Προς το περιεχόμενο

Squier Affinity Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατασκευαστικα γνωριζω απο κουβεντες του αερα πως εχουν και θα εχουν παντα τα ελαττωματα αυτα παιδια.Αν δεν γουσταρει κ δεν συμβιβαζεται κανεις, αγοραζει τα πιο μοντερνα κ ησυχαζει απο τετοιου τυπου προβληματα.

 

Δεν εχει να κανει με ακριβο κ φθηνο αυτο το ελαττωμα απ οτι εχω καταλαβει.Νομιζω πως ειναι παλεψιμο ομως σε σχεση με ολο το αλλο συνολο που εχεις με ενα τετοιο οργανο.Υποκειμενο γουστο βεβαια αλλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tigga

Μα δέν θέλω active  ::)

Έχω άλλα τέτοια όργανα, και με Barts αλλά και Basslines, έχω και ενα δύο σέτ απο ακριβούς μαγνήτες που κάθονται στο συρτάρι. Αυτό που ήθελα είναι το σκάσιμο των μονοπήνιων, και μάλιστα passive. Λίγο πιο hot μαγνήτες δεν θα με χαλούσαν, αλλά δέν θέλω active.

( Το ξαναείπα μήπως) ???

@Evilnye

Ευχαριστώ Εύη.

Να σου πω την αλήθεια σε Fender δέν το είχα ξαναδεί πρίν το Longhorn του Κωστή.

Το ζήτημα αυτό το είδα σε πολύ φτηνότερα όργανα, συνήθως με πολύ ελαφρύ σώμα.

Υποθέτω πως είναι ένα είδος συντονισμού που "κόβει" συχνότητες. Πάντως και το ύψος των μαγνητών μπορεί να κάνει τέτοια κόλπα.

Κάποιος οργανοποιός μου είχε πει παλιότερα οτι κάποιες φορές, αν  χαλαρώσεις τις 4 βίδες του μανικιού και το κουνήσεις λίγο απο την θέση του πρίν τις σφίξεις πάλι, τέτοια dead spots μπορεί να εξαφανιστούν, ή να μετακινηθούν σε άλλες λιγότερο "ενοχλητικές" θέσεις.

Την τελευταία χρονιά το δοκίμασα τόσο με το Longhorn του Κωστή όσο και με ένα άλλο Κινεζάκι που είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο ίδιο τάστο ( Jack & Danny 5άρι Jazz), χωρίς καμμία απολύτως επιτυχία σε καμμία απο τις δύο περιπτώσεις.

Το squier παρά το φτηνό της τιμής του, δέν έχει τέτοια θέματα πουθενά.

Το έψαξα εξονυχιστικά γιατί ήμουνα ψυλλιασμένος, αλλά δέν μπόρεσα να βρώ dead spots σε κανένα σημείο στο μανίκι. Θέμα τύχης ίσως. Πάντως και οι Αμερικάνοι στα φόρα, λένε για τα Squier ότι είναι hit or miss στην ποιότητα.

Το δικό μου έτυχε hit. Και μάλιστα στο δόξα πατρί  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου