Προς το περιεχόμενο

Πρώτη απόπειρα βίντεο...


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Vegeterian,

Εγώ θα μείνω στο video. Τα της μουσικής τα ανέλαβαν (ή θα τα αναλάβουν άλλοι).

Καταρχάς ξεκαθάρισε μέσα σου το format που θέλεις να δουλέψεις.

Θέλεις να κάνεις 1) video song ( βιντεοσκόπιση της ηχογράφησης); Ξεπατίκωσε τον jack conte ή καλλίτερα (κατ’ εμέ) τον Μανόλη (manos_m), θα βρεις  video του και στο Noiz και στο youtube. (manolis moumouzias) . Μερικές πρόχειρες συμβουλες για το video song. Α) Νέυρο στο performance και B) Δείξε εξοπλισμό (κιθάρες, μπάσσα, pc ό,τι έχεις) . Σε αυτή την περίπτωση το μπολ με τα δημητριακά είναι must. Τo έκανε και ο Conte. Κινείσαι με αυτό το format σε πιο "reality" καταστάσεις , μέχρι και οι πιτζάμες ενδείκνυνται!  

Θέλεις να κάνεις 2) video clip.; Δεν με ενδιαφέρει σε ποιο σημείο είσαι (στο σπίτι σου, στην κρεβατοκάμαρα, στο μπάνιο…) ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Απλά να μην  το καταλάβω! ;) Εδώ  θέλουμε τρία πράγματα κυρίως 1) Attitude, 2) Πολλά  πλάνα και 3) Γρήγορο και σκληρό μοντάζ (δεν σου λέω να κάνεις το «Potemkin», αλλά με εννοείς).

Σε κάθε περίπτωση θέλέι να δεις (ή να έχεις δει, ταινίες. Πολλές ταινίες . Να κλέψεις τεχνικές , λήψεις , φωτισμό, πλάνα etc). Σε αντίθεση με κάποια ταινία, στο home video clip κατ΄εμέ έχει σημασία, πρώτα το μονταζ, μετά ο φωτισμός/ φωτογραφία και στο τέλος η σκηνοθεσία.. Δες πως δούλεψαν την κάμερα διάφοροι από τον Hitchcock μέχρι και τον Fincher. Παράδειγμα, είσαι μόνος; δεν έχεις operater; Έχεις steady camera; Κουνίσου εσύ (ποντιακό –αλλά αναγκαίο) . Τέλος το sony Vegas, είναι φανταστικό πρόγραμμα , αλλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Καλύ συνέχεια στα video σου.  

 

 

Το παραπάνω κείμενο είναι απόσταγμα πολλών (κυριολεκτικά εκατοντάδων) ωρών δοκιμής, απογοήτευσης, προσπάθειας και κόπου. Συμφωνώ ότι είναι χρυσό TIP!

 

Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι διασκευάζοντας οποιοδήποτε τραγούδι (πόσο μάλλον Pink Floyd) παίρνεις ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί η σύγκριση με το αρχικό μπορεί να σε αποθεώσει ή να σε θάψει. Μπορείς βέβαια πάντα να αλλάξεις αρκετά το κομμάτι και να δώσεις το δικό σου στίγμα στη διασκευή και εκεί να συζητάμε για το αν είναι σωστή ή όχι η επιλογή πχ ήχων, ενορχήστρωσης κλπ. Όταν όμως πας για διασκευή "καρφί", δεν υπάρχει η θεωρία "ολίγον έγκυος". Ή βγαίνει καλά ή όχι. Γνώμη μου πάντα.

 

Θα μοιραστώ μαζί σου/σας κάτι που κατάλαβα σχετικά με το βίντεο. Όσο καλό/κακό να είναι ένα μουσικό βίντεο, ο πρωταγωνιστής ήταν, είναι και θα είναι η μουσική. Γιατί αυτό παρουσιάζεις: Ένα μουσικό μέρος. Ένα καλό βίντεο δεν θα σώσει μια κακή μουσική παρουσίαση. Το βίντεο είναι απλά ένα κομμάτι του συνόλου. Προφανώς θα ανεβάσει την όλη εμπειρία της ακρόασης/θέασης η συνοδεία καλής αισθητικής στην εικόνα. Αλλά απαιτείται πρώτα απ' όλα η καλή παρουσίαση της μουσικής. 

 

Σε επίπεδο βίντεο, μια βόλτα στο YouTube αποκαλύπτει ότι ο πήχυς είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ψηλά. Και ναι, είναι τραγικά ψηλά, από ερασιτέχνες, από ανθρώπους που το πρωί πάνε στη δουλειά τους και μετά δοκιμάζουν πλάνα, γωνίες λήψης, φωτισμό κλπ. Ο θεατής δεν γνωρίζει αν είσαι pro ή όχι. Και δεν τον νοιάζει. Ο θεατής πατάει το play και είναι έτοιμος να δαπανήσει 2-3 λεπτά από το χρόνο του για να δει τη δουλειά σου. Όσα δευτερόλεπτα περισσότερο μείνει στο βίντεο τόσο καλύτερα για σένα. Το να τον κρατήσεις και να του φανεί ενδιαφέρον (δεν είπα να του αρέσει, απλά να του φανεί ενδιαφέρον) είναι επιτυχία. Δούλεψε και σε αυτό το επίπεδο: Να κρατήσεις ζωντανό το ενδιαφέρον του θεατή/ακροατή.

 

Φυσικά πολύ καλά έκανες και μοιράστηκες το βίντεο και μπράβο σου για το κέφι και το μεράκι που διαθέτεις. Όλα τα παραπάνω σου τα λέω γιατί όπως λες "έφαγες χρόνο και ΠΟΛΥ χρήμα" και νομίζω ότι μπορούν να σου φανούν χρήσιμα.

 

TIP: "One take" στο βίντεο δεν παίζει. Αν έχεις κάνει κάποιο λάθος στη φωνή ή σε όργανο, σταμάτα την ηχογράφηση και την βιντεογράφηση και ξαναγράψτο. 

 

Καλή δύναμη! Αναμένω καινούριο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω.edit:(Η ενθαρυνση ειναι η μητηρ της βελτιωσης)

Νομιζω ομως οτι ο LK σπαταλησε χρονο και του εδωσε χρησιμοτατες συμβουλες(ευχομαι να μην ητο φωνη βοουσα εν τη ερημω),αλλα και οι κριτικες ηταν στην πλειοψηφια τους θετικες.

Εγω θα επιμεινω σ αυτο,για το οποιο δεν πηραμε απαντηση απο τον Vegeterian..

 

nuff said που λενε στα Στειτς..

Σε τί ακριβώς δεν έχω απαντήσει ακόμα?

Να σου πώ επίσης οτί ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ απο τα σχόλια δεν ειναι φωνη βοουσα εν τη ερημω ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Τα έχω διαβάσει όλα απο 5 φορές τουλάχιστον μιλάω απολύτος σοβαρα.

Απλά περισσότερο ανέβασα το βίντεο για να το μοιραστώ και με άλλους λόγο υπερβολικής χαράς εκείνη τη στιγμή που κατάφερα για πρώτη φορά να κάνω ένα βίντεο! Άσχετα εάν δεν ήμουν ούτε εγώ ο ίδιος ικανοποιημένος με τον εαυτό μου.

Δέν είχα λάβει υπόψην μου πώς θα είχα να κάνω με πραγματικούς ανθρώπους της μουσικής που έχουν καλύτερα πράγματα απο το να βλέπουν τις δικές μου απόπειρες για βίντεο η οτιδήποτε άλλο. Λάθος μου και συγνώμη για το χρόνο που σας έφαγα για να ασχοληθήτε με κάτι τόσο πρόχειρο.

Απλά είμαι εντελώς καινούργιος στο χώρο και ο ενθουσιασμός μου με έκανε να μη βλέπω μερικές πραγματικότητες...

Σας υπόσχομαι όμως πως η επόμενη φορά που θα ζητήσω λίγο απτο χρόνο σας θα είναι για κάτι σοβαρό. Όσο και άν αργήσει αυτή η στιγμή  :)

Σάς ευχαριστώ για πολοστή φορά όλους και σε καμία περίπτωση δε με στεναχώρισε κανένα σχόλιο, το ακριβώς αντίθετο και μόνο που ασχοληθήκατε με κάτι τόσο αρχάριο είναι τιμή μου και χαρα μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μη σε παιρνει απο κατω.

Ανεβαζε εσυ καθε φορα που βλεπεις και μονος σου μια βελτιωση σε κατι και ειναι φυσικο να εχεις και καλες και κακες κριτικες.

Εσυ θα κερδιζεις με οτι σχολιο νοιωθεις οτι σε βοηθαει και δινει λυσεις και προτασεις και απλα δεν θα ασχολεισαι με οτι σε στεναχωρει.

That's life.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μη σε παιρνει απο κατω.

Ανεβαζε εσυ καθε φορα που βλεπεις και μονος σου μια βελτιωση σε κατι και ειναι φυσικο να εχεις και καλες και κακες κριτικες.

Εσυ θα κερδιζεις με οτι σχολιο νοιωθεις οτι σε βοηθαει και δινει λυσεις και προτασεις και απλα δεν θα ασχολεισαι με οτι σε στεναχωρει.

That's life.

 

+1000

 

Δεν υπάρχει απολύτως ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να σε πάρει από κάτω.

Keep filming...

Keep singing...

Keep walking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μη σε παιρνει απο κατω.

Ανεβαζε εσυ καθε φορα που βλεπεις και μονος σου μια βελτιωση σε κατι και ειναι φυσικο να εχεις και καλες και κακες κριτικες.

Εσυ θα κερδιζεις με οτι σχολιο νοιωθεις οτι σε βοηθαει και δινει λυσεις και προτασεις και απλα δεν θα ασχολεισαι με οτι σε στεναχωρει.

That's life.

Δε με παίρνει απο κάτω σε καμία περίπτωση!

Απλά βιάστηκα να ζητήσω τη γνώμη των ειδικών  :P

Αυτό μόνο... όπως είπε και ο φίλος απο πάνω Keep walking and see you soon  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τζέντελμαν εγώ. ;)

*γκουχψαροκασέλεςγκουχ*

Αν είσαι τζέντλεμας εσύ φίλος, εγώ είμαι κάντλεμας. Γκέγκε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

 

Αν γραψω και γω ενα πιανακι με την κοιλια εξω ομως.. τι μου κερδιζω?

 

;D

 

sorry αλλα δεν κρατηθηκα :P

 

 

Vegeterian , η ρεαλιστικη κριτικη ειναι οτι καλυτερο στο ξεκινημα.

 

να δεις κραξιμο που ετρωγα στο πρωτο μου ωδειο..

 

dont worry, για καλο ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

 

Αν γραψω και γω ενα πιανακι με την κοιλια εξω ομως.. τι μου κερδιζω?

 

;D

 

sorry αλλα δεν κρατηθηκα :P

 

 

Vegeterian , η ρεαλιστικη κριτικη ειναι οτι καλυτερο στο ξεκινημα.

 

 

να δεις κραξιμο που ετρωγα στο πρωτο μου ωδειο..

 

dont worry, για καλο ειναι!

Mήπως να κάναμε μια μπάντα οι έχων μπάκα του Νόιζ?  :P Και στα λάιβ να παίζουμε με έξω τις κοιλίες  :P

Κάποιος πρέπει να το κάνει και να καταργηθεί το κατεστημένο των σίξπακ μιά και καλή.

Όπως λένε και στο χωριό μου η μπάκα είναι καλοπέραση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως να κάναμε μια μπάντα οι έχων μπάκα του Νόιζ?  :P Και στα λάιβ να παίζουμε με έξω τις κοιλίες  :P

Κάποιος πρέπει να το κάνει και να καταργηθεί το κατεστημένο των σίξπακ μιά και καλή.

Όπως λένε και στο χωριό μου η μπάκα είναι καλοπέραση!

 

Μη στεναχωριεσαι φιλος...εδω τον Bonamassa που επαιζε παπαδες που λεει ο λογος στα 16 του τον ελεγαν μπουλη εδω μεσα μιας και ειχε ολιγα κιλακια παραπανω....εγω λεω μακαρι να ειχαμε τα κιλακια του και να παιζαμε ετσι στα 16 :P...οποτε μη σκας.....κανε αυτο που γουσταρεις οσο μπορεις καλυτερα και καποια στιγμη θα ανταμιφθεις...αν ακους βεβαια και τις συμβουλες των πιο εμπειρων.....εγω βεβαια θα ελεγα να πας και απο ''διπλα'' που λεμε σε εναν τετοιο ετσι ωστε να μαθεις ΣΩΣΤΑ....συνεχισε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου