Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ είχα κάνει μαθήματα ως πιτσιρικάς, θα ήθελα να τα συνεχίσω/αρχίσω σοβαρά. Όχι ως αρμόνιο, αλλά ως πλήκτρα.

 

Τι θα με συμβουλεύατε, πού να απευθυνθώ, υπάρχει συγκεκριμένη ύλη που πρεπει να καλύψω, θεωρία μουσικής, σύνθεση;;

 

Περιοχές: Περιστερι, Αιγάλεω, Ελευσινα, Ασπρόπυργος, Χαϊδάρι.

 

ΥΓ χρησιμοποιώ μόνο DAW κ midi keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο που λες "πληκτρα" ειναι κατι γενικο,και δεν νομιζω να υπαρχει σαν κλαδος στην μουσικη εκμαθηση. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι να μαθεις καποια βασικα πραγματα θεωριας  ετσι ωστε να ξερεις τι πρεπει να παιξεις και γιατι.Επειτα το χαρακτηρα που θα δωσεις σε ενα κομματι θα το βρεις μονος σου. Μια καλη λυση αλλα πολυ μακροπροθσμη θα ηταν αν ξεκινουσες πιανο και ετσι θα καταφερεις τις γνωσεις και την τεχικη που θα αποκτησεις να την εφαρμοσεις στα κομματια που θες με οποιον τροπο θες. Δεν ξερω αν ειμαι σωστος,αυτα εχω διαπιστωσει τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιάνο ειναι οντως ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να μαθεις να παιζεις πληκτροφορα.

 

Αυτο δε σημαίνει οτι δε μπορεις να ξεκινήσεις κατευθειαν απο αλλα πληκτροφορα (μεσω midi οπως λες, με οτι ήχο σε ενδιαφερει).

 

Αναφερεις όμως και την "ύλη που πρεπει να καλυψεις". Ο στόχος σου γενικά ποιος ειναι? Αν ειναι να μαθεις να παιζεις για προσωπική ευχαριστηση δεν υπαρχει ύλη. Μαθαινεις συνήθως με καποιον δάσκαλο που μπορεί να σε βοηθήσει στο συγκεκριμενο στυλ που σε ενδιαφερει (ή σε όλα), ή ψαχνεις κάτι αντιστοιχο σε καποιο ωδειο.

 

Αν σε ενδιαφέρει η θεωρητική γνώση, η εφαρμογή σε κλασικο ρεπερτόριο κτλ, και ολα αυτα να ερθουν με μια πιστοποιηση, τοτε η ερωητηση πρεπει να επικεντρώνεται στην ποιοτητα σπουδων των διαφορων ωδειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου εδώ...

 

Αφού μιλάμε για σχετικά μεγάλη ηλικία, μου φαίνεται απίθανο να φτάσει κάποιος σε πτυχίο, κλπ... Πιο λογικό μου φαίνεται να πιάσει να ξεκινήσει με ιδιαίτερα και μετά να δει πως πάει. Άσε που τα ιδιαίτερα μπορεί να είναι και φθηνότερα (ΟΧΙ από το Δημοτικο Ωδείο του Περιστερίου όμως... εκεί είναι ιδαίτερα φθηνά)...

 

Τώρα, μόλις ο ΟΠ μας πει τι ακριβώς έχει στο μυαλό του... το συνεχίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις πιανο θα σου συμβουλευα να ξεκινησεις με καποιες κλασικες γνωσεις, πως να χρησιμοποιεις και τα δυο χερια σωστα και συγχρονισμενα, να κρατας ακκορντα κλπ. Αν θες να μαθεις γενικα πληκτρα πχ για καποια μπαντα ροκ, μεταλ, ποπ, οτιδηποτε τοτε τα πραγματα ειναι πιο φλου...Και θα επικεντρωθεις κυριως στο δεξι σου χερι για ταχυτητα, ευελιξια κλπ. Επισης σε ενδιαφερουν τιτλοι σπουδων;

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να απαντησεις σε κάποιες ερωτήσεις.

 

Γιατί θέλεις εσύ προσωπικά να μάθεις πλήκτρα?

 

π.χ. θέλεις να μαθεις πλήκτρα για να μπορείς να γράφεις μουσική, εχεις κάποια συγκεκριμένα στυλ στο μυαλό σου που θέλεις να μάθεις να εκτελείς? θέλεις να φτιάχνεις δικούς σου ήχους, θέλεις να δουλέψεις σε μουσικά σχήματα, θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά? κλπ.

 

  Τι ακριβώς μαθήματα έχεις κάνει, σε ποιό επιπεδο είσαι αυτή τη στιγμή περίπου?

 

Με το αυτί πως τα πάς?

 

Αν απαντήσεις σε αυτά θα είναι πιο ευκολο να καθοδηγηθείς για το τι θα πρέπει να κάνεις.

 

Θα πρότεινα τα ιδιαίτερα μαθήματα πάντως με κάποιον που όμως να έχει εμπειρία σε αυτο που θέλεις να κάνεις έτσι ωστε και να σε βοηθήσει να αποκτήσεις τις θεωρητικές γνώσεις που χρειάζονται αλλά και να σε βοηθησει και πρακτικά και να σε κατευθύνει σωστά στα υπόλοιπα.

 

Το κόστος θα είναι μεγαλύτερο αλλα το αποτέλεσμα καλύτερο και θα προχωράς γρήγορα ακριβώς σε αυτό που θα θέλεις να κάνεις

 

Μετά αποφασίζεις αμα θές να  σε προετοιμάσει για να προχωρήσεις να πάρεις και κάποιο δίπλωμα, αν σου χρειαστεί να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου, ποτέ δεν ειναι αργα.

 

Τα κλασσικά μαθήματα πιάνου απο μονα τους δεν μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να γίνει πληκτράς με την ευρύτερη εννοια, εξ άλλου μπορείς να αποφύγεις την κλασσική μουσική, μπορείς να γίνεις καλός στα πλήκτρα με μοντέρνα μαθήματα μουσικής.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου εδώ...

 

Αφού μιλάμε για σχετικά μεγάλη ηλικία, μου φαίνεται απίθανο να φτάσει κάποιος σε πτυχίο, κλπ... Πιο λογικό μου φαίνεται να πιάσει να ξεκινήσει με ιδιαίτερα και μετά να δει πως πάει. Άσε που τα ιδιαίτερα μπορεί να είναι και φθηνότερα (ΟΧΙ από το Δημοτικο Ωδείο του Περιστερίου όμως... εκεί είναι ιδαίτερα φθηνά)...

 

Τώρα, μόλις ο ΟΠ μας πει τι ακριβώς έχει στο μυαλό του... το συνεχίζουμε.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όλα αυτά που έχουν ειπωθεί ώς τώρα.

 

Κάτι ακόμα που πρέπει να σκεφτείς είναι άν το στύλ των πλήκτρων που θα ήθελες να μάθεις πάει προς το πιανιστικό (πιάνο, rhodes κτλ.), προς το όργανο (hammond, farfisa...) ή στα synthesizers. διαφέρουνε και τα πλήκτρα που θα μελετάς.  Φυσικά το να ψάχνεις όλα τα στύλ είναι το ιδανικό...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ είχα κάνει μαθήματα ως πιτσιρικάς, θα ήθελα να τα συνεχίσω/αρχίσω σοβαρά. Όχι ως αρμόνιο, αλλά ως πλήκτρα.

 

Τι θα με συμβουλεύατε, πού να απευθυνθώ, υπάρχει συγκεκριμένη ύλη που πρεπει να καλύψω, θεωρία μουσικής, σύνθεση;;

 

Περιοχές: Περιστερι, Αιγάλεω, Ελευσινα, Ασπρόπυργος, Χαϊδάρι.

 

ΥΓ χρησιμοποιώ μόνο DAW κ midi keyboard.

Θα σου προτεινω το βιβλιο Τhe Total Rock Keyboardist (Alfred publications) το οποιο εχω και νομιζω θα σε καλυψει και ως προς την θεωρια οσο και σε αρκετα στυλ παιξιματος. Απειρα παραδειγματα  συνοδευεται και απο cd και αφου εχεις και μια  καποια εμπειρια απλα ορμα του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουό! [move]Ευχαριστώ[/move] για τις εξαιρετικές απαντήσεις.

 

Λοιπόν θέλω/φαντάζομαι τα εξής:

 

- όχι πτυχία - αδιάφορο

- να μπορώ να συνοδεύω με ακόρντα

- να μπορώ να αναπαράγω μια απλή μελωδία

- να μάθω τα βασικά για σύνθεση και αρμονία

- να μπορώ να χτίζω αλληλουχίες από συγχορδίες

- ευελιξία στο δεξί χέρι

 

γράφω [move]house/techhouse[/move] και λοιπά ηλεκτρονικά οπότε φαντάζομαι ότι η βάση θα είναι pop+jazz

 

σκέφτηκα το ενδεχόμενο του Πιάνου αλλά δε θα ήθελα να μπω στο τριπάκι της αυστηρά πιανιστικής μελέτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου