Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή. προτάσεις, συμβουλές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

blackstar στον ζαχο εχει νομιζω τον 1 και τον 5 watt, θεσσαλονικη

 

στο ζαχο εχει και τον 40ρη και τον 20ρη εγω απο κει τσιμπησα τον 20ρη που εχω σπιτι αυτη τη στιγμη :) αφου οπως λες φιλε εισαι σαλονικη , περνα μια  βολτα με την κιθαρα σου και ακουσε τους σε μεγαλες εντασεις :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν επαναφλερω το thread για ερωτησεις  :)

 

έτυχε αυτες τις μέρες να παιξω με εναν Boogie Mark ii..και έμεινα μ@λ@κ@ς !!!!

τέλεια καθαρά..άψογο drive με πολύ τελεια mids (γεμάτο drive)..γένικά ένας ενισχυτής που αν τον έχω δεν θα χρειαστώ ουτε πεταλιερες ουτε drive,distortion pedals...(αντε να χρειαστω κανενα chorus και delay)(θα αφήσω στην άκρη και την Tonelab)

 

το oριο που ειχα να ξοδέψω ήταν 600 ευρώ..(θα είχα παραπάνω ..αλλα τα έδωσα για αλλαγές στην classic vibe  :-\)

 

ερώτηση..μπορώ να τον βρω μόνο μεταχειρισμένο..αξίζει τον κοπο ??

και κατι άλλο..εψαξα στο νετ για τον συγκεκριμένο ενισχυτή και διαπιστωσα οτι κυκλοφόρησε σε αρκετές εκδοσεις...

π.χ mark ii , mark iiB, mark iic,  mark iic+

ποιές οι διαφορές ? ???

το κακό είναι οτι αυτός που δοκίμασα δεν ξέρω ποιά εκδοση ηταν..γιατι μου ειπαν απλα mark ii...θα φροντίσω να μάθω...

 

σε τι τιμές παιζουν ? και ποιές οι διαφορές με τον boogie 22(γιατί αν είναι σαν τον mark ii πρέπει οπωσδήποτε να τον ακουσω) ?

γενικά πιστέυω αξίζει να μαζέψω αλλα 300-400 ευρώ και να παρω κατι τέτοιο..γιατι μου άφησε άριστες εντυπώσεις. 8)

 

τα φώτα σας ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φθηνότερος boogie καινουριος κάνει 1590 ευρω, για την ακριβεια ο mesa express 5 25!

 

Θέλει πολύ μεγάλη τύχη να βρεις κάποιον που να πουλάει απο τη σειρά mark στα 500 ευρω!! Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο. Βέβαια μπορεί κάτι να ξέρει αυτός που στο είπε.

 

Αν τον βρείς πάντως πάρτον χωρίς δεύτερη σκέψη, αρκέι να μην έχει καμιά σοβαρή ζημιά.

 

Πάρε μια γεύση πόσο έχουν και τι μοντέλα υπάρχουν

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=tube_guitar_combos&bf=mesa_boogie&oa=pra

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φθηνότερος boogie καινουριος κάνει 1590 ευρω, για την ακριβεια ο mesa express 5 25!

 

Θέλει πολύ μεγάλη τύχη να βρεις κάποιον που να πουλάει απο τη σειρά mark στα 500 ευρω!! Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο. Βέβαια μπορεί κάτι να ξέρει αυτός που στο είπε.

 

δεν ειπα ποτε κατι για 500....ειπα οτι ηθελα να ξοδεψω για λαμπατο το ανώτερο 600 ευρώ..αλλα απο τοτε που ακουσα τον mark ii σκεφτομαι οτι αξιζει να μαζέψω αλλα 300-400 ευρώ..σύνολο δηλαδή 1000 ευρά...δεν παιζει να τον βρω σε αυτήν την τιμή?

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις και ebay ίσως βρεις συντομότερα, γενικά δεν πουλάει κόσμος τέτοιες ενισχυτάρες!

 

Και express αν βρεις τσεκαρέ τον είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις και ebay ίσως βρεις συντομότερα, γενικά δεν πουλάει κόσμος τέτοιες ενισχυτάρες!

 

Και express αν βρεις τσεκαρέ τον είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής.

ευχαριστω φίλε Noltrac :).. θα περιμένω πρώτα να μου πει κανεις τι διαφορές εχουν οι εκδόσεις  :)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο λες? :)

 

http://cgi.ebay.com/1979-MESA-BOOGIE-MARK-II-/400219977302?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2ef83656#ht_500wt_1156

 

edit: μολις ειδα οτι κανει ship  μονο στο αμερικα, γραψε λαθος

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φίλε Noltrac :).. θα περιμένω πρώτα να μου πει κανεις τι διαφορές εχουν οι εκδόσεις  :)

 

Αν προσέξεις μια βασική διαφορά είναι ότι όσο προχωράνε οι εκδόσεις πχ απο τον mark I στον mark V είναι ότι έχει πολύ περισότερες επιλογές ήχων πολλά κανάλια και πολλές υποκατηγορίες σε κάθε κανάλι. Αυτη είναι μια διαφορά που έχει επιρεάσει και το ηχητικό αποτέλεσμα μιας και έχει πιο πολλές ρυθμίσεις.

 

Τώρα αν εχουν αλλές λαμπες αλλα κυκλώματα η κάτι αλλο δεν το ξερω (λογικά τα ξέρουν μερικοί εδώ μέσα) ΑΛΛΑ σε γενικές γραμμές είναι ενισχυτάρες και όχι λαλακίες!! :)

 

Τώρα μεταξυ των διάφορων μοντέλων (πχ mark και express) υπάρχουν και αλλές διαφορές το θέμα είναι να τους ακούσεις για να καταλάβεις και ο ίδιος τι παίζει.

 

Βασικό χαρακτηριστικό όλων των mesa είναι το eq το οποίο υπακούει σε κάθε μικρο-κίνηση και αλλάζει δραματικά ο ήχος ρυθμίζοντας απλα το treble mid bass.

 

Επίσης να ξέρεις ότι δεν είναι plug n play ενισχυτές θέλουν να ξέρεις τι θέλεις να ακούσεις και αναλόγως να τους ρυθμίσεις

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο λες? :)

 

http://cgi.ebay.com/1979-MESA-BOOGIE-MARK-II-/400219977302?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2ef83656#ht_500wt_1156

 

edit: μολις ειδα οτι κανει ship  μονο στο αμερικα, γραψε λαθος

ναι αυτόν λεω  ;D

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου