Προς το περιεχόμενο

Real time looper & ηχογράφηση (MacOS)


HDHO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Macbook Pro και ό,τι κάρτα ήχου έχει από τη μάνα του.

Έχω και ένα synth το οποίο συνδέω με USB στο mac.

Όταν το συνδέω, έστω ότι ηχογραφώ με το Audacity, τότε το output για ΟΛΟΥΣ τους ήχους του συστήματος (και του synth :p ) το βάζω στο synth και το input device είναι επίσης το synth. Έτσι παίζω κάτι, το ακούω κλπ. με ένα ζευγάρι ακουστικά μόνο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζομαι ένα τρόπο το real time looper να μπορεί να δίνει και στο output αλλά και στο input ενός όποιου προγράμματος ηχογράφησης και να ηχογραφώ και από το synth παράλληλα.

Δηλαδή, γράφω μια λούπα με το synth και βάζω το looper να παίζει.

Μετά θέλω να ηχογραφήσω ένα κομμάτι με τη λούπα να παίζει συνεχώς και εγώ να παίζω από πάνω.

 

Αυτό σημαίνει ότι:

  • το looper πρέπει να στέλνει στο πρόγραμμα ηχογράφησης
  • το looper πρέπει να στέλνει στο output για να ακούω τη λούπα που παίζει
  • το synth πρέπει να στέλνει στο πρόγραμμα ηχογράφησης και ταυτόχρονα (προφανώς) να ακούω τι παίζω)

προκειμένου τελικά να ηχογραφήσω ένα κομμάτι που να αποτελείται από τη λούπα και το ας πούμε σολάρισμα επί της λούπας.

 

Το  βασικό πρόβλημα είναι ότι είναι αδύνατο να κάνω το looper να στέλνει στο πρόγραμμα ηχογράφησης ταυτόχρονα με το synth. Επίσης πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα πώς να δημιουργήσω μέσω ρυθμίσεων αυτό το βρόχο του σήματος.

Ξέρω ότι το Adobe Audition έχει την ικανότητα να ηχογραφείς και να αναπαράγει ταυτόχρονα ήδη ηχογραφημένα πράγματα αλλά δεν έχω πρόσβαση σ'αυτό το πρόγραμμα...

 

Έχω ακούσει κάτι για το Soundflower και παρόμοια προγράμματα με τα οποία μπορείς να αναπροσαρμόσεις την 'κατεύθυνση' του ήχου που παράγεις από κάπου αλλά το χάνω, είναι πολύ μπερδεμένα και ούτε μια φορά δε μου έχει δουλέψει.

 

Στην αποθήκη μου έχω το Adobe Soundbooth, το Audacity και το Ambiloop, ένα looper για Windows που τρέχω μέσω Wine. Διάφορα άλλα loopers που δοκίμασα για MacOS είτε δεν έτρεχαν καθόλου είτε δε μπορούσα να τα διαχειριστώ είτε είχαν το ίδιο πρόβλημα μπερδεψίματος.

 

Κάποια λύση; Κάποια εφαρμογή που μου διαφεύγει;

Έχω καταμπερδευτεί ναπούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα καλά τα ερωτήματά σου...

Γιατί δεν γράφεις με την ησυχία σου τη λούπα και κατόπιν να ανοίξεις ενα δεύτερο κανάλι και να γράψεις πάνω σε αυτό το synth;  ???

 

Τα περι δημιουργίας του "βρόχου" και "κατεύθυνσης" (panning  ??? ), δεν τα πολυέπιασα...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν γράψω τη λούπα και πάω να ηχογραφήσω μετά, δε μπορώ να ακούω τι ηχογραφώ και τη λούπα ταυτόχρονα, αφού το Audacity π.χ. όταν ηχογραφείς δεν αναπαράγει ταυτόχρονα κάτι άλλο που έχεις ήδη ηχογραφήσει.

 

Δε θέλω να γράψω τη λούπα, να τη βάλω να παίζει σε κάποιο άσχετο πρόγραμμα και να ηχογραφήσω το σόλο και ΜΕΤΑ να κάνω copy/paste τη λούπα στο αρχείο του σόλο, γιατί χάνω τους συγχρονισμούς κλπ (και είναι δραματικά χρονοβόρο).

 

Χώρια που το looper που χρησιμοποιώ δεν εξάγει τη λούπα σε διαχειρίσιμο από το Audacity αρχείο και δε μπορώ να ηχογραφήσω στο Audacity από το looper αφού το looper δε στέλνει στο Audacity !

 

 

Ευχαριστώ που καταπιάστηκες, είναι ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ το πράγμα πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... θα το προσπαθήσω.

 

Αν και έστω για επιστημονικό ενδιαφέρον θα ήθελα να δω αν είναι εφικτή κάποια λύση με τους προαναφερθέντες πόρους :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου