Προς το περιεχόμενο

EM-U 1212m pcie // απογοητευση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ψηφιακή σύνδεση δε σημαίνει καλύτερο ήχο.

 

στην TL σημαινει..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε SF μια απορία: Η Tonelab έχει Line έξοδο balanced. Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται προενίσχυση; Δηλαδή τη συνδέεις με TRS to XLR κανονικά; Παράξενο μου ακούγεται.

 

Ή μήπως τη συνδέεις σε Hi-z input ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην TL σημαινει..... ;)

 

Δεν αντιλέγω ότι έχει καλό AD.

Απλά λέω ότι αφ' ενός ψηφιακή σύνδεση δε σημαίνει και κατ' ανάγκη καλύτερο ήχο και αφ' ετέρου ότι μπορεί να αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει και τους δύο τρόπους και να επιλέξει τον καλύτερο για τα αυτιά του και τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε SF μια απορία: Η Tonelab έχει Line έξοδο balanced. Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται προενίσχυση; Δηλαδή τη συνδέεις με TRS to XLR κανονικά; Παράξενο μου ακούγεται.

 

Ή μήπως τη συνδέεις σε Hi-z input ?

 

Τυπικα δεν χρειαζεται ειναι ομως ΤΡΑΓΙΚΗ η διαφορα στον ηχο αν την συνδεσεις πρωτα με εναν προενισχυτη.

 

Αν δεν εχεις προενισχυτη καλυτερα η ψηφιακη εξοδος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γραψεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στην καρτα του ηχου σου χρειαζεσαι προενισχυτη,χωρις αυτον το αποτελεσμα θα ειναι απο μετριο ως χαλια.

 

Δεν ισχυει, τα line-level signals δεν χρειαζονται προενισχυση. :)

Και ο προενισχυτης δεν ειναι ενα ειδος fairydust που "βελτιωνει" τον ηχο, απλα δυναμωνει (ενισχυει) το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει, τα line-level signals δεν χρειαζονται προενισχυση. :)

Και ο προενισχυτης δεν ειναι ενα ειδος fairydust που "βελτιωνει" τον ηχο, απλα δυναμωνει (ενισχυει) το σημα.

 

Θα συμφωνήσω. Επειδή την έχω την κάρτα, όπως είπα και πιο πρίν, όταν έχω να συνδέσω line level σήματα ποτέ δεν χρησιμοποίησα κάποιον προενισχυτή και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Να σημειώσω για την συζήτηση ότι η κάρτα έχει ρυθμιζόμενο input στα -10dbV και +4dbu. Εκεί θέλει λίγο προσοχή τι συνδέουμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο προενισχυτης δεν ειναι ενα ειδος fairydust που "βελτιωνει" τον ηχο, απλα δυναμωνει (ενισχυει) το σημα.

 

ε,καλα μην ορκιζεσαι κι ολας... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα μην ορκιζεσαι κι ολας... :)

 

Σίγουρα, ειδικά αν έχεις κανά-δυό-τριά χιλιάρικα για να πάρεις κανά neve.  ;)

 

Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, όταν ηχογραφείς κάτι τέτοιο, ποιόν προενισχυτη χρησιμοποιείς;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι το θέμα δεν είναι αν "φτιάχνει" τον ήχο αλλά πόσο και πως τον "χαλάει" (if you know what i mean).

Αυτό βέβαια ισχύει για κάθε ένα κομμάτι της αλυσίδας.

Υπάρχουν διάφορες σχολές γύρω από αυτή τη φιλοσοφία αλλά νομίζω δεν είναι της παρούσης να το συζητήσουμε και είναι σίγουρα off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια μικρή ερωτησούλα... Εγω για να χαζογράφω κ να μελετάω έχω μια presonus audiobox usb. Πέρα απο το μικρό latency που ποτέ δεν κατάφερα να ξεφορτωθώ, απλά έχω συμβιβαστεί, ποτέ δεν κατάφερα να "πιστέψω" τον ήχο απο τα guitar rig, amplitube klp.. Την κιθάρα την βάζω καρφί στην κάρτα.. ένας προενισχυτής ή ένα πετάλι με buffer, πιστεύετε ότι θα κάνει βελτιώσει κάπως την κατάσταση..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου