Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία rehearsal studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε deusx όλα εξαρτώνται από το τι ακριβώς θες να πετύχεις.

Αυτό που προτείνεις αφενός είναι οικονομικά πολύ αισιόδοξο αλλά και λίγο αφελές ταυτόχρονα (δεν συνυπολογίζεις ένα σωρό παράγοντες όπως κλιματισμό-εξαερισμό, λάστιχα, σκελετό για τις γυψοσανίδες κλπ κλπ κλπ) αφετέρου δεν θα πετύχεις καμία ιδιαίτερα σοβαρή ηχομόνωση που χρειάζεται ένα προβάδικο.

Εν κατακλείδι, δεν προσπαθώ να στη σπάσω ή να σου χαλάσω το όραμα.

Ακριβώς το αντίθετο.

Προσπαθώ να σε προφυλάξω από το να δώσεις χρήματα, κόπο και χρόνο σε κάτι που θα έχει ένα αποτέλεσμα κατώτερο του αναμενομένου.

Καλύτερα λοιπόν να "χαλαστείς" και να ψαχτείς τώρα παρά μετά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπώ και εγώ στη συζήτηση... ο χώρος θα χρησημοποιηθεί μόνο ως προβάδικο... Λόγω της θέσης του δεν τίθεται ιδιαίτερα θέμα ενόχλησης γειτόνων... οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορούμε όταν παίζουμε να ακούμε "σωστά" ο ένας τον άλλο γιατί τώρα γίνεται ένας χαμός απο μικροφωνισμούς και τα συναφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπώ και εγώ στη συζήτηση... ο χώρος θα χρησημοποιηθεί μόνο ως προβάδικο... Λόγω της θέσης του δεν τίθεται ιδιαίτερα θέμα ενόχλησης γειτόνων... οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορούμε όταν παίζουμε να ακούμε "σωστά" ο ένας τον άλλο γιατί τώρα γίνεται ένας χαμός απο μικροφωνισμούς και τα συναφή...

 

Αυτό που λες είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Αυτό που λες χρειάζεται έλεγχο του RT60 και γενικά ακουστική διαμόρφωση (ηχοαπορροφητικά υλικά, διαχυτές, μπασοπαγίδες και τα συναφή).

Όχι ότι αυτό γίνεται εύκολα και οικονομικά.

Επιμένω πως πρέπει να πέσει διάβασμα και πολύ ψάξιμο σε ήδη απαντημένα θέματα στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς συζήτηση κάνουμε δεν τίθεται θέμα ''σπασίματος'' οπότε γράφετε ελεύθερα.

Για αυτά τα οποία είπες ότι παρέβλεψα, η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν παραβλεφθεί απλά ανέβασα λίγο το ποσό επίτηδες για να μην τα αναφέρω (πχ σανίδες εχουν 2,5 αλλά τις έβαλα 3 γι αυτό τον λόγο). όσο για κλιματισμό, κάτι το πραγματικά ακριβό, δεν θα βάλουμε και ας σκάνε απλά οι μέσα :-). γιατί πιστεύεις ότι δεν θα αποφερει αποτέλεσμα?

δλδ θεωρείς ότι αυτό που αναφέρω δεν θα κόψει ούτε ένα db, k δεν θα βελτιώσει καθόλου τις ενδοσυχνοτικές αποκρίσεις/διαχύσεις?

εμείς απλά πηγαίνουμε σύμφωνα με την υπάρχουσα βιβλιογραφία, ενδεικτικά αναφέρω :

Rod Gervais Home Recording Studio Build it Like the Pros

Acoustic Design for the Home Studio Gallagher Mitch

 

3ον ναι όντως η ''ηχομόνωση'' μεριά δεν μας ενδιαφέρει και τρελά, απλά να κόψουμε τα απ'έξω προς τα μέσα όσο γίνεται

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σας πρότεινα να μην κάνετε τίποτα πριν προσδιορίσετε τις απαιτήσεις σας ποσοτικά και πριν κατανοήσετε τις μεθόδους/υλικά που χρειάζονται για να προσεγγίσετε τους στόχους σας.

 

Το γεγονός ότι "τώρα γίνεται ένας χαμός απο μικροφωνισμούς και τα συναφή..." δεν αποτελεί σοβαρή διατύπωση του προβλήματος.

 

Επίσης....σε ποιον ανήκει το κτήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες να καθορίσουμε ποσοτικά τους στόχους μας τι εννοείς? Πόσα db θέλουμε να κόψουμε και ποιές συχνότητες και στάσιμα να μειώσουμε ?

Το κτίριο ανήκει στο πανεπιστήμιο και έχουν παρθεί οι σχετικές άδειες για την διαμόρφωση του συγκεκριμένου χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αυτό εννοώ. Θα σας βοηθήσει να εκτιμήσετε καλύτερα τι χρειάζεται να γίνει.

 

Σε σχέση με τις άδειες, κρατήστε κατά νου ότι δεν αρκεί μια προφορική άδεια από τον πρόεδρο του τμήματος αλλά θεωρητικά χρειάζεται απόφαση χωροθέτησης από τη σύγκλητο και έγκριση αό την Τεχνική υπηρεσία για να κάνετε παρεμβάσεις στο χώρο. Και η τεχνική υπηρεσία δεν θα δεχθεί ούτε να πληρώσετε εσείς ούτε φυσικά να μην τηρούνται κάποιες προδιαγραφές εξαερισμού, πυρασφάλειας κλπ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις άδειες, το κτίριο αυτό είναι ημιπαράνομο από γενησημιού του, χωρίς πυρασφάλεια ή εξεαερισμούς και σε μια αρκετά τραγική κατάσταση, κάτι το οποίο γνωρίζουν όλοι οι αρμόδιοι φορείς εδώ και χρόνια, αφού είχε πιάσει και φωτιά πρόσφατα. Είναι μία βρώμικη ιστορία, διότι έχει δοθεί σε ιδιώτη ενα κομμάτι του χώρου για εκμετάλλευση, και τελοσπάντων δεν θέλω να επεκταθώ περαιτέρω για νομικούς καθαρά λόγους. Πάντως για τους λόγους που προανέφερα δεν υπάρχει θέμα τεχνικής υπηρεσίας κλπ κλπ....

 

Ακριβώς επείγει το όλο ζήτημα διότι υπάρχει ένα ενδεχόμενο να δοθεί κάποιο ποσό από το τμήμα για αυτή την δουλειά, αλλά είναι στην τάξη χρημάτων που προανέφερα, απ΄'οσο έχω και εγώ καταλάβει.

Τώρα για το ζήτημα συχνοτήτων κλπ, και εγώ αυτό έχω προτείνει, ντεσιμπελόμετρο και φασματογράφος, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτές οι δυνατότητες επαγγελματικής ακουστικής μελέτης. Ακόμα και αν υπήρχε το χρήμα για κάτι τέτοιο, σε μία επαρχιακή πόλη στη μέση του πουθενά βρές μου εσύ acoustic engineer και εγώ σου τον πληρώνω και με το λεπτό.

Εξαρχής προσωπικά μπλέχτηκα σε όλη αυτή την υπόθεση για να μην καταλήξει η όλη κατάσταση στο γνωστό σκηνικό με τις κουβέρτες της γιαγιάς και τα αυγουλάκια.

Οπότε με αυτά τα δεδομένα παίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, παρακαλώ κράτα κατά νου ότι ούτε να "σας τη χαλάσω" θέλω ούτε κάνω το συνήγορο του διαβόλου. Απλά έχοντας δει πως λειτουγουν τα πράγματα, με ξένισε το ενδεχόμενο να πληρώσετε από την τσέπη σας χρήματα (π.χ. από το ταμείο της μουσικής ομάδας) και ύστερα από ένα χρόνο (π.χ. κατόπιν αλλαγής της ηγεσίας του τμήματος) να σας ενημερώσουν ότι πρέπει να αδειάσετε τον χώρο προκειμένου αυτός να χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό. Είναι καλό να έχετε μια "εξασφαλισμένη" χωροθέτηση πριν επενδύσετε.

Γνωμη μου είναι να συνεχίσετε να παίζετε όπως παίζετε τώρα (απλά μετακινώντας ους ενισχυτές και τα μεγάφωνα μέχρι να βρειτε που "λειτουργεί" καλύτερα ο χώρος. Παράλληλα να ξεκινήσετε μια προσπάθεια τους επόμενους μήνες κάνοντας επαφές με τον πρόεδρο για να σας εξασφαλίσει κάποιο μεγαλύτερο κονδύλιο, κάνοντας εκδηλώσεις π.χ. live με χαμηλό εισιτήριο που θα διατεθεί αποκλειστικά για το σκοπό της δημιουργίας του χώρου της μουσικής ομάδας, ζητήστε δωρεές απο συμφοιτητές σας και απο καθηγητές (πάρτε κάποιο μπλοκάκι με κουπόνια) και αφού μαζέψετε μερικές χιλιάδες ευρώ απευθυνθείτε σε κάποιο επαγγελματία. (Μπορείτε να αγοράσετε και κάποιο εξοπλισμό που θα ανήκει στη μουσική ομάδα). Ολα τα υπόλοιπα απέχουν λίγο από τη λύση με τις κουβέρτες και τις αυγοθήκες. Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν μπορουν να γίνουν φτηνές παρεμβάσεις με αποτέλεσμα. Απλά η θέση σας (μουσική ομάδα πανεπιστημίου) σας δίνει τη δυνατότητα να κα΄νετε κάτι πολύ καλύτερο που θα μείνει και για τους συναδέλφους σας που θα έρθουν μετά απο εσάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου