Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για Ενισχυτή λαμπάτο και καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Για την ιστορία λεω οτι απο τον dual recto απογοητευτηκα , οσο και αν ακουγεται φαιδρο αυτο που λεω... "

 

Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τους mesa boogie (άλλωστε δεν είναι και η πιο συνηθισμένη μάρκα στην Ελλάδα), αλλά να ξέρεις ότι ειδικά οι Mesa λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους ενισχυτές θέλουν το ψάξιμό τους για να βρεις τον ήχο σου..

Εγώ τον πρώτο μήνα πειραματιζόμουν συνέχεια, μέχρι που διάβασα σε forums suggested settings τα οποία προσάρμοσα στο γούστο μου.

 

Μια συμβουλή γενική : να μην κολλάς πάντα στην πρώτη εντύπωση, γιατί 10 λεπτά δεν αρκούν δυστυχώς για να μάθεις έναν ενισχυτή.

 

PS. Τα μόνα πετάλια που χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά (αν εκαιρέσουμε τα εφέ βέβαια) για την παραμόρφωση είναι τα overdrive (στη συντριπτική πλειοψηφία το Tube screamer)

 

Mα εκει ακριβως εντοπιζω το προβλημα βασει των δικων μου αναγκων... Οι μεσα μπουγκι ειναι ολοκληρη φιλοσοφια και ειναι δυσκολο να σου ταιριαξουν απο την πρωτη στιγμη... Εγω ειμαι τυπος πλαγκ εντ πλει... Αν χρειαστω πανω απο 5-10 λεπτα για να φτιαξω τον ηχο που θελω τοτε δεν μου κανει... Ο ντουαλ λοιπον καταλαβα οτι ειναι ενα διαμαντι σαν ενυσχητης ομως το ψαξιμο και μονο που θελει με χαλασε...

 

Για να μην ποιασουμε την κουβεντα του ποσο μα ποσο ψαξιμο χρειαζεται για να φτιαξεις ηχο στην σειρα μαρκ... Εκει ειναι που εκτιμησα τους engl... βαζεις το βυσμα ρυθμιζεις τα βασικα και εισαι ετοιμος...Δεν υποτιμω την mesa... μακαρι να ειχα mesa... ομως καταλαβα οτι δεν ειναι για μενα... Ισως με μια ακροαση και ο φιλος που ανοιξε το θρεντ να αντιμετωπισει τα ιδια...

 

Παντως απο οσους ενυσχητες εχουν προταθει πρεπει ολους να προσπαθησεις να τους δοκιμασεις... Την ιδια ακριβως αντιληψη ειχα κι εγω... ομως αυτος που μπορει να αποριφθει τελικα , μπορει να ειναι αυτος που θες... Παντως ταν ακουσα τον παουερμπολ σε στουντιο στο 2 και με το γκειν στο 40% επαθα την πλακα μου... υπαρχει και ο κορυφαιος σαβατζ σε μτχ...

 

Η αποψη μου και μονο ειναι προχωρα με engl και δεν θα χασεις...Καλη περιπτωση πρεπει να ειναι και ο dieasel einstein Που πραταθηκε τον οποιο δεν εχω δοκιμασει και θα ψηνομουν πολυ... Ομως που να τον βρεις... :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τσεκαρε και τους Blackstar αν θελεις εισαι και Αθηνα αρα μπορεις να τους δοκιμασεις  στον Τριμη ο παρακατω φαινεται καλη περιπτωση και μεσα στο μπατζετ που εθεσες.  http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head.htm    

 ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και τους Blackstar αν θελεις εισαι και Αθηνα αρα μπορεις να τους δοκιμασεις  στον Τριμη ο παρακατω φαινεται καλη περιπτωση και μεσα στο μπατζετ που εθεσες.  http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head.htm    

 ;)

  http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_stage_100_venue_head.htm 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=38167

 

οριστε... κανε και τα σχετικα παζαρια... δεν τον ξερω τον ανθρωπο... Αυτη η διευκρινηση βεβαια δεν ξερω γιατι την κανω... Απλα εχω δει κι αλλους που το λενε οποτε μεσα... Δοκιμασε τον και βλεπεις...

 

Στο Λογοθετη με ENGL 4x12 (Vin.30), FRAMUS Dragon (Vin.30), σε εντασεις μαγαζιου, και PEAVY 5150 4x12 (sheffield), σπιτι μου σε αναλογη ενταση.

 

Το αποτελεσμα λιγο διαφορετικο, τα χαραχτηριστικα του ενισχυτη ομως δεν αλλαζαν. Μου αρεσε λιγο περισσοτερο με την ENGL, σε καμμια περιπτωση ομως δεν θ'αγοραζα αυτον τον ενισχυτη, η τιμη του οποιου κατα την αποψη μου θα επρεπε να ειναι μεταξυ 800-1000Ε.

 

Φιλε Γκροιγκ για τον framus cobra τα λες αυτα η εχω κανει καποιο λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε grorig...ενα πραγματικα θες ενσχυτη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μπομπα...τοτε ξεχνα καμπινες engl...ktl...για έναν ενισχυτή σαν τον VH4... μάλλον ο μονόδρομος ειναι custom καμπίνα με 2 απο αυτα τα μωρα...

 

http://www.zzounds.com/item--ELVEVM12LCLSC

 

εκεί ο vh4 θα βρει αντάξιο αντίπαλο... γιατί ότι ηχείο 60-80 watt το σκίζει στο 9'οclock...

;D

 

 

Κατ' αρχην να σ'ευχαριστησω για την γνωμη σου και το λινκ.

 

Απλα να διευκρινισω οτι δεν ειμαι εγω αυτος που ψαχνει ενισχυτη η καμπινα, αλλα ο mergaz

 

Τυχαινει να εχω αρκετους, και καποιοι απ' αυτους  ειναι  "μπομπες" οπως τους ειπες, τουλαχιστον για μενα.

 

Οσο για καμπινες εχω κρατησει μια Peavy 5150 4x12, VHT 2x12 Fat bot, και μια Koch 1x12 για προσωπικη χρηση, και δεν αισθανομαι την αναγκη ν'αγορασω ή να φτιαξω αλλη, μια και αυτες καλυπτουν τα γουστα μου (προς το παρων).

 

Σε μεγαλα  live  δεν κουβαλαω πλεον καμπινες,  παραγγελνω απ'αυτες που υπαρχουν διαθεσιμες απ την εταιρεια που εχει αναλαβει τον ηχο.

 

Τον VH4 οπως ειπα σε προηγουμενο post τον εχω πουλησει πριν μερικα χρονια οποτε δεν τιθεται θεμα να του ταιριαξω καποια καμπινα. Ευχαριστω παντως.

 

 

επειδη σιγουρα μιλαμε προσωπικα για τα γουστα μας και αναφερουμε αποψεις απλα να σου πω οτι ειχα screamer combo δεν ενθουσιαστηκα ειδικα με τα καθαρα του,

 

Να υποθεσω λοιπον οτι αυτο που εγραψες προηγουμενως για τους ENGL, αφορα το συγκεκριμενο μοντελλο (δεν διαφωνω μαζι σου για το συγκεκριμενο), και οχι ολους τους ENGL, και οπως κατα την αποψη μου σωστα ειπε ο metalmike

 

Καμια μα καμια σχεση ο screamer με fireball kai powerball,

 

ποσο μαλλον με SE, Steve Morse,Invader, Savage.

 

 

 

Φιλε Γκροριγκ για τον framus cobra τα λες αυτα η εχω κανει καποιο λαθος ?

 

Σωστα καταλαβες :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malista grorig, αν καποια στιγμη εχεις ορεξη και χρονο γραψε 2 λογια για την εμπειρια σου με τον κομπρα γιατι το ειχα σε μεγαλη εκτιμηση ... Οποτε καλο θα ηταν να πεις που χανει ωστε οταν καποια στιγμη βρεθει μπροστα μας να ξερουμε τι να προσεξουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malista grorig, αν καποια στιγμη εχεις ορεξη και χρονο γραψε 2 λογια για την εμπειρια σου με τον κομπρα γιατι το ειχα σε μεγαλη εκτιμηση ... Οποτε καλο θα ηταν να πεις που χανει ωστε οταν καποια στιγμη βρεθει μπροστα μας να ξερουμε τι να προσεξουμε...

 

Απο ορεξη πολυ,απο χρονο σκ... ασ'το.. ;D

 

2-3 σελιδες πριν εχω δωσει ενα λινκ απο αλλο ποστ μου, μπορεις αν θελεις να δεις την αποψη μου για τον Cobra.

 

Τον εχεις ακουσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ορεξη πολυ,απο χρονο σκ... ασ'το.. ;D

 

2-3 σελιδες πριν εχω δωσει ενα λινκ απο αλλο ποστ μου, μπορεις αν θελεις να δεις την αποψη μου για τον Cobra.

 

Τον εχεις ακουσει?

 

oxi oxi καθολου... απλα δεν ξερω τον λογο αλλα,  τον θεωρουσα ως κατι πολυ σπουδαιο ηχητικα και ποιοτικα...Εχει και μουρικη φατσα . Εχει και μια τιμη σχετικα φυσιολογικη και ηταν μεσα στους ενυσχητες που καποια στιγμη θελω να εξετασω , και να δω αν αξιζει περισσοτερο απο τους powerball , fireball , savage... Και τωρα κολλησα που το ειπες αυτο , γιατι αν και υποκειμενικη η αποψη σου , τουλαχιστον για εμενα μετραει εχοντας παρακαλουθησει λιγο τα ποστ σου και τις γνωσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. και ο dieasel einstein Που πραταθηκε τον οποιο δεν εχω δοκιμασει και θα ψηνομουν πολυ... Ομως που να τον βρεις... :'( :'(

 

αθηνα - εξαρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξεχειλίζουν τα λεφτά..είπαμε γύρω στα 1500 για κεφάλι-καμπίνα μεταχειρισμένα.

 

 

στο πρωτο post σου το οποιο διαβασα δεν αναφερεις χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου