Προς το περιεχόμενο

Kronos vs Motif vs Fantom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Λοιπόν το θέμα είναι το εξής:θέλω να αγοράσω ένα από τα 3 keyboards του τίτλου δηλαδή Korg Kronos,Yamaha Motif,Roland Fantom.Αναφέρομαι στα τελευταία μοντέλα και συγκεκριμένα με 88 πλήκτρα.Όμως δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα τι λέτε εσείς;Ποιο είναι ποιο καλό και ποιες οι διαφορές ρε παιδιά;Aν έχετε την καλοσύνη βοηθείστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kronos δείχνει να είναι σε άλλη κατηγορία, αλλά είναι καινούργιο και καλό είναι να περιμένεις να βελτιωθεί. Οπότε Kronos αλλά σε κάποιους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kronos θα παίζει τον Σεπτέμβρη γύρω στα 2,115,000 δρχ αν δεν βιάζεσαι να το πάρεις, οπότε λέω να περιμένεις λίγο να πέσει... :P

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kronos θα παίζει τον Σεπτέμβρη γύρω στα 2,115,000 δρχ αν δεν βιάζεσαι να το πάρεις, οπότε λέω να περιμένεις λίγο να πέσει... :P

 

Τιμές KRONOS από Tonys Keyboards

Korg KRONOS 88 Music Workstation: 3.795,00€

Korg KRONOS 73 Music Workstation: 3.499,00€

Korg KRONOS 61 Music Workstation: 3.078,00€

 

http://www.tonyskeyboards.gr/Default.asp?Static=5&Category=6

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνεις στο σημείο αγοράς ενός workstation τελευταίας τεχνολογίας και το θέμα που ανοίγεις είναι οι απόψεις των άλλων..... ::)......

 

Να σοβαρευτούμε λίγο..και να επισκεφτεις από κοντά και τα 3 όργανα τα οποία υπάρχουν για επίδειξη στους επίσημους αντιπροσώπους.

 

Αφου τα επισκεφτείς, κατέγραψε τις όποιες εντυπώσεις σου, τα προσωπικά σου γούστα, που και πως θελεις να κινηθείς αν είχες ένα απο τα 3 ..και εδώ είμαστε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φιλε

 

Εξαρταται κατ αρχήν απο το τι μουσικη θες να φτιαξεις.....

Εγώ είμαι απ αυτους που πιστευουν οτι το ΚΑΘΕ οργανο (ακομα και τις ιδιας εταιρειας) εχει τη δικη του προσωπικοτητα...

Επισης μη ψαχνεις για οργανο που τα κανει ολα καλα γιατι το ιδανικο οργανο - ακόμη και workstation ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...αλλοιως οι πρωτεργατες του ειδους (JM Jarre, Vangelis κλπ...) θα ειχαν αυτο το ενα τελειο οργανο κι οχι 10 ρακέρες και 15 βασεις με πλήκτρα τριγυρω τους...

 

Στο θεμα μας τωρα: Εγω έχω το Roland Fantom G8 και μπορω επιγραματικα να σου πω τα εξης:

 

1. Ειναι στιβαρη κατασκευή (οκ...αυτο δεν παιζει ρολο στον ηχο του οργανου αλλα δίχνει ενα μετρο για το ποσο εχει προσέξει ο κατασκευαστης το οργανο...ασε που και για live ειναι οτι πρεπει!)

2. Εχει απο πολυ καλης ποιοτητας ακουστικα πιάνα, καλα δειγματα combinations απο ορχηστρες και φυσικα ηλεκτρονικα patterns, soundscapes κλπ

3. Εκτως απο midi sequencer υπαρχει και πολυκάναλο AUDIO SEQUENCER (πχ μπορεις να ηχογραφισεις φωνη η ηλ. κιθαρα απευθειας στο οργανο

4. αριστης αισθησης και αποκρισης βαρυκεντρισμενο μηχανισμό που προσεγγίζει παρα πολύ το αληθινό πιανο (κι εδω ισχυει οτι ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρονικό οργανο δεν μπορεί να ξεπερασει την αισθηση ενος πραγματικου κλαβιε πιανου ) [Πρωσοπικη μου γνωμη, επειδη εχω δοκιμασει και τα δυο: βρισκω το κλαβιε του fantom g8 καλυτερο και πιο κοντα στο πραγματικο πιανο απ οτι το Yamaha motif {[ελπιζω την επομενη φορα που θα περασω απ τη Ιπποκράτους να μή μου πεταξει τιποτα γιαουρτια ο ΝΑΚΑΣ!!]}

5. Δυνατοτητα Resampling (ειναι και sampler)

Με επεκταση μνημης ( μπαινουν σε slots στο κατο μερος...στο καπακι) μπορεις να ηχογραφίσεις midi + audio γυρω στη 1 ωρα (εξαρτάται κι απ το bitrate κλπ

 

Τελως θα σου πρωτεινα να δεις τα tutorial videos του Dan Krisher για το Fantom-g στο YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να'σαι καλά φίλε  :)...δεν ψάχνω το ιδάνικο εννοείται απλά το πιο καλό σε σχέση με τα υπόλοιπα  ;) και κάτι ακόμη,μια που έχεις το g8 μπορείς να μου πεις αν το κλαβιέ του συγκρίνεται με ηλεκτρικό πιανο της ίδιας τιμής?(ειδικά η αίσθηση όταν παίζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το θέμα μου κάνει λίγο να διαλέξω.....Porche,Ferrari ή Lamborgini..... ;D ;D ;D

Ακριβώς.

Κάθε μηχάνημα έχει τα υπέρ και τα κατά στα μάτια του καθενός. Εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας μας και αν μας κάνει πραγματικά.

Αρκετές φορές, αγοράζουμε μηχανήματα που προσφέρουν λειτουργίες που τελικά δεν τις χρησιμοποιούμε ή τις χρησιμοποιούμε ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου