Προς το περιεχόμενο

Πως είναι το σωστό On/Off στον θερμοσίφωνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω πάντα ζεστό από ηλιακό.  :)

 

Προσωπικά ζηλεύω.

 

Επίσης, περιμένω το πρώτο ηλιακό pedalboard σε στυλ ηλιακού κομπιουτερακίου  ;D

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο που λεει ο χαριλατρον ειναι πολυ σημαντικο, γιατι παρα πολλες φορες χρησιμοποιουμε το ζεστο νερο σε μικροποσοτητες και με διαφορα ωρας μεταξυ τους.

 

πχ οταν πλενουμε τα χερια μας χρησιμοποιουμε 1 λιτρο ζεστου νερου και περιπου αλλο τοσο αναλογα την αποσταση του θερμοσιφωνα με το νιπτηρα μενει εγκλωβισμενο στον ενδιαμεσο σωληνα και κρυωνει αμεσως επομενως σε 15 λεπτα που θα ξαναπλυνουμε τα χερια μας θα τραβηξουμε αλλα 2 λιτρα απο το θερμοσιφωνα!

 

και σε περιπτωσεις που ο θερμοσιφωνας ειναι αρκετα μακρια, πρεπει να το ξανασκεφτομαστε μηπως τελικα πλυνουμε τα χερια μας με κρυο νερο ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας παρακαλώ λάβετε το παρακάτω περιστατικό υπ' όψιν σας πριν κάνετε ο,τιδήποτε με το θερμοσίφωνά σας. Είναι προσωπική εμπειρία και 1000% αληθινή, όπως ακριβώς σας την περιγράφω:

 

Για κάποια περίοδο στη ζωή μου είχα αδιάκοπα αναμμένο το θερμοσίφωνα.

Μια μέρα πήγα να κάνω μπάνιο. Η μπαταρία λειτουργούσε όπως οι περισσότερες σύγχρονες, με το λεβιέ που ανεβοκατεβάινοντας ορίζει την ποσότητα και δεξιά-αριστερά το κρύο/ζεστό.

Άνοιξα κατευθείαν στο ζεστό για να έρθει το νερό και μετά να το ρυθμίσω. Ο Θεός με φύλαξε και δεν έβαλα το χέρι μου απο κάτω να τσεκάρω θερμοκρασία. Σε 3-5 δευτερόλεπτα άρχισε να βγαίνει από τη βρύση ατμός με πίεση εσπρεσιέρας αλλά σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες. Να φανταστείτε ότι για 2-3 λεπτά δεν έσταξε στη μπανιέρα ποσότητα νερού μεγαλύτερη του ενός ποτηριού νερού. Το υπόλοιπο ατμός. Με τρελλή πίεση...

Καταλαβαίνετε τι θα πάθαινα αν με ακουμπούσε αυτός ο ατμός...

Τρέχω στο άλλο μπάνιο που ήταν ο θερμοσίφωνας και η θερμοκρασία του - που φυσιολογικά στις 9 η ώρα το νερό ήταν κρύο και στις 2 η ώρα καυτό - είχε κάνει όλο τον κύκλο και είχε βρεθεί από κάτω, στις 7 η ώρα.

Ο θερμοσίφωνας πετάχτηκε βέβαια. Αλλά από τότε είμαι πάρα πολύ προσεκτικός για το τι και που...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες με κάνει να πιστευω πως είχε χαλάσει ο θερμοστατης σου και δεν εκλεινε τις αντιστασεις οταν ξεπερνουσε τη θερμοκρασια.

 

δε θα παθαινες και κανενα μεγαλο κακο, με κανενα εγκαυματακι θα την εβγαζες ;D αν υπηρχε και νερο σε υγρη μορφη, εστω και ενα ποτηρι (και μαλιστα στις πιεσεις που αντεχουν οι σωληνωσεις στα σπιτια) παει να πει πως μαλλον δεν ηταν σε τετοια θερμοκρασια που να γινει πραγματικα επικινδυνο :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

 

Προσωπικά έχω πάντα ζεστό από ηλιακό.  :)

 

 

Γκούχου...

 

Παρακαλούνται οι κύριοι που έχουν ηλιακό να ανοιξουν αλλο θέμα και να  μεταφερθούν στο..."πως είναι το σωστό να πλένω το cabrio το καλοκαιράκι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γκούχου...

 

Παρακαλούνται οι κύριοι που έχουν ηλιακό να ανοιξουν αλλο θέμα και να  μεταφερθούν στο..."πως είναι το σωστό να πλένω το cabrio το καλοκαιράκι"...

 

κοιτα, υπάχουν πολλές περιπτώσεις που το να έχεις "ηλιακο" δεν ειναι και τοσο σπουδαια υπόθεση.

 

στο χωριό, ας πουμε, η ...γιαγιά μου ειχε παντα ζεστό νερο απο ενα μαυρο πλαστικό βαρέλι στη σκεπή.

 

εξαρτάται την εφαρμογή και την περισταση, αλλά με τόσο ηλιο τριγυρω, το ζεστό νερό δεν (θα πρεπε) να ειναι κάτι τόσο δυσκολο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά προχτές δούλευα στο pc και μου έρχετε να ανάψω θερμοσιφωνα για να κάνω μπάνιο και την κουζίνα παράλληλα για να ψήσω πίτσα και δούλευε και πλυντήριο!!.Στο δωμάτιο που έχω τα μηχανήματα συνήθως πέφτει η ασφάλεια.Ε λοιπόν με όλα αυτά ανοικτά φανταστειτε τι έγινε!!Συγνώμη για το τελείως off topic αλλά μιας και μιλάμε για θερμοσίφωνα και έτσι όπως ήταν το σκηνικό στο σπίτι μου θύμησε αυτό το video.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ θα αναφέρω κάτι τόσο ontopic όσο και offtopic.

 

Είχα κάνει μια σχετική μελέτη στη σχολή για το αν συμφέρει το καλοκαίρι, για ζεστό νερό (στα παιδάκια που δεν έχουν ηλιακό προφανώς), να ανάβεις boiler(καυστήρα -όσοι προφανώς έχουν-).

 

Στην Αθήνα, τα περισσότερα σπίτια δεν έχουν (ούτε το δικό μου έχει) αυτόνομο boiler, επομένως οι πληροφορίες μου πάνε για αυτούς που έχουν αυτή την πολυτέλεια.

 

Αν προνοήσεις και αγοράσεις πετρέλαιο πρωτού κλείσουν τα πρατήρια, σε συμφέρει απείρως πιο πολύ το καλοκαίρι να ανάβεις boiler για να έχεις ζεστό νερό.

 

Ο βαθμός απόδοσης ενός τυπικού καυστήρα είναι άνω του 40% ενώ του εργοαστασίου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (κατά πάσα πιθανότητα, της Πτολεμαιδας) είναι στην καλύτερη περίπτωση 33-35%.

 

Με απλά λόγια, σπαταλάς λιγότερη ενέργεια για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Και, όπως ξέρουμε όλοι, "σπαταλάω λιγότερη ενέργεια====>πληρώνω λιγότερη ενέργεια". :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει στη ζωη μου κλασσικο θερμοσιφωνο, ταχυθερμοσιφωνο και ηλιακο.

Η οικονομια που προσφερει ο ηλιακος δεν συγκρινεται.

Απο την αλλη ο ταχυθερμισοφωνας προσφερει την πολυτελεια να εχεις οποτε θες ζεστο ή καφτο νερο και μαλιστα πολυ πιο οικονομικα απο το απλο θερμοσιφωνο.

Με boiler δεν ειχα εμπειρια.

 

Ο ηλιακος ομως αξιζει τα λεφτα του σε ολα. Οικιακη και πλανητικη εξοικονομιση ενεργειας.

Τις μερες με ηλιοφανεια σου παρεχει και την πολυτελεια της συνεχους ροης ζεστου νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου