Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αντιγράψω αυτή την tele?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό Πάσχα σε όλους.

 

Έχω εδώ και κάτι μήνες την <a href="http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0134444780">Jim Root Fender Telecaster</a>, η οποία είναι εξαιρετική κιθάρα, που απέχει πολύ από μία τυπική tele.

Έχει mahogany body w/ contoured heel & gut cut, ebony fretboard, 12'' radius, EMG humbuckers, locking tuners, με τιμή γύρω στα 900 γιούργια.

 

Δεν έχω καμία εμπειρία από partcaster αλλά με μία γρήγορα αναζήτηση, βλέπω πως για να φτιάξω (with a little help from my friends) μία ίδια κιθάρα με κάποιες τροποποιήσεις, θέλω από 800 μέχρι 1200 euro, με ενδεικτικές τιμές από Warmoth και Best guitar parts, όπου βρήκα και τα specs που θέλω. (thumbs up to Superfunk για το sticky)

 

Οι τροποποιήσεις θα ήταν:

1. μεγαλύτερο backcavity (οι δύο 9βολτες είναι πραγματικά στριμωγμένες και έχω ήδη φάει λίγο το σώμα εσωτερικά).

2. arm cut (ταιριάζει στην tele?).

3. tone pot (ίσως).

4. για μία σχετική οικονομία, πολύ light natural finish.

5. ίσως 1-piece body (χωρίς να ξέρω πόσα κομμάτια είναι αυτό της fender και χωρίς να είμαι σίγουρος αν αξίζει)

6. Floyd rose... Λέμε και καμιά λαλακία...

 

Είναι σωστή η εκτίμηση μου για το κόστος? Αξίζει το ρίσκο σε σχέση με το original? (με δεδομένο πως το όργανο πραγματικά σπέρνει... Α ρε μπαρμπα-Leo...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό Πάσχα σε όλους.

 

Έχω εδώ και κάτι μήνες την <a href="http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0134444780">Jim Root Fender Telecaster</a>, η οποία είναι εξαιρετική κιθάρα, που απέχει πολύ από μία τυπική tele.

Kαλό Πάσχα και σε σένα (και σε όλους)...

Και μέσα σε μερικούς μήνες ΗΔΗ, θέλεις να φτιάξεις μία περίπου ίδια?

 

... με τιμή γύρω στα 900 γιούργια...θέλω από 800 μέχρι 1200 euro

Εσύ τι λές? Σε συμφέρει? και δεν θα γράφει και Fender επάνω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το όνομα από μόνο του δεν λέει τίποτα. Αν "Fender" σημαίνει και καλό quality control σε όλα τα στάδια τότε ναι. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να εξασφαλίσεις παρόμοια ποιότητα σε μία partcaster με ίδιο κόστος.

 

Και μέσα σε μερικούς μήνες ΗΔΗ, θέλεις να φτιάξεις μία περίπου ίδια?

 

ναι, ναι, είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς, τους άπληστους... (θα ήθελα και μία μόνιμα σε Standard C#)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender σημαίνει καλή μεταπώληση.

Αν θες ντε και καλά να φτιάξεις μια άλλη, φτιάξε. Αλλιώς αγόρασε την ίδια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ναι, είμαι και εγώ ένας απ'αυτούς, τους άπληστους... (θα ήθελα και μία μόνιμα σε Standard C#)

Πάσο.... ;D

Το ερώτημα είναι αν μπορείς να εξασφαλίσεις παρόμοια ποιότητα σε μία partcaster με ίδιο κόστος.

Σίγουρα....τώρα για 1-piece mahogany...δοκίμασε να στείλεις ένα mail στον Hefner (εγώ από εκεί πέρνω σώματα γιατί έχει λογικές τιμές),

http://edenhaus.com/

για να δείς πόσο σου βγαίνει...όλα τα άλλα είναι εύκολα.

Τώρα για τρέμολο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό

http://tremking.com/prod2.html

είναι λίγο λιγότερο από floyd, πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε Fender tremolo και φτηνότερο από τα floyd

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, όχι, πραγματικά το είπα για πλάκα αυτό με το floyd rose!  ;D

 

Ευχαριστώ για το link! Ηχητικά, έχει νόημα το 1-piece? (ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικά, έχει νόημα το 1-piece? (ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου?)

εάν ξεχωρίζεις από τον ήχο τις αρσενικές από τις θηλυκές μύγες... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο πασχα και σε σενα!  :)

 

1) μπορεις να βαλεις 2 τετοια και στην δικια σου και να εισαι αφεντικο!

http://www.thomann.de/gr/goeldo_gotoh_snapin_batteriefach.htm

τα πας μαζι με την κιθαρα σε εναν μαστορα και εισαι και ο πρωτος!

 

2) μπλιαχ! :P πλακα κανω αλλα για μενα ειναι εντελως αβολο και μια που εχεις συνηθισει με κανονικη τελε καλυτερα αφισε τα πειραματα.

 

3)αχρηστο ειναι! και εγω το εβγαλα στην δικια μου  ;)

 

4) γιατι οχι

 

5) δεν χρειαζεται! και να πουμε οτι εχει διαφορα στον ηχο με αυτους τους μαγνητες και τα διστορσια που παιζεις δεν προκειτε να την ακουσεις!

 

6) γκουχ γκουχ  ;D :P

 

προσωπκη αποψη:

παρε την Jim Root που την ξερεις που ειναι και μια χαρα οργανο για να μπορεσει στο μελλον να εχει και καλη μεταπωληση.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου