Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για διαφορά δειγματοληψίας Audio interface 24bit / 96kH με


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω εαν είναι σημαντική η διαφορά δειγματοληψίας απo 96kH σε  192kH

αυτό γιατί είχα μια κάρτα ήχου creative emu tracker pre με 192kH η οποία έγραφε πάρα πολύ καλά όμως την έκαψα απο λάθος ρεύμα και τώρα που ψάχνομαι για καινούργια καλοβλέπω τις fastrack m-audio αλλά και την Lexicon Ionix U42S ,

]οι οποίες όμως έχουν δειγματοληψία  96kH

 

πόσο σημαντική είναι αυτή η διαφορά λοιπόν προκειμένου να αποτελεί κριτήριο επιλογής ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι εγραφες και μιξαρες ποτε στα 24-bit/192kHz για να εχεις προβλημα?

 

44/24 δεν δουλευεις ?(οπως ολος ο κοσμος?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά νταν και από μένα.

 

Έχει αισθητή διαφορά από τα 44.1kHz στα 48kHz.

Λιγότερο αισθητή από 48kHz στα 96kHz

 

Στα 192kHz θέλεις υπέρ υπολογιστή άστο, δεν έχει τύχει να δουλέψω άλλα μου έχουν πει πως δεν αλλάζει και πολύ

 

Όπως λέει και ο Sf, πολύ πιθανών να μην δούλευες πότε σε 192kHz!!

 

Μην κρίνεις μια κάρτα μόνο από τα νούμερα που σου δίνει, πάρα πολλές κάρτες και εξωτερικά εφέ που δουλεύουν με 44.1 και 48kHz είναι υπερβολικά καλύτερες από άλλες στα 96kHz.

 

Σημαντικό θεωρώ για μια κάρτα να είναι 24bit και όχι 16bit.

 

Μην το παρακάνεις ρε Sf  ;), όπως και να έχει υπάρχει αρκετός κόσμος που γράφει/μιξάρει σε 96kHz/24bit.

 

Επιμένω λίγο σε κάτι, μια κάρτα δεν την κρίνουμε μόνο από τα νούμερα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? δεν θυμάμαι ρε παιδια να σας πώ την αλήθεια που ακριβώς έγγραφα, σίγουρα στα 24 bit τα khz δεν θυμάμαι πόσο έβαζα αλλά κρατάω αυτό που μου λέτε οτι τα 192 δεν θα τα χρειαστώ οπότε και δεν είναι λόγος αυτός επιλογής,

 

με laptop δουλεύω 3ετίας, μάλλον για τη usb fast track ultra θα πάω και τις πιο πολλες εισόδους μηπως και κανουμε και καμια ομαδική ηχογράφιση

εκτός και

εαν μου αλλάξετε γνώμη υπέρ της profire 610 firewire  ::)

καμια γνώμη για την τελική επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony vaio  VGNFE21B

Platform Technology : Intel Centrino Duo

System Type :Notebook

 

intel core duo processor t2300 1,66Ghz

2GB DDR2 SDRAM

HHD80GB

Interfaces

1 x IEEE 1394 (FireWire) - 4 PIN FireWire ¦ 1 x docking / port replicator ¦ 1 x microphone - input - mini-phone 3.5mm ¦ 1 x modem - phone line - RJ-11 ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ 3 x Hi-Speed USB - 4 PIN USB Type A ¦ 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) ¦ 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm ¦ 1 x display / video - S-video output - 4 PIN mini-DIN

 

 

λεω να δώσω μέχρι 350,

να έχει phadom power οπωσδήποτε

στα + μετράνε και οι εισόδοι  που έχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον(προαιρετικό)

 

Αναβαθμίζεις την RaM σου από τα 2Gb στα 4Gb αυτό θα σου κοστίσει από 30 έως 60 ευρώ και εξαρτάτε από το αν το πι σι έχει ήδη μια 2αρια μνήμη και θέλει άλλη μια ή άμα πρέπει να βγάλεις και τις δυο 1άρες που έχει και για να βάλεις δυο 2άριες. Πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα στα πόσα Mhz τρέχουν οι μνήμες σου για να μην τις πάρεις τσάμπα. Για περισσότερα πάνω σε αυτό ρώτα κανένα φίλο που ξέρει ή αν ξέρεις εσύ ακόμα καλύτερα.

 

Στην κάρτα τώρα

 

είναι καλό να έχεις usb 2.0 πάμε για τις usb κάρτες

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_us_1800.htm

Το έχω χρησιμοποιήσει, είναι απλά ποιοτικότατο με αρκετές επιλογές

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_us_600.htm

Ιδία ποιότητα με λιγότερα κανάλια και πιο φθηνή τιμή

 

http://www.thomann.de/gr/tascam_m164_uf.htm

την έχει ένας καλός μου φίλος... την έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές είναι παρά πολύ καλή έχει πολλά κανάλια και λειτουργεί 2 σε 1 κονσόλα και κάρτα ήχου. Ξέρω δεν είναι στα λεφτά σου αλλά αν τα βρεις παρ την γιατί η tascam σταμάτησε να την κυκλοφορεί γιατί δεν την παίρνει να δίνει τέτοια ποιότητα και δυνατότητες σε τέτοια τιμή.

(Δεν θα τα καταφέρω να την πάρω πότε είναι ακριβή  :'( sniff)

 

Fire wire

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_firewire_solo.htm

είμαι επιφυλακτικός γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στις firewire, αυτή η κάρτα είναι πάρα πολύ ικανοποιητική για τα λεφτά της.

 

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και σε ευχαριστώ για τον κόπο να γραψεις τοσα πολλα :)

2 χ 1G έχω βάλει στο PC απο μνήμη,δεν ξέρω εαν παίρνει 2χ2G θα ρωτήσω όμως

 

βοήθησες απο τη μια απ την άλλη εβαλλες και αλλη μια εταιρεία στο παιχνιδι την tascam :)

θα λιωσω λιγο ακομα στο διαβασμα στο φορουμ και θα αποφασισω,usb 2 έχω αλλα και firewire έχει ο μπαξές!!

αν και profire 610 firewire με την usb fast track ultra δείχνουν να με κερδιζουν δεν ξέρω γιατι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατι εγραφες και μιξαρες ποτε στα 24-bit/192kHz για να εχεις προβλημα?

 

44/24 δεν δουλευεις ?(οπως ολος ο κοσμος?)

 

δεν δουλευει ολος ο κοσμος στα 44/24. just saying.

 

 

alex

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου