Προς το περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς διαχωρίζονται τα ψηφιακά απο τα αναλογικά πετάλια; Τι το διαφορετικό έχουν εσωτερικά και στο κύκλωμα; Είναι ακουστικα ευδιάκριτη η διαφορά τους;

 

Η απορρία μου γεννήθηκε  ψάχνωντας αναλογικά delay. Έπεσα στο strymon timeline διαβάζοντας στο gearpage.Και λέω τώρα , αν είναι ψηφιακό αυτό το πράγμα γιατι χοροπηδάνε όλοι τους και δεν παίρνουνε ενα ρακ να καθαρίζουνε; Με τις μπάνκες τους , τα modes τους κτλ κτλ;

 

Ένα αναλογικό πετάλι σε συνδιασμό με ένα ψηφιακό τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει;

 

Επιπλέον , πόσο επιδρά στον ήχο έναν tbp αναλογικό; Α ναι και πόσες μορφές true by pass υπάρχουν;

 

Υπάρχει κάποιο νοήμα ή είναι όλα hype για να ψωνίζει ο κοσμάκης;

 

Ευχαριστώ.

Γαβριήλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς διαχωρίζονται τα ψηφιακά απο τα αναλογικά πετάλια; Τι το διαφορετικό έχουν εσωτερικά και στο κύκλωμα; Είναι ακουστικα ευδιάκριτη η διαφορά τους;

 

τα ψηφιακά πετάλια έχουν στην αρχή έναν analog to digital convertor που κάνοντας δειγματοληψία στο σήμα το μετατρέπει σε ...νούμερα:) και μετά γίνεται η επξεργασία ανάλογα με το τι κάνει το πετάλι. Στην έξοδο το σήμα φυσικά ξαναγίνεται αναλογικό

 

 

Η απορρία μου γεννήθηκε  ψάχνωντας αναλογικά delay. Έπεσα στο strymon timeline διαβάζοντας στο gearpage.Και λέω τώρα , αν είναι ψηφιακό αυτό το πράγμα γιατι χοροπηδάνε όλοι τους και δεν παίρνουνε ενα ρακ να καθαρίζουνε; Με τις μπάνκες τους , τα modes τους κτλ κτλ;

 

στα αναλογικά delay οι επαναλήψεις βρωμίζουν, ενώ στα ψηφιακά είναι ακριβώς ίδιες με το αρχικο σήμα (μετά την ψηφιοποίηση). Φυσικά μετά μπορούμε να το βρωμίσουμε έτσι κι αλλιώς.

Τα ρακ δεν είναι της μόδας γιατί δεν έχουν πολλά χρώματα και δε χωράνε στη βαλίτσα :)

 

Ένα αναλογικό πετάλι σε συνδιασμό με ένα ψηφιακό τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει;

 

Καταπληκτικό, αρκεί να ξέρεις να παίζεις :)

 

 

Επιπλέον , πόσο επιδρά στον ήχο έναν tbp αναλογικό; Α ναι και πόσες μορφές true by pass υπάρχουν;

 

όταν είναι αναμμένο καμία, Όταν είναι κλειστό καμία, εκτός αν έχεις πολλά, οπότε είναι σα να έχεις πολύ μακρύ καλώδιο χοντρικά

 

Υπάρχει κάποιο νοήμα ή είναι όλα hype για να ψωνίζει ο κοσμάκης;

 

Το αυτί είναι ο υπέρτατος κριτής

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο επιδρά στον ήχο έναν tbp αναλογικό;

 

το tbp δεν εχει καμμια σχεση με το αν ειναι αναλογικο ή οχι το πεταλι,ειναι απλα...tbp.... ;)

 

Υπάρχει κάποιο νοήμα ή είναι όλα hype για να ψωνίζει ο κοσμάκης;

 

οπως και σχεδον τα...παντα γυρω απο το κιθαριστικο gear ειναι οντως 90% hype & 10% reality... ;D

 

πριν....ανακαλυφθει το internet ολοι επαιζαν με οτι πεταλι εβρισκαν και δεν ειχαν κανενα προβλημα....μετα βγηκαν τα μουσικα φορουμ και ολοι αρχισαν να ...ακουνε....."παραμορφωση" στο....σημα τους.... ;D

 

στον ....καιρο μου αν ακουγαμε ...μειωση στην ενταση & στα πριμα...λογω των...πεταλιων (που δεν ακουγαμε αλλα λεμε τωρα...) ...απλα ανοιγαμε λιγο περισσοτερο το vol & το treble στον ενισχυτη και καθαριζαμε... ;D

 

Ένα αναλογικό πετάλι σε συνδιασμό με ένα ψηφιακό τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει;

 

παρε εναν οποιοδηποτε δισκο εχει κυκλοφορησει απο το 1990 και μετα και θα το ακουσεις αυτο το αποτελεσμα..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις διαφορές μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών delay (συγκεκριμένα) έχουμε ξανασυζητήσει και εδώ :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181860.msg509275#msg509275

 

(στο ποστ μου περιέχονται και λινκς σε schematics για να δεις και τη διαφορά που έχουν σαν κυκλώματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.  :)

 

Λοιπον ,

1)Προφανώς δεν υπάρχει κάποιο ψηφιακό πετάλι που να προσομοιώνει 100% την χροιά ενός αναλογικού πετάλ. Υπάρχει αναλογικό πετάλι που να προσομειώνει echo/delay tape; Δεν έιχα την τυχη να πέξω με tape οποτε δεν το έχω.

 

@blue

2)Να πώ την αλήθεια απο κυκλώματα και σχεδιαγράμματα ειμαι άσχετος.Μιας και ξέρεις όμως και απο ό,τι έχω καταλάβει απο το θέμα που ανάρτησες, λές , οτι τα υλικά είναι ίδιου κοστολογίου , απλα τα αναλογικά είναι "homemade".Μαζική παραγωγή δλδ τα ψηφιακά αρα μικρότερο το κόστος κατασκευης,οπότε πιο φτηνά.Ο ισχυρισμός οτι τα panasonic(?!) MN3005 ειναι δυσεύρετα και συνάμα ακριβά είναι αναληθές;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιο ψηφιακό πετάλι που να προσομοιώνει 100% την χροιά ενός αναλογικού πετάλ.

 

φυσικα και υπαρχουν,καμμια 50αρια πρεπει να ειναι...... ;D

 

μαλιστα ειναι τοσο καλα που τα αναλογικα delay μονο για ψυχακηδες/συλλεκτες ειναι πλεον ΙΜΗΟ (δεν ειναι καθολου κακο να εισαι ουτε το ενα ουτε το αλλο βεβαια) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και υπαρχουν,καμμια 50αρια πρεπει να ειναι...... ;D

 

μαλιστα ειναι τοσο καλα που τα αναλογικα delay μονο για ψυχακηδες/συλλεκτες ειναι πλεον ΙΜΗΟ (δεν ειναι καθολου κακο να εισαι ουτε το ενα ουτε το αλλο βεβαια) ;)

 

Καλά σίγουρα δεν είναι κακό , αλλα μπορείς να μου δώσεις παραδείγματα; Σίγουρα υπάρχουν κάποια με σουπερ προτερήματα.Αλλα όσο αφορά την χρήση.Για την χροιά;Όχι τόσο για την χροιά μάλλον, όσο για τον ζεστο τον ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον , πόσο επιδρά στον ήχο έναν tbp αναλογικό;

όταν είναι αναμμένο καμία, Όταν είναι κλειστό καμία, εκτός αν έχεις πολλά, οπότε είναι σα να έχεις πολύ μακρύ καλώδιο χοντρικά

Όταν είναι αναμμένο επιδρά στον ήχο όπως το... ρυθμίζεις, κάνοντας δηλαδή την δουλειά για την οποία το αγόρασες.

 

Υπάρχει αναλογικό πετάλι που να προσομειώνει echo/delay tape; Δεν έιχα την τυχη να πέξω με tape οποτε δεν το έχω.

Την τελευταία φορά που τα μετρούσα (ανεξάρτητα πετάλια ειδικά για την συγκεκριμένη προσομοίωση, όχι σαν μοντέλα σε πεταλιέρες, ρακ κλπ.) πρέπει να ήταν τουλάχιστον δώδεκα.

 

μαλιστα ειναι τοσο καλα που τα αναλογικα delay μονο για ψυχακηδες/συλλεκτες ειναι πλεον

Φυσικά και όχι.  :)

 

Α ναι και πόσες μορφές true by pass υπάρχουν;

http://stinkfoot.se/archives/501

http://stinkfoot.se/tag/true-bypass

http://stinkfoot.se/archives/524

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@blue

2)Να πώ την αλήθεια απο κυκλώματα και σχεδιαγράμματα ειμαι άσχετος.Μιας και ξέρεις όμως και απο ό,τι έχω καταλάβει απο το θέμα που ανάρτησες, λές , οτι τα υλικά είναι ίδιου κοστολογίου , απλα τα αναλογικά είναι "homemade".Μαζική παραγωγή δλδ τα ψηφιακά αρα μικρότερο το κόστος κατασκευης,οπότε πιο φτηνά.Ο ισχυρισμός οτι τα panasonic(?!) MN3005 ειναι δυσεύρετα και συνάμα ακριβά είναι αναληθές;

 

 

Τα schematics δείχνουν πώς είναι μέσα τα αντίστοιχα κυκλώματα και τα έδωσα επειδή ρώτησες. Πολύ γενικά η απάντηση στην (αρχική) ερώτησή σου είναι οτι τα ψηφιακά περιέχουν κάποιο chip ενώ τα αναλογικά όχι.

 

Δεν είπα οτι το κοστολόγιο είναι ίδιο στα υλικά, τυχαίνει να γνωρίζω (και μπορείς να δεις με μια απλή αναζήτηση) οτι ορισμένα components για boutique πετάλια είναι ακριβά είτε λόγω σπανιότητας, είτε επειδή απαιτεί εργασία η διαλογή για το matching τους. Είπα οτι είναι λογικό να είναι πιο ακριβό κάτι που ανήκει σε γραμμή παραγωγής του τύπου 100 κομμάτια το χρόνο (και χειροποίητο) από το αντίστοιχο προϊόν που ανήκει στη γραμμή παραγωγής μιας βιομηχανίας. Aπλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει οτι το χειροποίητο boutique ακούγεται καλύτερα από το βιομηχανικό, γιατί απλούστατα το ηχητικά καλύτερο δεν υπόκειται σε αντικειμενικά μετρήσιμα μεγέθη.

 

Για τo τελευταίο που ρωτάς δεν έχω ιδέα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bucket brigade (BBD) τσιπάκια υπήρχαν αρκετά. Τα συγκεκριμένα της Panasonic είχαν χρησιμοποιηθεί στα παλιά Deluxe Memory Man (και στα σημερινά), και σε άλλα αναλογικά ντιλέι. Δεν θεωρούνται ψηφιακά γιατί δεν κάνουν ψηφιοποίηση του σήματος αλλά το κρατούν στο αναλογικό domain διοχετεύοντάς το σαν φορτίο από πυκνωτή σε πυκνωτή (σε ένα τέτοιο υπάρχουν εκατοντάδες ο ένας πίσω από τον άλλο, εξ ου και η ονομασία "ταξιαρχία από κουβάδες").

 

Αρκετοί έλεγαν ότι ένα τμήμα του θεσπέσιου ήχου αυτών των ντιλέι (μαζί με το αναγκαίο κακό των ελαττωμάτων τους όπως τα υψηλά επίπεδα θορύβου, το filtering για να καλυφθεί το clock noise κλπ) οφειλόταν στην κατασκευή της Panasonic. Η συγκεκριμένη αυτή παραγωγή τους έχει σταματήσει εδώ και αρκετά χρόνια, και οι κατασκευαστές των αναλογικών αυτών ντιλέι ή έχουν κρατήσει ένα στοκ της Panasonic το οποίο όλο λένε πως τελειώνει για να δικαιολογήσουν τις υψηλές τιμές τους (και μυστηριωδώς εξακολουθεί να υφίσταται) ή χρησιμοποιούν τσιπάκια νέας παραγωγής που λέγεται πως είναι υποδεέστερα ηχητικά λόγω διαφορετικών παραμέτρων λειτουργίας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου