Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για Ενισχυτή λαμπάτο και καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Blackie, γιατι να μην τον παρει να τελειωνει μια και καλη (θεωρω πως ειναι εξαιρετικη τιμη); --> http://smart.noiz.gr/details.php?id=39663 Επισης υπαρχει στις αγγελιες ενας 6505+ με 800 ευρω :-X

 

Βlackie εχεις ακουσει τη fryette fat bottom 2x12; :)

 

Φιλε mergaz δηλαδη το budget σου ειναι 1500 ευρω κεφαλη+καμπινα;

 

Δεν την εχω ακουσει αλλα η orange ειναι πολυ μεγαλυτερη σε διαστασεις και ΠΟΛΥ φτηνοτερη...Νομιζω πιο συμφερουσα επιλογη καθως και οι orange φτιαχνονται απο κοντραπλακε θαλασσης...

Για τον 6505+ ο ιδιος ο φιλος παραπανω εδειχνε να τον απορριπτει...

Εγω με 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την orange ούτε εγώ την έχω ακούσει αλλά είναι όντως πολύ φθηνότερη απο την fat bottom. σχετικά με τις καμπίνες θέλω 2χ12 full back front ηχεία και μάλλον celestion ηχεία. αυτά φθάνουν ή πέρα από αυτά υπάρχουν και άλλες παράμετροι στην επιλογή?

 

τον peavey δεν τον απορίπτω καθόλου μέχρι τουλάχιστον να τον δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε τον...να ξερεις ομως οτι στα καθαρα δεν...

κρυσταλλινο καθαρο δε θα βρεις...

Ειναι μια κλασσικη επιλογη και υπερκαλυπτει τις οποιες αναγκες σου για σφιχτο ηχο και παραμορφωση...

Αυτο που θελεις ειναι μια κλειστου τυπου καμπινα και αρκετα μεγαλη σε διαστασεις για να σου δινει ογκο...τα celestion μεγαφωνα(superfunk CR) ειναι μια χαρα στην orange...

 

YΓ:την orange την εχω ακουσει...τη Fryette οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ίσως βρίσκω Μarki iv σε καλή τιμή. μπορεί να φθάσει τον γεμάτο ήχο του rectifier ή είναι πολύ πιο κραντσαριστός? ξέρω ότι με mark έγραφε το αγάπημένο μου συγκρότημα και άρα θα έπρεπε να είμαι οκ αλλά θέλω να ξέρω πως είναι στην real life...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

a/    .... ο δρόμος για την αναζήτηση του ήχου που γουστάρεις είναι μακρύς και ένα μεγάλο 

    κομμάτι του είναι ο ενισχυτής.

 

b/  Αποφάσισα λοιπόν πως μιας και θα χρεωκοπήσουμε να χρεωκοπήσουμε χαρούμενοι και 

    έτσι λέω να ξοδέφτώ σέ έναν λαμπάτο ενισχυτή μπόμπα!

 

c/  Για να βοηθήσω τα γούστα ήχου είναι: Metallica, SOAD, Korn, Linkin Park, Slipknot με 

      μια αναλογία 40%, 25%, 15%, 15%, 5%.

 

    Έχω μια Gibson Explorer με EMGs.

 

    Έχω καταλήξει μέχρι τώρα στους:

 

    Mesa Dual rectifier

    Fryette (VHT) Pitbull 100/CL

    Diezel VH4

    Framus Cobra

 

 

d/  Η αγόρα του ενισχυτή σίγουρα θα συνοδέυεται με καμπίνα 2χ12. Προσανατολίζομαι για 

    FB, closed back, celestion, για να υπάρχει και το απαραίτητο γκντούπ (!) στον ήχο.

 

 

a/ Πολυ μακρυς και κοστιζει

 

b/ + 1000. Οπως λεει κι ενας φιλος " η ζωη ειναι μικρη για να εχεις κακο ηχο"  ;D

 

c/ Τυχαινει να εχω 2 απο αυτους τους ενισχυτες που αναφερεις (VHT CL, Boogie Dual), αλλα ειχα πριν μερικα χρονια τον Diesel VH4, και τον Cobra δανεικο για καποιο χρονικο διαστημα.

 

Κατα την αποψη μου:

 

Ο Cobra ειναι μακραν υποδεεστερος των αλλων, για να μην ξαναγραφω δες σε αλλο ποστ μου, τι εχω γραψει γι'αυτον:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184507.msg541222#msg541222

 

 

Ο VHT CL(assic) ειναι ενισχυταρα, αλλα δεν ειναι ο καταλληλοτερος γι'αυτο που θες. Ο ULTRA LEAD ειναι πιο καταλληλος.

 

Ο Diesel ειναι εκπληκτικος, κυριως για D-tune παιξιματα και γενικα για παιξιματα με χαμηλοτερα κουρδισματα, εκπληκτικο low end με την αναλογη καμπινα βεβαια, με μια πιο "ευρωπαικη" προσεγγιση στον metal ηχο. Ο μονος λογος που τον πουλησα ηταν οτι δεν του ειχα χρηση, απ'τη στιγμη που αγορασα τον Engl Special Edition, ο οποιος μου εδινε οτι ο Diesel συν κατι αλλα που χρειαζομουν.

Για μενα η 2η καλυτερη επιλoγη μαζι με ULTRA LEAD.

 

Συνεπως, κατα την αποψη μου παντα, η καλυτερη επιλογη γι'αυτα που δηλωνεις οτι θες, ειναι ο Boogie.

 

d/ Για να εχεις αυτο το "γκντουπ" που λες, μονο με  4χ12, και αν παιζεις με χαμηλα κουρδισματα XL 4x12. Με 2χ12 εστω και Fat Bottom ( αν εννοεις τη VHT FB την εχω) συμβιβαζεσαι.

Αυτο εξαρταται βεβαια ποσο 'γκντουπ"  ;D θελεις και σε τι εντασεις θα παιξεις.

 

Ολα ομως ειναι απλα μια συζητηση, αν δεν εχεις το αναλογο budget

 

[quote author=gpiad

 

link=topic=186501.msg566902#msg566902 date=1306269340]

αν παρεις engl θα τον πουλησεις συντομα..  ;D

 

Φιλε gpiad γιατι το λες αυτο?

Αυτη τη στιγμη εχω 3,5 Engl (Special edition, S.Morse, Sovereign 2x12, Gigmaster)

τους ειχα σχεδον ολους στο παρελθον, και ο μονος λογος που τους πουλησα ηταν για να εχω αυτους που εχω τωρα, τους οποιους τους εχω χρονια ( εκτος του Gigmaster) και δεν σκεφτηκα ποτε να τους πουλησω. Εσυ για ποια μοντελλα μιλας?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τον ENGL Fireball 100! Εχει κρυσταλλινα καθαρα και απιστευτα πολλους τονους distortion..τον εχω 1 χρονο και τον λατρευω πραγματικα..τωρα για καμπινα δεν ξερω τι να σου πω..κατι που να εχει celestion v30!

εισαι κομπλε μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ενας γνωστος μου απο γερμανια πηρε τον Fame Bulldozer (εταιρεια του musicstore.com) που ειναι μια αντιγραφη του rectifier και οταν ανεβηκα και τον ακουσα ηταν πραγματικα παρα πολυ καλος!!τα βρωμικα ηταν ΟΛΟΙΔΙΑ με του mesa! μονο στα καθαρα ηταν λιγο πιο κατω σε ποιοτητα..(μην φανταστεις καμια τρομερη διαφορα ομως..)

πιστευω πως για τα λευτα του δεν βρισκεις τιποτα καλυτερο το κακο ειναι που δεν μπορεις να τον ακουσεις καπου στην Ελλαδα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας σαν κάτοχος Mesa Boogie single rectifier τους τελευταίους 3 μήνες μετά από χρόνια Marshall και έχοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες απαιτήσεις στον ήχο με σένα σου τον προτείνω παραπάνω από ανεπιφύλακτα. Είναι εκπληκτικό μηχάνημα και νομίζω είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις. Κατά την άποψή μου βέβαια δε χρειάζεται να πάρεις τον dual αφού ο single είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα 50W λιγότερο. Το παραπάνω κανάλι του dual είναι επειδή έχει 2 φορές το ένα κανάλι για λόγους ευχρηστίας.

όσον αφορά την καμπίνα αν δες το τέλειο αποτέλεσμα (βεβαια αυτό είναι υποκειμενικό, αλλά ξέροντας τα γούστα σου μπορώ να το πω εύκολα) θα πάρεις mesa boogie rectifier 2x12 cab. Αν δε θέλεις να δώσεις τόσα και ένα marshall σου κάνει μια χαρά δουλειά. (ή engl, blackstar)

 

Αμέσως επόμενη επιλογή Diezel. Κατά την άποψή μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη εχοντας περασει ακριβως απο το ιδιο καναλι και προσπαθωντας να βρω εναν καλο χαι γκειν ενυσχητη... Εχω δοκιμασει κατα καιρους σχεδον ολους τους ενυσχητες που αναφερθηκαν και εχω να πω οτι... ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΠΑΤΟΥΝ...

 

Απο ενυσχητες θρυλους που δεν το περιμενα να κουσω κατι μετριο το ακουσα, και οχι επειδη οι ενυσχητες δεν τον αξιζουν , αλλα επειδη θελαν καποια πεταλακια μπροστα , η θελαν πολυ δυνατη ενταση για να αποδωσουν και αυτο δεν πρεπει να υποτιμαται...

 

Οι ενυσχητες που εντοπισα οτι ειναι πραγματικα διαμαντια ειναι οι eng  fireball , powerball και σε δευτερη φαση και ο θρυλικος 6505+... Ειδικα οι engl παιζουν το ιδιο καλα και σε εντασεις ψυθιρου... Υπαρχει περιπτωση ομως εσενα να μην σε ευχαριστει αυτος ο ηχος οποτε δοκιμασε τους...

Για την ιστορια λεω οτι απο τον dual recto απογοητευτηκα , οσο και αν ακουγεται φαιδρο αυτο που λεω... Οχι επειδη δεν αξιζει αλλα επειδη ειναι ενας εκπληκτικος ενυσχητης ο οποιος χριεαζεται ιδαιτερη επεξεργασια καθως και καποια πεταλακια απο μπροστα για να παιξει σωστα και επιπλεον θελει και ενταση ακαταλληλη για σπιτι , πολυκατοικια κτλ...

 

Νομιζω λοιπον οτι στην φαση που βρισκεσαι ενας engl pοwerball και εστω μια καμπινα σαν αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm?sid=a7128f852249f1764ac48dbafb5b39d2

 

σου φτανει και σου περισευει... Εννοειται πως η αγορα του ενυσχητη ειναι απο τις αγγελειες...

 

Καλη τιμη και αψογο αποτελεσμα...Δεν ειμαι ο υπερτατος γνωστης απλα επειδη την αγορα ενυσχητη την εχω ξευτιλισει απο αποψη ψαξιματος ,  εκφραζω τα οσα διεπιστωσα ολο αυτο το διαστημα που ψαχνωμουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πραγματικά είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που λέτε.

 

επειδή δεν παίζει να καταφέρω να δοκιμάσω όλους αυτούς τους ενισχυτές σκέφτομαι να προσπαθήσω να καταλήξω σε 2-3 μετά να τους δοκιμάσω και μετα να αρχίσω να ψάχνω μεταχειρισμένους. fireball με powerball πέρα από τα εξτρά κανάλια έχουν μεγάλη διαφορά? με τον mark iv τι παίζει? σχετικά με τον frame δεν θέλω να πάρω ενισχυτή που δεν τον έχω ακούσει πρώτα. επίσης αν για παράδειγμα πάω για τον fireball 60 αντί για ton fireball 100 πέρα από το προφανές έχω κάποια διαφορά στον ήχο (υποθέτοντας ότι παίζω σε σχετικά Normal εντάσεις και όχι στο ΟΑΚΑ).

 

όπως είπα ήδη πριν δυστυχώς diezel μάλλον δεν παίζει πια. όπως και πολύ δύσκολα mesa εκτός και αν βρώ κανα single rectifier σε καλή τιμή στην ευρώπη.

 

έχει κανείς εμπειρία απο hughes&kettner (switchblade, triamp or coreblade) ή rantall (rt-100)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου