Προς το περιεχόμενο

to relic or not to relic...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου ,

πριν χρόνια σιχαινόμουν παντελώς το relic...

το πρωτο είδα σε μια fender stratocaster και στην αρχή την πέρασα για παλιά....μόλις με ενημέρωσαν ότι πρόκειται για επεξεργασία που γίνεται στο κατα τα άλλα εντελώς καινούριο όργανο ώστε να έχει την εμφάνιση, το mojo και το feel του  παλιού...ψιλοξενέρωσα στην αρχή.

Θα την παλιώσω μόνος μου έλεγα μέσα απο τα lives (ναι αμέ ?...) kai το παίξιμο...κι ας μην κράτησα ποτέ όργανο τόσο ώστε να γίνει relic....είναι και το g.a.s. βλέπεις,... ::)

χρόνια μετά και το relic είναι μόδα πλέον και βασική παραγωγική σειρά τόσο στο fender custom shop όσο και σε πιο φθηνά όργανα της εταιρίας όπως η σειρά roadworn κλπ....

 

Μερίδιο στην αγορά ζητούν και άλλες πολλές εταιρίες με Low or high budget όργανα....

Μόδα στις μέρες μας το relic λοιπόν με κάποια πολύ τρανταχτά παραδείγματα που κινήθηκαν πολύ και εμπορικά (fender rory gallagher custom shop stratocaster, john mayer black masterbuilt κλπ).

Προσωπικά για να μην τα πολυλογώ έχω κι εγώ με τη σειρά μου γίνει υπέρμαχος της συγκεκριμένης τεχνικής που εξελίσσεται σε κουλτούρα κι έχω στην κατοχή μου μια relic strat.

έκανα λοιπόν τις ακόλουθες διαπιστώσεις :

 

1)όσο χαζό κι αν ακουστεί δεν σε νοιάζει πια μην ακουμπήσει κάπου το όργανο, μην το χτυπήσεις κλπ, όλος εκείνος ο πανικός και η ταχυκαρδία που μας συνοδεύει όλους με την αγαπημένη μας ακριβή ή όχι κιθάρα στα χέρια...κάθε φορά που συμβαίνει το μοιραίο...πιστέψτε με....η φάση είναι πια εντελώς plug n play....no worries at all

 

2)To χέρι επιτέλους κινείται με ταχύτητα πίσω από το μπράτσο αφού λείπει το ενοχλητικά sticky βερνίκι...αυτό σημαίνει πιο γρήγορα και πιο άνετα runs χωρίς να υπάρχει η ανάγκη προσωπικών επεμβάσεων αμφιβόλου αποτελέσματος (τρίψιμο με γυαλόχαρτα κλπ)

 

3)ειδικά για τις heavy relic επιλογές....η ποσότητα του λούστρου και του χρώματος που λείπει βοηθούν το όργανο να αναπνέει καλύτερα και αυτό μου το έχει αποδείξει πάμπολλες φορές ένα comparison καινούριου και παλαιωμένου οργάνου σε side by side τεστ.

 

ΟΧΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΣ (και δυστυχώς...όπως είχαμε την τύχη  (ή ατυχία  ;) χιχιχι) να ακούσουμε σε κάποια original vintage όργανα που κατέχουν κάποοιοι λίγοι τυχεροί) δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΑ ΜΕ ΠΑΛΑΙΩΣΗ 45-60 ΕΤΩΝ...

σας προκαλώ όμως να πιάσετε ένα relic όργανο  (σε τιμή πολύ κοντά σε αυτή του καλογυαλισμένου καινούριου ) και να δείτε και μόνοι σας την διαφορά...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΛΙΟ....ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ κλπ.

 

εχει αυτό που λέμε mojo

Επιτρέψτε μου κλείνοντας να σας παρουσιάσω και τα αποτελέσματα πολυετούς προσπάθειας στον χώρο του aging-relicing ενός φίλου ...εποχές που είναι .... ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ  είναι αυτό ρε παιδιά, όχι διαφήμιση.....

 

 

 

ΦΙΛΙΚΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι "παιχτικές" βελτιώσεις πρέπει να συνοδεύονται και από την καθιερωμένη relic εμφάνιση. Θα μου πείς για την εμφάνιση ξεκίνησε η όλη φάση και μετά προέκυψε και η βελτιωμένη αίσθηση του παιγμένου όργανου. Και καλά το πάλιωμα σε χρώμα και μεταλικά μέρη, δείχνει ωράιο, οι απομιμήσεις σημαδιών και χτυπημάτων τι νόημα έχουν?? Το ωραίο με τα χτυπήματα είναι ότι τα έχεις κάνει μόνος σου στα χρόνια που έχεις περάσει με την κιθάρα, είτε έγιναν σε ιστορικές στιγμές live είτε από χαζομάρα καθώς την έβαζες στη θήκη. Η ιστορία είναι που το κάνει όμορφο, αν πάρω και εγώ και κοπανάω την κιθάρα με το κατσαβίδι δεν της δίνει καμιά αξία αυτο και ας μοιάζει στο τέλος με καμένη strat του Hendrix... Δεν περιμένω λογική απάντηση βέβαια, αφού τα relic μοσχοπουλιούνται τα υπόλοιπα δεν έχουν και πολλή σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι "παιχτικές" βελτιώσεις πρέπει να συνοδεύονται και από την καθιερωμένη relic εμφάνιση. Θα μου πείς για την εμφάνιση ξεκίνησε η όλη φάση και μετά προέκυψε και η βελτιωμένη αίσθηση του παιγμένου όργανου. Και καλά το πάλιωμα σε χρώμα και μεταλικά μέρη, δείχνει ωράιο, οι απομιμήσεις σημαδιών και χτυπημάτων τι νόημα έχουν?? Το ωραίο με τα χτυπήματα είναι ότι τα έχεις κάνει μόνος σου στα χρόνια που έχεις περάσει με την κιθάρα, είτε έγιναν σε ιστορικές στιγμές live είτε από χαζομάρα καθώς την έβαζες στη θήκη. Η ιστορία είναι που το κάνει όμορφο, αν πάρω και εγώ και κοπανάω την κιθάρα με το κατσαβίδι δεν της δίνει καμιά αξία αυτο και ας μοιάζει στο τέλος με καμένη strat του Hendrix... Δεν περιμένω λογική απάντηση βέβαια, αφού τα relic μοσχοπουλιούνται τα υπόλοιπα δεν έχουν και πολλή σημασία.

Εν ολίγοις αν πέσεις πάνω σε μια τέτοια, δεν θα κάνεις το παν να τη πάρεις?

 

http://www.fendercustomshop.com/index.php/limited-editions/view-product/Limited_1963_Heavy_Relic_Telecaster_Custom/

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι "παιχτικές" βελτιώσεις πρέπει να συνοδεύονται και από την καθιερωμένη relic εμφάνιση. Θα μου πείς για την εμφάνιση ξεκίνησε η όλη φάση και μετά προέκυψε και η βελτιωμένη αίσθηση του παιγμένου όργανου. Και καλά το πάλιωμα σε χρώμα και μεταλικά μέρη, δείχνει ωράιο, οι απομιμήσεις σημαδιών και χτυπημάτων τι νόημα έχουν?? Το ωραίο με τα χτυπήματα είναι ότι τα έχεις κάνει μόνος σου στα χρόνια που έχεις περάσει με την κιθάρα, είτε έγιναν σε ιστορικές στιγμές live είτε από χαζομάρα καθώς την έβαζες στη θήκη. Η ιστορία είναι που το κάνει όμορφο, αν πάρω και εγώ και κοπανάω την κιθάρα με το κατσαβίδι δεν της δίνει καμιά αξία αυτο και ας μοιάζει στο τέλος με καμένη strat του Hendrix... Δεν περιμένω λογική απάντηση βέβαια, αφού τα relic μοσχοπουλιούνται τα υπόλοιπα δεν έχουν και πολλή σημασία.

 

Με το συμπάθιο...επιασες ποτε relic κιθαρα?

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις αν πέσεις πάνω σε μια τέτοια, δεν θα κάνεις το παν να τη πάρεις?

 

http://www.fendercustomshop.com/index.php/limited-editions/view-product/Limited_1963_Heavy_Relic_Telecaster_Custom/

 

Όχι. Κολάει κάπου αυτό όμως? Δεν είμαι φανατικός τελεκάστορας, άσε που τις προτιμάω με maple ταστιέρα ;) Αν μου τη χαρίζανε βέβαια αλλάζει το πράγμα!

 

Με το συμπάθιο...επιασες ποτε relic κιθαρα?

 

Με το συμπάθειο... όχι, αλλά ούτε αυτό κολάει σε αυτά που λέω. Ισα-ίσα θεωρώ δεδομένο ότι ισχύει η βελτιωμένη αίσθηση κτλ. Κατά τα άλλα δε μου λες κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις αν πέσεις πάνω σε μια τέτοια, δεν θα κάνεις το παν να τη πάρεις?

 

http://www.fendercustomshop.com/index.php/limited-editions/view-product/Limited_1963_Heavy_Relic_Telecaster_Custom/

 

Nestoras ωραιο λινκ...αλλα δεν σου φαινεται λιγο κομικο τραγικο ο τυπας που παρουσιαζει τα limited custom shop runs να φαλτσαρει...να κοπαναει χορδες οπως νανε...να ξεπετάνε ασχετες ανοιχτες χορδές σε πεντατονικες...???  ;D ;D

 

Με το συμπάθειο... όχι, αλλά ούτε αυτό κολάει σε αυτά που λέω. Ισα-ίσα θεωρώ δεδομένο ότι ισχύει η βελτιωμένη αίσθηση κτλ. Κατά τα άλλα δε μου λες κάτι.

 

Παίξε με κάποια ΚΑΛΗ ρελικαρισμενη κιθάρα και ολα θα "κολλήσουν"...και θα ξε-"κολλησεις"  ;D

 

παντα φιλικα  :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο...επιασες ποτε relic κιθαρα?

 

Μάλλον όχι... ;)

 

Εκτός από το αισθητικό του θέματος που είναι εντελώς υποκειμενικό,υπάρχει και το ουσιαστικό/πρακτικό σε ότι αφορά την φοβερή αίσθηση και "ευκολία" του μανικιού(αν είναι και αυτό reliced) που δεν έχει απολύτως τίποτα να ζηλέψει από μιά original 50s or 60s κιθάρα.Δεν προχωράω παρακάτω λέγοντας οτί το thin skin nitro,οι -ουσιαστικά- ακάλυπτες επιφάνειες του σώματος και τα καλύτερα ξύλα βελτιώνουν τον ήχο γιατί θα αρχίσουν τα γνωστά. Όσοι...έχουν πιάσει reliced κιθάρα μάλλον θα συμφωνήσουν.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι... ;)

 

Εκτός από το αισθητικό του θέματος που είναι εντελώς υποκειμενικό,υπάρχει και το ουσιαστικό/πρακτικό σε ότι αφορά την φοβερή αίσθηση και "ευκολία" του μανικιού(αν είναι και αυτό reliced) που δεν έχει απολύτως τίποτα να ζηλέψει από μιά original 50s or 60s κιθάρα.Δεν προχοράω παρακάτω λέγοντας οτί το thin skin nitro και οι -ουσιαστικά ακάλυπτες- επιφάνειες του σώματος βελτιώνουν τον ήχο γιατί θα αρχίσουν τα γνωστά. Όσοι...έχουν πιάσει reliced κιθάρα μάλλον θα συμφωνήσουν.

 

+1 γιατί αυτός που το λεει ξερει τι λεει...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθειο... όχι.....

 

 

....Τότε κάνε λίγο υπομονή μέχρι να πιάσεις και μετά πες μας τη γνώμη σου...

 

(με το συμπάθειο πάντα. :))

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προσωπικά πίστευα οτι δεν έχει νόημα να πάρεις relic/aged όργανο αλλά έπαθα πλάκα με την αίσθηση που έχουν.....

...μέχρι που κανόνισα να πάρω ένα...

 

απλά δεν μπορούσα να το αφήσω απο τα χέρια μου...

 

...ας είναι καλά ο Tom ;) ;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου