Προς το περιεχόμενο

Ειμαστε οι drummer λιγο "γαιδούρια" ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αληθεια ειναι οτι και εμενα μου εχει τυχει...σε live με 3ς μπαντες..ενας εκ των ντραμμερ να ερθει μονο με τις μπακετες του..

Ο μαγαζατορας προνοητικος..ειχε ενα απλο σετ...{της κακιας ωρας} με ενα αθλιο ταμπουρο..αλλα καθολου πιατα!!Προφανως του τα ειχαν σπασει..

Φυσικα ουτε εγω ουτε ο αλλος ντραμμερ τον αφησαμε να παιξει με τα πιατινια η το ταμπουρο μας..με αποτελεσμα να παιξει το σετ του γκρουπ τους  {10 - 12  κομματια} χωρις καθολου πιατινια η Hihat.

ο τυπος...εμαθε The hard way...και αυτο το Live μαλλον...δεν θα το ξεχασει ποτε!!

Δυστηχως αλλο ενα μαθημα που δεν διδασκεται στα Ωδεια ειναι ο ...Επαγγελματισμος!

Ωραιο θεμα Hwept.

P.s

{Ο Νοrdic μαλλον θα τραβαει τα μαλλια του με αυτο το θεμα...Δυστηχως συμβαινουν και αυτα φιλε Νορ... στην Αθηνα κιολας.. ;D ;D}

 

ΑΛΗΘΕΙΑ Βαγγελη τι παιζει με τον ΝΟRDIC εχω χασει επισοδεια ; ΤΟΥ τεμπελη στο live καλα του κανατε θα το φυσαει και δεν θα κρυωνει να πω μια ιστορια συντομη ; ( μια φορα σε ενα live-συναυλια σε κινηματογραφο παιζαμε καλη ωρα 3-4 groups  ενας λοιπον δεν εφερε τιποτα ουτε μπακετες (1976) και μου την επεσε να τον αφησω να παιξει με την meazzi wooding που ειχα στησει , ελα που εγω τη χρωσταγα και φοβομουν τη ζημια ,οποτε του ειπα οχι και ο τυπακος εφυγε στεναχωρημενοσ για να ερθει μετα απο λιγο με την μαμα του να με παρακαλεσει να τον αφησω να παιξει .ε αφου με χιλιοπαρακαλεσαν και με διαβεβαιωσαν οτι θα πληρωσουν τυχον ζημια ΥΠΕΚΥΨΑ ) .Τοτε ομως δεν μπορουσαν ολοι να αγοραζουν τυμπανα ουτε οι γονεις ειχαν  λεφτα αλλα και πολλοι δεν ηθελαν με τιποτα ο κανακαρης τους να γινει ΤΖΑΖΜΠΑΝΙΣΤΑΣ ΚΛΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H αληθεια ειναι οτι και εμενα μου εχει τυχει...σε live με 3ς μπαντες..ενας εκ των ντραμμερ να ερθει μονο με τις μπακετες του..

Ο μαγαζατορας προνοητικος..ειχε ενα απλο σετ...{της κακιας ωρας} με ενα αθλιο ταμπουρο..αλλα καθολου πιατα!!Προφανως του τα ειχαν σπασει..

Φυσικα ουτε εγω ουτε ο αλλος ντραμμερ τον αφησαμε να παιξει με τα πιατινια η το ταμπουρο μας..με αποτελεσμα να παιξει το σετ του γκρουπ τους  {10 - 12  κομματια} χωρις καθολου πιατινια η Hihat.

ο τυπος...εμαθε The hard way...και αυτο το Live μαλλον...δεν θα το ξεχασει ποτε!!

Δυστηχως αλλο ενα μαθημα που δεν διδασκεται στα Ωδεια ειναι ο ...Επαγγελματισμος!

Ωραιο θεμα Hwept.

P.s

{Ο Νοrdic μαλλον θα τραβαει τα μαλλια του με αυτο το θεμα...Δυστηχως συμβαινουν και αυτα φιλε Νορ... στην Αθηνα κιολας.. ;D ;D}

 

 

Το ξερω οτι σας εχω λειψει... ;D ;D ;D ;D ;D ;D.

Οχι, αυτα συμβαινουν παντου...Απλα στην Αθηνα σε καθε γωνια υπαρχει και σκηνη...Ο καφετζης της γειτονιας νομιζει οτι το μαγαζι του ειναι και live-κo...

Προσωπικα πια δεν δανειζω σε κανεναν gear εκτος πολυ κοντινων ατομων σε μενα...

Τωρα για τον πιτσιρικα-φοιτητη που μπορει να μην εχει την οικονομικη δυνατοτητα, μπορει να παω πασο γιατι δεν ξεχναω και εγω απο που αρχισα...

Πιστευω οτι ενα σωστος συναυλιακος χωρος μονο τα τυμπανα και το Monitoring των τυμπανων ειναι υποχρεωμενος να παρεχει...

Τωρα πιατινια, πεταλ και ταμπουρα οποιος σεβεται τον ευατο του(και θελει και τον ηχο του) και το κοινο...θα τα φερει..

Η γαιδουρια ειναι κλασικο παραδειγμα, πλαι σε αλλες γαιδουριες, οπως π.χ. το να βγαινεις να παιζεις μετα απο ενα μπουκαλι ουισκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η γαιδουρια ειναι κλασικο παραδειγμα, πλαι σε αλλες γαιδουριες, οπως π.χ. το να βγαινεις να παιζεις μετα απο ενα μπουκαλι ουισκι...

 

σε τραγουδιστες αυτο ισως εχει αποτελεσμα..  ;D

 

σε καποιον οργανοπαικτη,ειναι γαιδουρια' με Γ κεφαλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ενα σωστος συναυλιακος χωρος μονο τα τυμπανα και το Monitoring των τυμπανων ειναι υποχρεωμενος να παρεχει...

 

και ΒΑΣΕΙΣ!!! ΠΟΛΛΕΣ βάσεις! αχρείαστες να ειναι!!!

κουβαλαμε πιατα ταμπουρα πετάλια...έλεος! βασεις παιδια μπολικες! και το ιδιο ισχυει και για τα στουντιο...

50 ευρω εχει μια αξιοπρεπης βαση τυπου basix!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beero τις βασεις μπορει να τισ χρησιμοποιησουμε και για αλλους σκοπους (το εχω αναφερει σε αλλο θρεντ περιγραφοντας μια ιστορια που ειχε γινει το 2000-2001 σε καποιο ξενοδοχειο)

Aλλα περα απο την πλακα σε πολλα livαδικα οι μισες βασεις ειναι ξεχαρβαλωμενες ξερεις τωρα ολα χυμα και αντε μαζεψε τα.Τι να γινει αυτα εχει η ''τεχνη ''Αρε τι τραβαμε κι'εμεις οι drummer

(κατα το τι τραβαμε κι'εμεις οι χορευτριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει livάδικο να διαθέτει πιάτα ??

Έχω την εντύπωση πως πάντα οι drummers είναι υποχρεωμένοι να φέρνουν τα πιάτα και τα ταμπούρα τους .

 

Οι περισσότεροι ντράμμερ που ξέρω φέρνουν ΠΑΝΤΑ μαζί τους τουλάχιστον ταμπούρο και λοιπά μεταλλικά δρώμενα μιας και τα θεωρούν βασικά κομμάτια του ήχου τους που είναι σχετικά εύκολα στην μεταφορά (ακόμα κι αν έχει το μαγαζί). Στην τελική όταν έχεις ξοδέψει χρόνο και χρήμα για εξοπλισμό, γιατί να μην τα χρησιμοποιείς σε κάθε ευκαιρία;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΒΑΣΕΙΣ!!! ΠΟΛΛΕΣ βάσεις! αχρείαστες να ειναι!!!

κουβαλαμε πιατα ταμπουρα πετάλια...έλεος! βασεις παιδια μπολικες! και το ιδιο ισχυει και για τα στουντιο...

50 ευρω εχει μια αξιοπρεπης βαση τυπου basix!

Μαζί σου κι εγώ, αρκεί να έχω roadie! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου κι εγώ, αρκεί να έχω roadie! ;D

 

Δεν ειναι ο roadie το προβλημα, ουτε οι βασεις.Αρκει η κασσα να ειναι 20αρα και να εχεις hatchback..Αλλιως δοκιμασε να την βαλεις σε 1400cc αυτοκινητο..

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω λοιπον πολλους "συναδελφους" οι οποιοι ειναι μελη μαχιμων και giggin σχημάτων (στο ερασιτεχνικο πλαισιο παντα) να μην εχουν τον στοιχειωδη εξοπλισμο για live (1 σετ πιατα και 1 ταμπουρο) και μου κανει εντυπωση.

Δηλαδη γιατι περιμενουν οτι σωνει κ καλα το καθε μαγαζι θα πρεπει να εχει πληρες σετ τυμπανων? Δεν αποτελει αυτο μια ελλειψη σεβασμου και ενα δειγμα καλαμπορτζιας σε αυτο που κανουν?

 

η ελλειψη σεβασμου χωριζεται σε 2 μερη...

 

το 1ο ειναι ο σεβασμος από το μαγαζι (...επιχειρηση...) ή εταιρια εξοπλισμου συναυλιων προς το σχημα/drummer...απλά δεν υπάρχει σεβασμος μονο και μόνο που καθεσαι στο kit, μονο που βλεπεις τί μηχανηματα φερνουν

 

το 2ο ειναι ο σεβασμος του drummer προς το (μη ιδιοκτησίας του) drumkit του συμπεριφερονται λες και δε θα κάτσει άλλος να παίξει...

 

οπότε ποιος εχει δίκιο? δε ξερω, αλλα ξερω σιγουρα ότι τουλαχιστον για τα τυμπανα θα πρεπει να υπαρχει ενας drumtech όχι απαραίτητα επαγγελματίας αλλα ενας καλος ερασιτεχνης που να αγαπαει το οργανο και να εχει επαγγελματικη νοοτροπία για να βοηθησει και τον drummer που θα παιξει

 

Δε σε ενδιαφερει καθολου να εχεις τον ηχο σου? Πας και παιζεις σε οτι κατσαρολικο εχει το μαγαζι ? και αν δεν εχει  ε τοτε δεν πειραζει παιζουμε και με το σπασμενο crash που εχει για διακοσμητικο ο κιθαριστας?

 

αλλους δεν τους ενδιαφερει αλλοι ενδιαφερονται αλλα στις μερες μας φιλε μου που πηζεις στη δουλεια το να κουβαλησεις εξοπλισμο ειδικα αν δεν εχεις οχημα ή αν δε χωρανε ολα στο οχημα ειναι θεμα μεγαλο

δεν εχω τον ιδιο ενθουσιασμο με καποτε...δεν στηνω και ξεστηνω στο στουντιο με το ιδιο παθος και την ιδια (συγγνωμη) κ**λα και παρομοιως σε live, μερικους μας εχει φαει η δουλεία και εχουμε χασει τον ενθουσιασμο που ειχαμε καποτε (δεν ανηκω σε μπαντα μαχιμη giggin κτλ αλλα καταλαβαινεις τι εννοω)

 

ωραιο θεμα πάντως

 

θυμαμαι 2001 Σεπτεμβριο παιζαμε με τη μπαντα μου στο μεγαλο φεστιβαλ της κνε στην πανεπιστημιουπολη στη νεανικη σκηνη πριν τα υπογεια ρευματα, εφυγα με νταλα ηλιο μεσημερι απο βυρωνα με διπεταλο τσαντα με 4 πιατινια και 2 γερανους και πηγα εκει με τα ποδια

θα το εκανα και τωρα με τον ιδιο ενθουσιασμο απλα δεν εχω το κουραγιο!

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

checklist(με σειρα προτεραιοτητας...)

 

  ΑΑΑ.αφηνω το εγω μου στο σπιτι

 

1.καλη διαθεση-γνωση του υλικου

2.μπαγκετες

3.πιατα

4.σκαμπω                                                                                                            5.πεταλι

6.drum rag(μοκετα/χαλακι)

7.hi-hat clutch

8.ταμπουρο

9.cymbal boom arm&clamp

10.μεμβρανες(10",12",14¨,16)

 

και τελος.............................τρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ............

 

 

μπςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!

 

 

 

ΤΑΙΝΙΑ ΓΚΑΦΕΡ.....τονους!για χιλιες και δυο δουλειες!

 

 

α,και εννοειται....

 

 

κλειδακια...

 

πολλα!

 

σε διαφορες τσεπες...

 

θηκες....

 

καλτσες...

 

οπου μπορειτε χωστε κι απο ενα...γιατι....

 

οταν πραγματικα θα το χρειαστειτε....

 

δεν θα μπορειτε να το βρειτε... :D :D :D :D ;D ;D ;D

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου