηχο παιζοντας δυο ακκορντα και αν δεν με καρυδωσεις απο τον ηχητικο εμετο που θα βγαλω τα λεμε :lol: :lol:

 

σχετικα με το κομματι σου superfunk, απ οτι θυμαμαι εχεις γραψει οτι ειναι σε guitar rig και επιπροσθετα με ενα fuzz factory, οποτε οποια απο τις κιθαρες σου κ να ναι δεν θα μου κανει εντυπωση.

παντως ψηφιζω κ γω [b']crucianelly[/b] :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή ! δεν κρίνω το πως παίζουν κιθάρα οι mogwai...ίσα ίσα μ'αρέσουν κιόλας...απλά μην συγκρίνουμε τον ήχο των mogwai με τον ήχο μεγάλων κιθαριστών...

 

χωρις ιχνος διαθεσης για αντιπαραθεση' date='δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει να υπαρχει συγκριση αναμεσα στον ηχο αναμεσα στους mogwai(και στους καθε mogwai-τυχαιο παραδειγμα ηταν) και στον οποιονδηποτε βιρτουοζο-progressive-bluesman-jazzista...

ολοι μουσικη παιζουν κ ολοι ψαχνουν τον ηχο τους. απλα απευθυνονται σε διαφορετικα αυτια, με διαφορετικο ΓΟΥΣΤΟ.

 

παρεπιπτοντως, θελει πολυ τεχνη να βγαλεις ηχο μεσα απο την συγχρονη κιθαριστικη κατευθυνση(εννοω radiohead-mogwai κλπ ηχο). δως μου εμενα πχ 30 πεταλια και ασε με να βγαλω ηχο παιζοντας δυο ακκορντα και αν δεν με καρυδωσεις απο τον ηχητικο εμετο που θα βγαλω τα λεμε :lol: :lol:

 

σχετικα με το κομματι σου superfunk, απ οτι θυμαμαι εχεις γραψει οτι ειναι σε guitar rig και επιπροσθετα με ενα fuzz factory, οποτε οποια απο τις κιθαρες σου κ να ναι δεν θα μου κανει εντυπωση.

παντως ψηφιζω κ γω [b']crucianelly[/b] :roll:

 

Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα...στην μια περιπτωση θελει τεχνη να βγαλεις ηχο με την κιθαρα καρφι στον ενισχυτη...και εκει ακουγονται όλα ! και τι κιθαρα εχεις και τι ηχο εχεις...

 

Η δευτερη περιπτωση ειναι πιο κοντα στο συνθεσάιζερ...έχεις ολα τα εφφε μπροστα σου και καλείσαι να μην κανεις αυτο που λες...να γινει πανικος...εκει λογικο ειναι να μην ξεχωριζει ο φυσικος ηχος της κιθαρας οποτε και δεν μπορει καποιος να καταλαβει ευκολα με τι κιθαρα παιζει...

 

Και οι 2 περιπτωσεις μου αρέσουν και τις σέβομαι...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον mechmg93 γιατί κι εγώ πιστεύω πως είναι άλλο πράγμα πόσο καλός κιθαρίστας είσαι και άλλο το πόσο ψάχνεις/προσέχεις/εξελίσσεις τον ήχο σου.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι π.χ. εξ' ορισμού ο SRV έχει καλύτερο ήχο από τον κάθε Edge ή Greenwood επειδή είναι καλύτερος κιθαρίστας. Ο "καλός ήχος" είναι ζήτημα απόλυτα υποκειμενικό και έχει να κάνει με το στυλ που στον καθένα αρέσει.

 

Όσο για το αν τα πολλά εφφέ αλλοιώνουν ανεπανόρθωτα τον ήχο μιας κιθάρας η άποψή μου είναι ότι μόνο τα μέτρια έως κακά όργανα καλύπτουν τις αδυναμίες τους πίσω από σειρές πεταλιών. Ένα καλό όργανο θα οδηγεί αυτό τα εφφέ κρατώντας το χαρακτήρα του ακόμη και στο πιο ακραίο high gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να καταλαβω αν ειναι LES PAUL!!Ειδικα ο ηχος της ξεχωριζει!!!

Του Gary Moore για παραδειγμα φωταει αν και χρησιμοποiει και Fender.

Στο Still got the blues φαινεται.

Ειδικα η Les Paul εχει ενα ηχο σκληρο rock τραχυ ηχο και θεωρω LES PAUL με EMG στυλ Zakk Wylde ειναι τελειος!!!Πολυ heavy ηχος.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το 90% των ποστ αναφέρονται στον ¨ήχο¨και στο πόσο την ¨ψαχνει καποιος με τον ήχο¨ κ.τ.λ. ;

Αυτο που ενδιαφέρει την πλειοψηφία είναι αυτό ή το ΤΙ παίζει καποιος;;

Εχει μεγάλη σημασία με τι κιθάρα παίζει κάποιος σε ένα cd;Η αποψη μου είναι οτι σε έναν ¨χερα¨ ΟΤΙ κιθαρα και να δώσεις θα παίξει.

 

Το ρωτάω εντελώς καλοπροαίρετα και χωρίς καθόλου διάθεση για αντιπαράθεση.Εγω όσα χρόνια ασχολούμαι με την κιθάρα σε όλες τις συζητήσεις που είχα και έχω με κιθαρίστες (κυρίως κλασικούς αλλά τα τελευταία χρόνια με ανθρώπους που ασχολούνται με φλαμένκο και ¨τζαζ¨)μιλάμε για το πόσο ¨χερας¨είναι κάποιος τι φράσεις χρησιμοποιεί στη μουσική που παίζει,το ποσο γρήγορα μπορεί να παίξει* κ.τ.λ.

Θέλω να πώ οτι, λίγο με πειράζει να ακούσω έναν κιθαρίστα που τα ¨ρίχνει¨ αλλά ακούγεται κάπως ¨ασχημα¨ στα δικά μου αφτιά, όσων αφορά τον ήχο του.Ενω αν ακούσω κάποιον ο οποίος παίζει μα@@@ιες και έχει ¨καλό¨ήχο δεν νομίζω οτι θα του έδινα και πολύ σημασία.

 

 

Και πάλι εντελώς καλοπροαίρετα. :D

 

 

 

 

* σχετικα με την ταχύτητα εκτέλεσης ας μην αρχίσουμε τα περι ¨δεν κάνει η ταχύτητα τον μουσικό κ.τ.λ.¨ και εγώ δεν νομίζω οτι είναι ο σημαντικότερος παράγοντας αλλά οτι είναι ενδειξη τεχνικής και εξικοίωσης ,ίσως, με το όργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κυρίως κλασικούς αλλά τα τελευταία χρόνια με ανθρώπους που ασχολούνται με φλαμένκο και ¨τζαζ¨)

 

μα ακριβως!σε αυτα τα ειδη ΔΕΝ χρειαζονται ουτε τα εφε,ουτε οι ενισχυτες στο τερμα (ενας καλος ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος χρειαζεται & μη ξεχνας οτι μιλας κυριως για ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ κιθαρες,

η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ΑΛΛΟ οργανο απο την ακουστικη & ηχητικα συμπεριφερεται διαφορετικα.)

 

Το ΕΙΔΟΣ της μουσικης καθοριζει και τα εφε & τον τροπο παιξιματος & προσωπικα προτιμω να ακούω ΕΝΑ ακκορντο με καταπληκτικο ηχο παρα κάποιον "χερά" να μου ξύνει τα αυτια με απαισιο ηχο (π.χ καποια cd του Roy Buchanan οταν την ειχε δει με τη Les Paul εχουν εναν απο τους φρικτοτερους ηχους που εχω ακούσει ποτε μια και για να ακουστει χρησιμοποιει ΜΟΝΟ τα πριμα τσιτα!! 8O )

 

Ο ΗΧΟΣ της κιθαρας ειναι σε πολλα ειδη (ειδικα στα μη κλασσικο ροκ & μη heavy metal δηλ. ισως στα περισσοτερα ΣΥΓΧΡΟΝΑ ειδη μουσικης) ΠΟΛΥ πιο σημαντικος απο την τεχνικη του κιθαριστα μια και ο ΗΧΟΣ καθοριζει την ταυτοτητα του Group (φανταζεσαι να πηγαινε να παιξει ο Joe Pass στους U2 η στους BLUR?Δεν νομιζω να καταφερνε και πολλα! :lol: )

 

Και εκει μπαινει το θεμα "γούστου" στη μουσικη,εγω π.χ οταν ακούω "ροκ" γουσταρω να ακούω απλους & ουσιαστικους κιθαριστες που παιζουν 5 νοτες και υπηρετουν το κομμάτι,τα ροκ σολα με κανουν και βαριεμαι οπως & οι rock guitar heroes.Περισσοτερο με ενθουσιαζει ο HXOΣ ενος κιαθριστα παρα αν ξερει καλα την πεντατονικη :wink:

 

Οταν ακούω ειδη με περισσοτερες απαιτησεις (country,jazz,ethnic,λαϊκά) τα σολα δεν με πειράζουν αλλα και εκει εχω παρατηρήσει οτι οι πραγματικα μεγάλοι κιθαριστες/μουσικοι παιζουν λιγα & καλα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Αρα ο ήχος είναι σημαντικότερος απο την τεχνική

Δεκτόν.

Απλα αυτο που θέλω να πώ έιναι οτι βλέπω ενα υπερμετρο ενδιαφέρον για το ¨τι κιθάρα παίζει ο τάδε¨ ¨τι εφε χρησιμοποιεί ο άλλος¨ και καθόλου για το τι παίζει κάποιος.

Και αναρωτήθηκα αν αυτό είναι το σημαντικότερο θέμα.

 

 

p.s. joe pass v.s. Graham Coxon :wink: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΚΑΛΟΣ κιθαρίστας (και όταν λέω καλός δεν εννοώ τεχνικός απαραίτητα...ο gimour πχ δεν είναι τεχνικός...) με ότι κιθάρα και αν του δώσεις σε όποιον ενισχυτή και να τον βάλεις, θα βγάλει ήχο. Αποδεδειγμένα πράγματα...

 

Ο Liam Gallagher αν δεν είχε από πίσω τα εκκατομύρια και τους τεχνικούς που θα κάθονται λογικά να του φτιάξουν τον ήχο, από μόνος του δεν νομίζω να έβγαζε και πολλά...

 

Και συμφωνώ ότι πολύ έμφαση πια με τι κιθάρα και με τι ήχο παίζουν όλοι, έχοντας χάσει την ουσία... με τι κιθάρες και ενισχυτές παίζαν οι πρώτοι bluesmen ??? Τώρα άν ένας κιθαρίστας βαράει 2 ακκόρντα με καλόν ήχο δεν μου λέει και τίποτα...(αναφέρομαι κυρίως στον Gallagher...ο Edge προφανώς δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία... :wink: )

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου