Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με οπτικοποίηση και αποστήθιση Bach!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Για το IMSLP δυο λόγια, γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τι στιγμή!

 

Είναι ΝΟΜΙΜΟ 99.9% (εκτός αν τους ξεφεύγει κάτι για λίγο καιρό).

 

Τα έργα του bach είναι copyright free (και άρα η μουσική του και τα πάντα σχετικά με τον bach). αν και ΔΕΝ μπορείς να πας να αγοράσεις τα έργα του Bach από εκδόσεις ΝΑΚΑ (πχ) και να τα φωτοτυπήσεις (γιατί υπάρχει και η δουλειά που έχει κάνει ο επιμελιτής που ΕΧΕΙ copyright), υπάρχουν παρτιτούρες, ΧΩΡΙΣ πρόσθετη δουλειά (URTEXT λέγονται συνήθως), ή παρτιτούρες που είναι τόσο παλιές, που και η δουλειά του επιμελητή έχει εξαντλήσει τα copyrights. Ή μία παρτιτούρα που φτιάχνει κάποιος νέος, τώρα, και δεν θέλει να κρατήσει τα δικαιώματα (copyrights). Για παράδειγμα, αφού ξέρω απ'έξω 1-2 κομμάτια του Bach, θα μπορούσα να φτιάξω την παρτιτούρα (νότες), να βάλω τους χρωματισμούς που νομίζω εγώ (δικό μου), και να το διαθέσω τσάμπα.

 

Υπήρχαν κάποια νομικά προβλήματα με το IMSLP στο παρελθόν, γιατί ο χρόνος διάρκειας των δικαιωμάτων από χώρα σε χώρα διαφέρει (Ελλάδα: 75 χρόνια μετά τον θάνατο του καλιτέχνη, USA: 50 χρόνια μετά τον θάνατο του καλιτέχνη), και αυτό δημιούργησε ένα μικρό κενό που οι εκδοτικοί οίκοι (κάποιοι απ'τους οποίους υπάρχουν απ'το 1717!!!!! παρακαλώ) εκμεταλεύτηκαν. Τώρα τα πράγματα όμως είναι πάλι καλά!

 

για τα υπόλοιπα αργότερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να συμπληρώσω επίσης ότι ουκ ολίγες είναι οι φορές που αυτό το δίωρο το σπάω σε πολλά μικρότερα κατά την διάρκεια της ημέρας, για παράδειγμα μπορεί να διαβάσω ένα τέταρτο το πρωί, ένα ακόμα το μεσημέρι, κανένα μισάωρο το απόγευμα και το υπόλοιπο το βράδυ. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι κακό αλλά αν είναι πολύ ευχαρίστως να το διορθώσω! Αυτά προς το παρόν, περιμένω με ανυπομονησία την απάντησή σου. :)

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου