Προς το περιεχόμενο

Squier Affinity Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άν μου λέγανε πρίν μερικά χρόνια οτι θα άνοιγα νήμα συζήτησης για το Squier Affinity Jazz Bass, και μάλιστα made in china, θα έλεγα  πως μιλάω με τρελούς.  ;D

Παίζω μπάσο 36 χρόνια. Έχουν περάσει απο τα χέρια μου ΠΟΛΛΑ όργανα, μερικά απο αυτά είναι ακόμα στην κατοχή μου, κάποια άλλα όχι, αλλά σαν επαγγελματίας μουσικός αγόραζα πάντα επώνυμα, ακριβά, εξωτικά, κλπ κλπ όργανα. Αυτά στις εποχές των παχέων αγελάδων.

Προ μηνός περίπου, ένας φίλος μου δάνεισε για λίγες ημέρες ένα Jazz bass του '83. Το μοντέλο αναφέρεται συχνά σαν Longhorn, λόγω του ότι το επάνω κέρατο του σώματος είναι πιο μακρύ από το συνηθισμένο. Έχω γράψει εντυπώσεις μου για αυτό το όργανο σε άλλο θρέντ. Μιας και είμαστε σε κρίση και τα οικονομικά είναι πειορισμένα, αλλά  το G.A.S. όχι  ;),

κοιτάζοντας τις αγγελίες τις προάλλες, μου έκλεισε το μάτι ένα ωραιότατο metallic blue Squier Affinity Jazz Bass. Σε τιμή Σαββατιάτικης βραδυνής εξόδου για 2 άτομα  ;D

 

Το χτυπάω λοιπόν, μιλάω με τον συμφορουμίτη Σταύρο, κανονίζουμε την αποστολή, και την επόμενη μέρα τόχω. Σετάρισμα, χορδές, και το ίδιο βράδυ καρφί στον ενισχυτή.

 

Σύγκριση με το αμερικάνικο αδέρφι του Α/Β. Θα έλεγα οτι το αμερικανάκι έχει πιο "ανοικτό" ήχο, πράγμα που οφείλεται κατα την γνώμη μου στους μαγνήτες. Κατά τα υπόλοιπα, έμεινα άφωνος. Ο ήχος του κινέζου είναι ΠΑΡΑ πολύ κοντά στο αμερικάνικο ξαδέρφι. Η δοκιμή έγινε με τις ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή, και με τον φίλο ιδιοκτήτη του F. παρόντα. Μετά απο λίγο, δέν ήξερε ποιό ήταν ποιό. Τόσο κοντά μιλάμε ο ήχος. Το βάρος του S μικρότερο, μιας και το σώμα είναι κατά τι στενότερο, κατα τα άλλα έχουμε Alder σώμα με maple μανίκι και rosewood ταστιέρα. Το ζύγισμα τέλειο.

Η ποιότητα κατασκευής - φινίρισμα σε πολύ ψηλό επίπεδο. Τα τάστα, όχι και πολύ καλοβαλμένα, βρήκα οτι 1-2 θέλουν λίγο δουλειά, θα γίνει και αυτό σήμερα- αύριο. Τα ηλεκτρικά του πάσχουν απο ποτενσιόμετρα, το Vol του Neck μαγνήτη έχει ένα κενό στην αρχή του, και η ένταση ανοίγει ξαφνικά γύρω στο 3, και όχι προοδευτικά. Επίσης το συγκεκριμένο, γρατζουνάει λίγο προς το full open. Με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω ένα harness και θα τα αλλάξω. Λίγος θόρυβος ( ζζζζζζζζζζζζ ) υπάρχει σχεδόν πάντα, εκτός απο όταν κρατάω τις χορδές. Σκέφτομαι όταν αλλάξω τα ηλεκτρονικά, να χαλκώσω το cavity, για έξτρα μόνωση.

 

Τα κλειδιά του είναι κλειστού τύπου, κρατάνε καλά το κούρδισμα, αλλά το κλειδί της G, δέν κουρδίζει ομαλά, αλλά κάνει "βήματα". Παρ' όλα αυτά, ούτε και αυτό χάνει. Η γέφυρα κλασσική Jazz bass με τέσσερις σέλλες. Το ένα ρυθμιστικό αλλενάκι ήταν χτυπημένο, θα αλλαχτεί σύντομα.

 

Σε γενικές γραμμές, μου άρεσε πολύ το μπασάκι. Είναι μια πρόταση εντιμότατη για τα λεφτά του. ( Καινούργιο κοστίζει περίπου στα 240 € ). Ο ήχος του είναι κλασσικός ήχος Jazz bass, μπορείς να παίξεις τα πάντα με αυτό. Με 0.45" χορδές, σλαπάρει απίστευτα, έχει growl στον bridge μαγνήτη, όγκο στον neck, το tone control δουλεύει απροβλημάτιστα, και ο ήχος του με πέννα φέρνει στον νού όλα τα punk groups απο τότε που θυμάμαι  ;D

 

Οι φίλοι στην μπάντα με πειράζουν που με βλέπουν να παίζω με Squier, αλλά εμένα δέν με πειράζει καθόλου.  8)

 

Είναι να μου "κάτσει" ένα όργανο στο χέρι και στο αυτί, και ΄δεν με νοιάζει τι γράφει το Decal. Άν οι Κινέζοι μπορούν να φτιάξουν ένα όργανο που να μου κάνει, μπορώ και εγώ να το παίζω δημοσίως μια χαρά  ;)

 

Το παράξενο είναι επίσης οτι με βόλεψε τόσο πολύ, που δέν δυσκολεύτηκα στο πέρασμα απο 5χορδο σε τεσσάρι καθόλου. Περίμενα οτι θα με ζόριζε, αλλά με λίγη συγκέντρωση όλα ήταν εντάξει. ;)

 

Θα συνιστούσα σε οποιονδήποτε θέλει ένα φτηνό backup ή και main όργανο το συγκεκριμένο. Εμένα προσωπικά με εντυπωσίασε. Σε απευθείας σύγκριση με το Fender θα έλεγα πως ήταν στο 90 % του ήχου, στο 100% του playbillity, στο 1/6 της τιμής. Καλό ντίλ.

Ξέχασα επίσης να πω, οτι το αμερικάνικο είχε ένα dead spot στην ντο στο 5ο τάστο της G χορδής, που ο ήχος της νότας "έσβηνε" γρήγορα, και τον αντικαθιστούσε η αρμονική του, που στο Squier δέν υπάρχει !!! Όλες οι νότες του είναι πεντακάθαρες, με όγκο, sustain και ατάκα όπως πρέπει να είναι.

Μπράβο στην Squier για την σχέση ποιότητας / τιμής. Νομίζω πως είναι ιδανικό όργανο για αρχάριο. Σκέφτομαι να το αναβαθμίσω ίσως σε κλείδιά - μαγνήτες - ποτενσιόμετρα - γέφυρα, αλλά μετράω το κόστος και μάλλον δέν αξίζει. Θα φτάσει στην τιμή ενός καινούργιου Μεξικάνικου ή ενός  μεταχειρισμένου Αμερικάνικου και  με αυτή την έννοια θα είναι σαν να πετάω λεφτά.

 

Για την ώρα το αφήνω ως έχει, και το χαίρομαι  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν  μπράβο για το  κατατοπιστικό  review,  θα είναι πολύ χρήσιμο για τους  ''νέους''  στο όργανο, αλλά και όσους  μουσικούς  θέλουν  να έχουν ένα  entry level  μπάσο για να κάνουν  την δουλειά τους  .

 

Συνηγορώ σε όλα όσα προανέφερες  σε σχέση  με τα κατασκευάστηκα  έχοντας  ο ίδιος  ένα  precision της ίδιας σειράς .Ηχητικά  βέβαια στο P  υπάρχουν κάποια θεματάκια συγκρίνοντας το  με τα μακρινά ξαδέρφια του,  αλλά πάλι  η αναβάθμιση σε pickup και ηλεκτρονικά μπορεί να γίνει με χαμηλό κόστος

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι είναι. Ένα πολύ καλό entry level μπάσο, ακόμα και πολύ καλό backup ή touring όργανο, για κάποιον που δέν θέλει να βγάλει μια περιουσία στον δρόμο. Όσοι φίλοι από το φόρουμ έχουν κάνει μακρινά ταξίδια για δουλειά καταλαβαίνουν τι εννοώ. Πρίν τα  Χριστούγεννα πήγα Αυστραλία για μερικές εμφανίσεις, και ώσπου να πάρω το όργανο στο χέρι μετά απο κάθε πτήση έχανα την μισή μου ζωή. Θα φτάσει? Κι άν ναι, θα βγεί ολόκληρο?

Όσο για αναβάθμιση, βρίσκει κανείς μαγνήτες απο Αμερικάνικα γύρω στα 50 €, και κάπου εκεί σε δολάρια όμως, βρίσκεις και prewired harness με όλα τα καλούδια. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση όπως είπα και παραπάνω, γιατί μου αρέσει πως παίζει κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Όσο για αναβάθμιση, βρίσκει κανείς μαγνήτες απο Αμερικάνικα γύρω στα 50 €, και κάπου εκεί σε δολάρια όμως, βρίσκεις και prewired harness με όλα τα καλούδια. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση όπως είπα και παραπάνω, γιατί μου αρέσει πως παίζει κι έτσι.

 

Βασίλη μου καλορίζικο... Όταν το έβλεπα στις αγγελίες σε σκεφτόμουν (που ήθελες ένα VM και μου έκανε «κοντινή» επιλογή). Αν θυμάσαι έχω και εγώ ένα (Ινδονησία, άταστο) και το θέμα update με έχει προβληματίσει. Από την μια το ακούω και παίζει αρκετά καλά με τους «μαμά», από την άλλη κάτι μου λείπει... 

 

Ίσως μέσα στο καλοκαίρι να φέρω κάτι μαγνήτες από Αμερική και ένα preamp... θα δείξει. Και εγώ πάντως (συνεχίζω) να είμαι μπλεγμένος: To upadate or not update? 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχει πλάκα Τέρρυ...  Έψαχνα για Vintage Modified εδώ και 5-6 μήνες, και μόλις πήρα το Affinity, σε 3 μέρες εμφανίστηκε ένα στις αγγελίες. Η πλάκα είναι οτι μόλις είδα το VM, δέν είπα φτού σου ρε γ... τώρα ήρθες, σημάδι πως μια χαρά βολεύτηκα και με το Αffinity.

Τώρα για το upgrade, θα δείξει. Με καινούργιες χορδές που έχει τώρα, δέν το σκέφτομαι.

 

Θα δω πως θα παίζει σε καμμιά εβδομάδα και βλέπουμε. Χαλαρά πάντως  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Θα δω πως θα παίζει σε καμμιά εβδομάδα και βλέπουμε. Χαλαρά πάντως  ;D

Δεν σου κρύβω ότι με έβαλες σε... μπελάδες  ;D καθώς αναμόχλευσες το θέμα «μαγνήτες- Squier».

 

Τέλος πάντων... σύντομα θα σου έχω νέα, καθώς τα... γρανάζια έχουν τεθεί σε κίνηση  ;) Πάντως αν μου προκύψει αυτό που έχω στο μυαλό μου και έχει τα αποτελέσματα που ελπίζω να έχει, θα είσαι ο πρώτος που θα μάθει.... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μαγνητες δεν ειδα διαφορα τρελη, αλλα με το active bartolini εχει γινει το vm αλλο μπασο με το γυρισμα κουμπιων.Προς το παρον εχω παντου ηχο θανατου κ σχολια τρελα για το αποτελεσμα κ μολις βλεπουν squier παθαινουν πλακα.

 

Αν ειχα παιξει κ fender jazz 70 ή το marcus miller θα ειχα ολοκληρωμενη αποψη.Παντως ετσι οπως το χω κανει το γουσταρω τρελα κ δεν εχω απογοητευτει ουτε μου λειπει κατι τοσο καιρο που το χρησιμοποιω.Ισως ενα ενισχυτακι με περισσοτερα watt θα με βολευε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα επίσης να πω, οτι το αμερικάνικο είχε ένα dead spot στην ντο στο 5ο τάστο της G χορδής, που ο ήχος της νότας "έσβηνε" γρήγορα, και τον αντικαθιστούσε η αρμονική του, που στο Squier δέν υπάρχει !!! Όλες οι νότες του είναι πεντακάθαρες, με όγκο, sustain και ατάκα όπως πρέπει να είναι.

 

Περί αυτού, πολλά φέντερ που έχω πιάσει είχαν ακριβώς αυτό το ελάττωμα, το έχει και το τωρινό μου. Έχουμε καμιά ιδέα γιατί συγκεκριμένα σε αυτό το τάστο υπάρχει το dead spot?

 

Μεγειά το σκιουράκι κ καλόπαιχτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Περί αυτού, πολλά φέντερ που έχω πιάσει είχαν ακριβώς αυτό το ελάττωμα, το έχει και το τωρινό μου. Έχουμε καμιά ιδέα γιατί συγκεκριμένα σε αυτό το τάστο υπάρχει το dead spot?

 

 

Πάντως εκ πείρας θα έλεγα ότι τα περισσότερα Fender- Squier που έχω πιάσει στο χέρι ήταν ψιλό «μουγκά» στο Φα δίεση στην Μι χορδή.

 

Και φυσικά να μην αναφερθώ στα αγαπημένα μου... τρίχορδα Fender- πες με Precision- που τουλάχιστον στα πλείστα της δεκαετίας του '70 που έχω παίξει η Μι ήταν και δεν ήταν...  ;D

 

Φυσικά πάντα με κάποιες (ελάχιστες) λαμπρές εξαιρέσεις. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου