Προς το περιεχόμενο

H σημασια της ξεκουρασης- σε περιοδους μελετης των drums.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ξεκουραση απο την μελετη ,ειναι οταν αυτο που μελετας το χρησιμοποιεις σε αυτο που παιζεις και εκει αποκτας και το κολαι..

 

για παραδειγμα αν σου σπασουν τα ουμπαλα να μαθεις shuffle ,καλο ειναι να πιασεις ενα τραγουδι και να shufflarεις.. τουλαχιστον να το διασκεδασεις!

 

 

 

Υ.Γ. το καλο με τα τυμπανα σε σχεση με τα υπολοιπα οργανα,ειναι οτι οταν βαριομαστε να παιξουμε και παλι μπορουμε και να χτυπαμε τα χερια μας στο τραπεζι η' τις μπακετες στον καναπε..  ;D και παλι παραγουμε ηχο,εμεις  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

   Προσωπικά, χρειάζομαι ξεκούραση, μετά απο ένα, live.

  Πάντοτε, μετά απο μια εμφάνιση με το group, δεν θέλω και δεν ακουμπώ μπαγκέτες για μια εβδομάδα με δέκα μέρες ( η πολυτέλεια του ερασιτέχνη γαρ ).

  Μετά, επανέρχομαι δριμύτερος,  ορεξάτος και πλήρως αποσυμπιεσμένος, απο το στρες, της προετοιμασίας και της εμφάνισης.  :)

Ρε συ Melodic να σου στειλω καμμια πετσετα για τον ιδρωτα (τι μουσικη παιζετε και τα φτυνεις τοσο ευκολα η δεν εξασκεισαι καθολου ; ) Ενω εχεις ωραιες αποψεις στο  Φορουμ  και συμμετεχεις συχνα εδω με απογοητευσες για συνελθε ,για συνελθε λεβεντη μου .Ακου μια εβδομαδα  ΠΑΥΣΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Melodic να σου στειλω καμμια πετσετα για τον ιδρωτα (τι μουσικη παιζετε και τα φτυνεις τοσο ευκολα η δεν εξασκεισαι καθολου ; ) Ενω εχεις ωραιες αποψεις στο  Φορουμ  και συμμετεχεις συχνα εδω με απογοητευσες για συνελθε ,για συνελθε λεβεντη μου .Ακου μια εβδομαδα  ΠΑΥΣΗ .

 

Τι είπες τώρα;;;

Μια εβδομάδα παύση;;;

Εμείς παλιά κάναμε (γιατί τώρα έπεσε η δουλειά) 7 και 8 και 9 μεροκάματα τη βδομάδα και μετά πηγαίναμε και για ποτό.

Πες τα ρε Περικλή. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Εξαιρετικο ποστ για αλλη μια φορα απ τον Βαγγελη.

Προσωπικα ως τωρα,δεν εχω καταφερει να τηρησω την πληρη αποχη για 2-3 εβδομαδες το χρονο Βαγγελη.Ακομα και στις διακοπες,ενα ζευγαρακι μπακετες υπαρχει παντα στην τσαντα κα ειναι σαν να "ζει" και να φωναζει..ΠΑΙΞΕ!χαχα

Ωστοσο,υπαρχει παντα(ή για την ακριβεια,σχεδον παντα) 1 μερα την εβδομαδα που δεν ακουμπαω μπακετα.

Αυτο παντως που θα θελα να τονισω ειναι πως για μενα ειναι παρα πολυ σημαντικο να προσαρμοζoυμε το λεγομενο BREAK στην μελετη μας..στην καθημερινη μελετη.

Εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου μετα απο 45-50 λεπτα(ειδικα μετα απο δυσκολες ασκησεις)απο την εγρηγορση και την κοπωση να χανω την συγκεντρωση μου,να κουραζομαι και αυτο να χει σαν αποτελεσμα,αν συνεχισω χωρις διαλειμμα απλα να χανω τον χρονο μου.Το χρονικο διαστημα που απαιτειτα για να προκαλεσει στον καθενα μας αυτη την κουραση ειναι υποκειμενικο προφανως..ενας αρχαριος ειναι πιθανο να κουραζεται σε 20 λεπτα..

 

Τελος,θεωρω πως καποιες δραστηριοτητες οπως γυμναστικη,ποδηλατο σε κανα παρκακι(αν παιζει παρκακι κοντα στο σπιτι σας :P),δραστηριοτητες με φιλους κλπ μπορουν να μας κρατανε σε μια καλη κατασταση,σωματικα-ψυχολογικα,πραγμα που προφανως βοηθαει στην σταθερα ανοδικη μας πορεια και εξελιξη.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλάρα μάλλον με παρανόησες, διότι η κούραση που αναφέρω, συνάγεται απο τα γραφόμενα μου, δεν είναι σωματική, αλλά ψυχική.Διότι, όταν έχω να κάνω 12 ώρες την ημέρα Ιατρείο,με όλο το στρες που συνεπάγεται αυτό, συν οικογενειακές υποχρεώσεις, συν ..., συν ....συν ... και θα πρέπει να ετοιμάσουμε κάθε φορά 20.30 καινούργια κομμάτια μέχρι το επόμενο live και ταυτόχρονα να προσπαθώ να βελτιώσω την ντραμμιστική μου τέχνη σε όλα τα επίπεδα, φθάνω μετά απο ένα live να είμαι μπουχτισμένος και κορεσμένος!

  That s all!  ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρε μου σορρυ δεν το ηξερα νομιζα οτι εισαι μικρος 20-25 χρονων .Τοτε εχεισ 100% δικιο .ΞΕΚΑΠΝΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΦΤΟΥ ΚΙ'ΑΠΟ ΤΗ ΑΡΧΗ .Εγω βεβαια αστειευομουνα (ξερεις τωρα το πνευμα μου ) αλλα ειλικρινα δεν ηξερα οτι εισαι Γιατρος .Μπραβο ρε φιλε με ''κουφανες''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Εξαιρετικο ποστ για αλλη μια φορα απ τον Βαγγελη.

Προσωπικα ως τωρα,δεν εχω καταφερει να τηρησω την πληρη αποχη για 2-3 εβδομαδες το χρονο Βαγγελη.Ακομα και στις διακοπες,ενα ζευγαρακι μπακετες υπαρχει παντα στην τσαντα κα ειναι σαν να "ζει" και να φωναζει..ΠΑΙΞΕ!χαχα

Ωστοσο,υπαρχει παντα(ή για την ακριβεια,σχεδον παντα) 1 μερα την εβδομαδα που δεν ακουμπαω μπακετα.

Αυτο παντως που θα θελα να τονισω ειναι πως για μενα ειναι παρα πολυ σημαντικο να προσαρμοζoυμε το λεγομενο BREAK στην μελετη μας..στην καθημερινη μελετη.

Εχω πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου μετα απο 45-50 λεπτα(ειδικα μετα απο δυσκολες ασκησεις)απο την εγρηγορση και την κοπωση να χανω την συγκεντρωση μου,να κουραζομαι και αυτο να χει σαν αποτελεσμα,αν συνεχισω χωρις διαλειμμα απλα να χανω τον χρονο μου.Το χρονικο διαστημα που απαιτειτα για να προκαλεσει στον καθενα μας αυτη την κουραση ειναι υποκειμενικο προφανως..ενας αρχαριος ειναι πιθανο να κουραζεται σε 20 λεπτα..

 

Τελος,θεωρω πως καποιες δραστηριοτητες οπως γυμναστικη,ποδηλατο σε κανα παρκακι(αν παιζει παρκακι κοντα στο σπιτι σας :P),δραστηριοτητες με φιλους κλπ μπορουν να μας κρατανε σε μια καλη κατασταση,σωματικα-ψυχολογικα,πραγμα που προφανως βοηθαει στην σταθερα ανοδικη μας πορεια και εξελιξη.

:)

 

Φιλε Τολη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..σε καταλαβαινω απολυτα. Και εγω σαν φοιτητης για παρα πολλα χρονια ...δυσκολευομουν να κανω break, περισσοτερο απο μια βδομαδα το χρονο αν και ο δασκαλος μου ανεκαθεν με συμβουλευε για περισσοτερο χρονο αποχης . Η μελετη ειχε γινει τροπος και σκοπος ζωης βλεπεις. Επρεπε να παω στρατό και να εξαναγκαστω σε αποχη απο την μαμα πατριδα..για να καταλαβω την σημασια του διαλειμματος και τις ευεργετικες ιδιοτητες που εχει στους μουσικους εν καιρο μελετης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που στο στρατο ημουν σαμοθρακη , και εστησα τα τυμπανα απο εναν μονιμο εκει περα(αρα χαζοεπαιζα και λιγο ), ειμαιι τυχερος ή ατυχος δλδ?  :P

Το να απεχεις 2 και 3 εβδομαδες για εμενα σημαινει ασφαλεια και εμπιστοσυνη στα χερια σου κατι που εγω δεν εχω προς το παρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου