Προς το περιεχόμενο

I Got You


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, τελευταίως μου μπήκε η ιδέα να προσπαθήσω να αναπαραγάγω την ατμόσφαιρα μιας ηχογράφησης σε στούντιο, όπως θα ακουγόταν πριν από 50-60 χρόνια ας πούμε. Οπότε αποφάσισα να κάνω μια άσκηση ύφους, γράφοντας ένα πολύ απλό κομματάκι που είναι πιο πολύ jam.

 

H ηχογράφηση έχει γίνει με δύο μικρόφωνα, ένα για τη φωνή κι ένα για την κιθάρα και έγινε ταυτόχρονα. Υπάρχει leak κι από τα δύο μικρόφωνα (δηλαδή και της φωνής έχει γράψει κιθάρα και της κιθάρας έχει γράψει φωνή) ενώ όλα έχουν πλακωθεί στο reverb. Επίσης υπάρχει και μπόλικο κλιπάρισμα.

 

Ιδού το πόνημα:

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί το κομμάτι είναι φοβερή!

Με μετέφερε σε ένα μπαράκι, γεμάτο καπνό, να πίνω μόνος ουίσκι και να απολαμβάνω τη μουσική...

 

Μπράβο φίλε Jazzjocker! Το πόνημά σου μου άρεσε πάρα πολύ και από τεχνικής και από μουσικής άποψης.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνητικα να κανουν ουυυυυ πισω απ το i got youuuu της φωνης και λιγο πιο

μπροστα η φωνη και ειναι classic.

M'αρεσε το fade out οπως τον παλιο καλο καιρο. ;D

Ωραιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο με έβγαλε λίγο εκτός από την ατμόσφαιρα που λές... πολύ μοντέρνο? Πολύ μπροστά? Δεν ξέρω, αλλά το κομματάκι το γούσταρα! Σκέφτηκα να ανάψω τσιγάρο χωρίς να καπνίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερο reverb στα βασικά φωνητικά, πιο μπροστά, με πίσω φωνητικά με reverb του κιαρατά, το ουυυυυυυυ απαραίτητο, και σκοτώ Σπύρο!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο κομμάτι!

Ως προς την vintage ατμόσφαιρα θα πρόσεχα τα εξής:

To μπασο όπως είπε ο JohnGam εχει αρκετή ατάκα και πρεπει να ακουστεί σαν απο bassman με flat χορδές. Το ίδιο ισχύει και με τα άλλα όργανα. Λίγο πιό μουντά θα έλεγα.

Το βάθος θέλει περισσότερο ψάξιμο ως προς την επιλογή. Σίγουρα δεν θυμίζει στούντιο. Σωστά βάζεις blanket reverb σε όλα αλλά ίσως το παράκανες στο wet/dry mix.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί το κομμάτι είναι φοβερή!

Με μετέφερε σε ένα μπαράκι, γεμάτο καπνό, να πίνω μόνος ουίσκι και να απολαμβάνω τη μουσική...

 

 

Όντως για τέτοια φάση είναι το κομμάτι.

 

Κάτι τέτοιες στιγμές μου λείπει το τσιγάρο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σχολιασμό παιδιά. Όσον αφορά τη βελτίωση της ατμόσφαιρας, θα ξαναδουλέψω τους ήχους και τα reverbs. Ειδικά αυτό που αναφέρει ο yameth περί μπάσου, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Επίσης τα backing vocals όντως θα ταίριαζαν πολύ. Έχω ήδη τις μελωδίες στα αυτιά μου αλλά δεν έχω τα κορίτσια που θα τις πούνε.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου