Προς το περιεχόμενο

EM-U 1212m pcie // απογοητευση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω μια μικρή ερωτησούλα... Εγω για να χαζογράφω κ να μελετάω έχω μια presonus audiobox usb. Πέρα απο το μικρό latency που ποτέ δεν κατάφερα να ξεφορτωθώ, απλά έχω συμβιβαστεί, ποτέ δεν κατάφερα να "πιστέψω" τον ήχο απο τα guitar rig, amplitube klp.. Την κιθάρα την βάζω καρφί στην κάρτα.. ένας προενισχυτής ή ένα πετάλι με buffer, πιστεύετε ότι θα κάνει βελτιώσει κάπως την κατάσταση..?

 

Η κάρτες που έχουν instrument in υποτίθεται ότι έχουν και κάποιο προενισχυτή για να ανεβάσουν το level του σήματος της κιθάρας. Προφανώς δεν είναι όλες οι κάρτες ίδιες. Προενισχυτή δεν χρειάζεσαι αν συνδέεις την κιθάρα κατευθείαν στο instrument in. Υπάρχει η επιλογή να περάσεις την κιθάρα από ένα DI, αυτο από έναν προενισχυτή και μετά το σήμα στο balanced input της κάρτας. Αν το DI και ο προενισχυτής είναι "καλής" ποιότητας, πιθανώς θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Άλλη επιλογή είναι να συνδέσεις το DI στο Mic in της κάρτας όπου στην ουσία χρησιμοποιείς τον προενισχυτή της κάρτας. Με το πετάλι buffer δεν ξέρω τι παίζει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα, ειδικά αν έχεις κανά-δυό-τριά χιλιάρικα για να πάρεις κανά neve.  ;)

 

Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, όταν ηχογραφείς κάτι τέτοιο, ποιόν προενισχυτη χρησιμοποιείς;

 

ε,καλα μη φανταζεσαι οτι εχω και τιποτα το τρομερο... ;D

 

εναν τετοιο εχω (το παλαιο εγγλεζικο μοντελλο, αυτος ειναι Κινα οχι πως σημαινει κατι αυτο)

 

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=31604

 

ειμαι πολυ ευχαριστημενος ομως απο το εργαλειο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα μην ορκιζεσαι κι ολας... :)

 

Αν μιλαμε για API/NEVE/SSL τοτε ναι. Αλλα με οτιδηποτε σε range καρτας ηχου οχι μονο δεν βελτιωνει την κατασταση, αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις την επιδεινωνει. Επισης εχω ακουσει και κακοηχα "πανακριβα" μηχανηματα, οποτε για να μπορεσεις να διακρινεις οτι κατι ειναι "καλυτερο" πρεπει αν μη τι αλλο να εχεις ακουσει παρα πολλα και να τα εχεις συγκρινει μεταξυ τους. Ως γνωστον, εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. ;) Αλλα στο budget ενος τυπικου home studio, δεν υπαρχει fairydust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου