Προς το περιεχόμενο

Θέλω μία γιαπωνέζα... single cut παρακαλώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας,

το λοιπόν αποφάσισα ότι επειδή λεφτά υπάρχουν, θέλω μια LP στυλ κιθάρα με humbucker. Έτσι, για να παίζω μόνος μου το crazy train και να γουστάρω, να ξαναπροσπαθήσω τα κομμάτια των King Crimson και γιατί μας έφαγε η εντεχνίλα γενικά.

Κατέληξα σε κάποιες

1. ESP edwards (μέχρι στιγμής η πιθανότερη επιλογή λόγω έβενου, long tenon και νορμάλ τιμής)

http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-98ltc_electric_guitar_vintage_white.asp

2. FGN ( πιο ακριβή..... δεν θέλω να περάσω το χιλιάρικο)

http://www.musik-schmidt.de/gb-Fgn-Neo-Classic-LS-AG.html

3. Tokai

http://www.richtonemusic.co.uk/products/tokai_love_rock_ls85f_wine_red.asp

4. Burny (η πιο οικονομική)

http://www.richardsguitars.co.uk/acatalog/copy_of_Burny_RLC-55_SW.html

 

Ποιά σας φαίνεται πιο καλή? Παίζουν κάτι κλιπάκια με τις FGN στο γουτουμπ και ακούγουνται πολύ ωραίες ειδικά στα καθαρά τους αλλά τεσπά για πείτε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tokai ls 85 έχω και εγώ αλλα σε gold top finish και μπορω να πώ ότι μ'έχει εντυπωσιάσει.Αλλά αυτή η Edwards είναι σκέτη μούρλια!!!Και πιό καλά χαρακτηριστικά! Τώρα για τις άλλες δεν ξέρω να σου πώ.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει studio,άσε καμία σχέση,ξέχνα την!Tην Tokai μου την έχω συγκρίνει με μία Gibson Les Paul standard & Les Paul Custom ενός φίλου μου. Όταν έγινε το τέστ με τις κιθάρες παρατήρησα ότι η Tokai είχε πιό πλούσιο & ζεστό ήχο,πιό στιβαρή κατασκευή και πιό μεγάλο sustain απο την standard,ενώ με την custom ιστερούσε "λίγο" σε κάποια σημεία και δυναμικές.Το σώμα είναι φτιαγμένο απο 3 κομμάτια μαόνι και πολύ παχύ hard maple top. Ά επίσης δεν είπα...ο φίλος έπαθε ζημιά με την Tokai(κυρίως με την τιμή που την αγόρασα)!  ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Edwards Gold Top, δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υπόλοιπες που αναφέρεις αλλά μπορώ να πω πως η Edwards είναι πααααάρα πολύ καλό όργανο.

 

575335645b.jpg

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Edwards Gold Top, δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υπόλοιπες που αναφέρεις αλλά μπορώ να πω πως η Edwards είναι πααααάρα πολύ καλό όργανο.

 

575335645b.jpg

Τι τιμή παίζει η εν λόγω κιθάρα?..Εδω στην Ελλάδα υπάρχει?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Edwards Gold Top, δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις υπόλοιπες που αναφέρεις αλλά μπορώ να πω πως η Edwards είναι πααααάρα πολύ καλό όργανο.

 

575335645b.jpg

 

Ακριβώς την ίδια έχω αλλά σε Tokai!!!  ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η gold top :P!

Με βλέπω για την edwards που πόσταρα, έχω και ένα σκάλωμα με το vintage white.

Απ'όσα διαβάζω βέβαια λένε ότι οι μαγνήτες της είναι λίγο πιο "σκληροί" απο αυτούς που φοράει η Tokai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η gold top :P!

Με βλέπω για την edwards που πόσταρα, έχω και ένα σκάλωμα με το vintage white.

Απ'όσα διαβάζω βέβαια λένε ότι οι μαγνήτες της είναι λίγο πιο "σκληροί" απο αυτούς που φοράει η Tokai.

 

Πράγματι,οι Tokai ΜΚII ειναι αρκετά PAF με μετρήσεις 7,10K neck και 7,30K bridge,αρκετά vintage δηλαδή! Αυτό δεν σημαίνει πάντως ότι δεν είναι καλοί και οι S.D.! Ο S.D. '59 σκοτώνει στα καθαρά και τα βρώμικα (αν και προτιμώ τον Jazz σε neck)και ο S.D. JB έχει αρκετά μεσαία,ότι πρέπει για υπερ-γκαζοκαταστάσεις. All time classic LP tone!

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου