Προς το περιεχόμενο

People get ready - MJT Strat - NF L200 pickups


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την καινούργια μου Mark Jenny Strat στημένη κι έτοιμη με τους Bill Lawrence NF L-200.

Ο μάστορης μου το καλόστησε το βίντατζ τρέμολο και παρασύρθηκα ως παιδί κι εγώ. Γι αυτό σχωράτε με. Βέβαια χάνει λίγο αλλά είναι με χορδές μιας μέρας.

 

Στα πρώτα μέτρα μέχρι το πρώτο "ρεφρέν" είναι ο neck μαγνήτης, μετά σερί bridge.

(Στο 0.43 / 2.43 μου έβγαλε κάτι ανωμαλίες το software αλλά βαριέμαι να το ξαναγράψω.)

Ο ήχος είναι Guitar Rig 4 και τα reverb / delays από το Ableton.

O JB και ο Μάραθος να μας συγχωρέσουν.

 

people_get_ready.mp3

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας.

 

@Bullfrog: Είμαι κι εγώ των ξεσπασμάτων αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι δεν έχει οπότε κάθισα κι εγώ στα αυγά μου... ;)

 

@lgbesios: Αμ δεν τη ζουλάω; Τη ζουλάω... ;D

 

@Earendil:Ναι ρε γμτ... Μήπως έχεις κανα τηλέφωνο; (Γραφτερός; Βόηθα λίγο...)

 

@gvour: Να μη μάθουμε κι εμείς όμως; Αν μου στείλει ο Earendil το τηλ. θα σου το δώσω (με μερικά ψηφία αλλαγμένα όμως, για το suspense :D )

 

 

 

Edit: Α, ναι κάτι για τον ήχο. Αυτό που έκανα ήταν ένα είδος reamping. Στο patch του GR4 είχα βάλει στην αλυσίδα (Stomp Compressor / Tweedman) και ένα Skreamer για να δώσει περισσότερο γκάζι / ευαισθησία και να με διευκολύνει στο παίξιμο, το οποίο έβγαλα μετά για να καθαρίσει ο ήχος πριν κάνω export.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gvour: Να μη μάθουμε κι εμείς όμως; Αν μου στείλει ο Earendil το τηλ. θα σου το δώσω (με μερικά ψηφία αλλαγμένα όμως, για το suspense Cheesy )

 

Κατι κρυβετε!Παρακαλω θελω το τηλ χωρις suspense.Ο Beck ειναι μεγαλος πια(παντως εχει καλο γουστο απο πασης αποψεως).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατα παιγμένο και ο ήχος επίσης. (Εμένα γιατί μου ακούγονται χάλια όλα τα presets του Guitar Rig 4 και το έχω παροπλίσει;)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δεν ξέρω αλλά εγώ κόλλησα αμέσως με το GR.

Με όλες τις κιθάρες / μαγνήτες μου.

Ακόμα και με τα presets αν και σπάνια τα παίζω πια αφού προσπαθώ να κάνω πιο custom ήχους.

 

Το βραδάκι θα ανεβάσω το "patch" του κομματιού μαζί με το backing track (αν και είναι τελείως μάπα και από άβολο τόνο σε σχέση με αυτό του JB).

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου