Προς το περιεχόμενο

Ελτά ζήσαμε να το δούμε κι αυτό!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεύτερη φορά που μαθαίνω για τέτοιο λάθος υπαλλήλου ΕΛΤΑ.

Στην προηγούμενη,μάλιστα,περίπτωση ο φίλος μου κατέληξε να έχει στα χέρια του και το πεταλάκι και τα χρήματα,που είχε πληρώσει, για να το αποκτήσει...

Ωραία πράγματα!  ;D

 

Αυτά τα λάθη συμβαίνουν, δεν είναι κάτι τραγικό.

Στο 99% των περιπτώσεων, το λάθος το κάνει ο ίδιος ο αποστολέας που στέλνει την αντικαταβολή μιας και στα ΕΛΤΑ πλέον σπάνια τις συμπληρώνουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι.

 

Ο "αποστολέας" του δέματος είναι ο "παραλήπτης" της ταχυδρομικής αντικαταβολής.

Είναι λοιπόν εύκολο να γίνει λάθος και αυτός που στέλνει το δέμα να συμπληρωθεί σαν "αποστολέας" και στα δύο, με αποτέλεσμα να στείλει το δέμα και μετά να του έρθει και η αντικαταβολή να πληρώσει...

 

Μου έχει συμβεί 2 φορές και ενημέρωσα τον υπάλληλο για το λάθος και δεν υπήρξε κανένα θέμα να καταλάβουν το πρόβλημα και να αντιστρέψουν το χρηματικό ποσό στη σωστή κατεύθυνση...

Και βεβαίως, είναι απαράδεκτο να κρατήσεις και το αντικείμενο ΚΑΙ το χρηματικό ποσό, όποιος και αν έκανε το λάθος και για αυτό το θέμα δεν φταίνε μόνο τα ΕΛΤΑ.  :-X

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη υπάλληλος είναι με το ένα πόδι στη σύνταξη οπότε δεν τη δικαιολογώ! Επίσης θα αναγνώριζα ότι "ναι οκ άνθρωποι είμαστε γίνονται λάθη" αν δεν προσπαθούσαν να μου αποδείξουν ότι εγώ έκανα λάθος και πως πρέπει να πληρώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λάθη συμβαίνουν, δεν είναι κάτι τραγικό.

Στο 99% των περιπτώσεων, το λάθος το κάνει ο ίδιος ο αποστολέας που στέλνει την αντικαταβολή μιας και στα ΕΛΤΑ πλέον σπάνια τις συμπληρώνουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι.

+1

Οσες φορες εστειλα αντικαταβολη(κι εχω στειλει πολλες)συμπληρωνα εγω το εντυπο

με σαφεις οδηγιες του υπαλληλου ακομα και οταν του ελεγα ''ξερω''...

Καλο θα ηταν οσοι στελνουν αντικαταβολη να κανουν το ιδιο.(Εχουμε πολλους συναλλασομενους λογω αγγελιων εδω στο νοιζ)

Πιστευω δε,οτι οι υπηρεσιες των ΕΛΤΑ γενικα εχουν αναβαθμιστει

σε καλο βαθμο σε σχεση με το παρελθον(ανταγωνισμος?).

Ας ελπισουμε για ακομα περισσοτερη προοδο.

 

Επίσης θα αναγνώριζα ότι "ναι οκ άνθρωποι είμαστε γίνονται λάθη" αν δεν προσπαθούσαν να μου αποδείξουν ότι εγώ έκανα λάθος και πως πρέπει να πληρώσω!

Σ αυτο εχεις απολυτο δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στείλει δέμα με ΕΛΤΑ Courrier μέσω ΕΛΤΑ στην Αγγλία.Ακόμα το ψάχνω.(Δεν κρατούν ηλεκτρονικό αρχείο... ??? ::) )

Μου έχουν στείλει δέμα από Δανία (effektpedaler) και μου το εκτελώνησαν.Χρειάστηκαν 6-7 μήνες και την ανάμειξη του -απορημένου- φίλου από την Δανία για να πάρω πίσω τα καταβεβλημένα.

Τέλος τα δέματα μεγέθους ενός μικρού πεταλιού ή μεγέθους ενός CD (βλέπε amazon) ή "μεγάλου" φακέλου θεωρούνται ογκώδη,αδύνατον να τα παραδώσει ο ταχυδρόμος.

Νιώθω τυχερός και γοητευμένος. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα τις προάλλες ένα φάκελο με αντικαταβολή στον φίλτατο playloud στη Ρόδο μόνο για να μου έρθει ειδοποιητήριο να πάω να το παραλάβω και να πληρώσω αντικαταβολή γι αυτό που έστειλα εγώ ο ίδιος! Με λίγα λόγια η υπάλληλος στο ταχυδρομείο έγραψε ανάποδα τα στοιχεία έτσι έστειλα στον εαυτό μου ένα φάκελο με αντικαταβολή!

 

Μισή ώρα από υπεύθυνο σε υπεύθυνο για να καταφέρω να τον πάρω χωρίς να πληρώσω! Και στο τέλος το πίστευαν ότι μου κάνουν και χάρη που μου τον δίνουν!

 

 

                          [move] ;D ;D ;D ;D :'( :'( :'( :'([/move]

 

 

 

 

'Ηταν δύσκολη η μέρα σήμερα με τη δουλειά και διάφορα άλλα και με έκανες να γελάσω μέχρι δακρύων....Να σαι καλά. 8) Δες το απ την καλή πλευρά όμως.Τα ΕΛΤΑ προσφέρουν άφθονο γέλιο (με αντικαταβολή,για να μην ξεχνιόμαστε) που είναι υγεία! ;D

 

Και ένα τραγουδάκι τώρα...

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισυ εστειλα ενα δεμα στον εαυτο μου {κατι ξυλογλυπτα γυρω στα 5 κιλα} απο ενα ταξιδι μου στην Καμποτζη - στην Αθηνα.

Εναμιση μηνα μετα και ενω δεν ειχε ερθει ειδοποιηση απο τα Ελτα πηγα εγω απο εκει..

Οι πονηροι..ειχαν ανοιξει το δεμα..προφανως σε καποιον αρεσε..και περιμεναν να δουν αν θα το ζητησει κανεισ..Δεν εκαναν καν το κοπο να το ξανακλεισουν.

Στην αρχη μου ελεγαν οτι  δεν ειχε ερθει..

Ξαναπηγα μια βδομαδα μετα και ηταν μια αλλη κοπελιτσα στο γκισε που μου ειπε οτι ειχε δει ενα ανοιγμενο δεμα απο Καμποτζη καπου στην αποθηκη......

Πραγματικα εξοργιστικο...

Κρατικες υπηρεσιες Ταχυδρομειου... ??? ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου