Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Squier Telecaster Classic Vibe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου θελεις να αλλαξεις το hardware, αλλαξε το αρκει να σου αρεσει.

 

Μαγνητες αν βαλεις κατι σαν dimarzio super distortion κατα τη γνωμη μου μονο tele ηχο δεν θα εχει. Μη χαλασεις τον ηχο της ειναι πολυ ωραιος.

 

Δεν μπορουμε να εχουμε μια tele με κρυσταλινα-twangy καθαρα και βρωμικα σαν μιας les paul για να παιζουμε metal ή οτι αλλο παρομοιο. Μακαρι να γινοταν αλλα δε νομιζω πως γινετε... :(

 

Το headstock προτινω να το αφησεις ετσι, να βαλεις το hardware που θελεις και σε χαλαει τοσο τοτε το βαφεις.  ;)

 

Το καλυτερο βεβαια ειναι να την αφησεις ως εχει. Γουστα ειναι αυτα.  ;D

 

Αυτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τελικα απο μαγνητες αποφάσισα το emg tele set.

μαλιστα σε Ivory ή white χρωμα για να κανει αντιθεση με το black pickguard και hardware.

(και σε καμια περιπτωση δεν θέλω να παιξω μεταλ. ο μονοπηνιος στην bridge μου φτανει για τα γκάζια που θέλω,ειναι και noiz free,μια χαρά)

 

απο όσους εχω ρωτήσει μου είπαν οτι η μπαταρία χωράει κάτω απο τα volume και tone knobs..σε αντιθεση μεσα στο noiz εχω διαβασει οτι δεν υπαρχει χώρος εκεί για να στριμώξω την μπαταρία.

 

έχει καμια εμπειρία κανείς για την μπαταρία ?

:)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χωρος των ηλεκτρικων ειναι μικρος δε νομιζω να χοραει μπαταρια.

 

Μαλλον θα πας για ρουταρισμα...  :(

εχω ρωτήσει 5-6 άτομα στο youtube που παρουσιαζουν την τέλε τους με το emg set και μου απαντησαν ολοι οτι εχουν βαλει την μπαταρια κατω απο το volume και tone knob...

και εμενα περιεργο μου φανηκε... ειχα δει και μια φωτογραφια που ειχε ποστάρει ο marathon με μια τελε ..άνοιξα και την δική μου τέλε ..και φαίνεται λιγο δύσκολο να χωρέσει εκεί..αλλά ΟΧΙ ακατόρθωτο.

λογικά η μπαταρία μπορεί να χωράει αν μπει οριζόντια με την μεγαλυτερη επιφάνια της να ακουμπάει προς τα κάτω...κατω απο το tone knob..τι λέτε..?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε...ενα εχω να σου πω...κανε οτι γουσταρεις...κιθαρα σου ειναι...αν δεν γουσταρει twang-a-twanga φιλος...ας τους να λενε...

 

τωρα περι μπαταριων δεν πολυ ξερω...αλλα γιατι δεν σκευτεσαι να βαλεις κατι σε φαση rails σε στυλ gatton?? κάποτε ειχα μια τελε της squire και ειχα ψηθεί πολυ ασχημα για το σετακι που εχει o fetish και ειναι αρκετα hot...αλλα τελικα δεν ειχα φραγκα οποτε τσιμπισα κατι μαγνητες απο αγγελιες...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασεις και θα δεις για την μπαταρια. Εαν δε χοραει μπορεις να σκαψεις-ρουταρεις λιγο κατα βαθος το χωρο των ηλεκτρικων ή ακομα και τελειως. Στη δευτερη περιπτωση θα βαλεις ενα καπακι απο κατω και θα εισαι αρχηγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασεις και θα δεις για την μπαταρια. Εαν δε χοραει μπορεις να σκαψεις-ρουταρεις λιγο κατα βαθος το χωρο των ηλεκτρικων ή ακομα και τελειως. Στη δευτερη περιπτωση θα βαλεις ενα καπακι απο κατω και θα εισαι αρχηγος.

λογικα αυτο σκεφτομαι να κανω  :)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επανερχομαι με ερωτησεις..

λοιπον..εκανα την παραγγελια απο guitarfetish ολο το μαυρο hardware που χρειαζομαι..

αλλα μαλλον εκανα λαλακια.. δηλαδη..οταν παιρνεις αυτο http://www.guitarfetish.com/Black-Control-Plate-vintage-Telecaster_p_109.html ..εχει και τα knobs μαζι ? η μονο το plate? γιατι εγω πιστεψα πως ειναι πακετο και δεν πηρα επιπλεον knobs..λιγο το κακο..κανω παραγγελια απο ebay αν χρειαστεί.

 

παμε παρακατω..

στον neck pickup μιας τελε γινεται να τοποθετησω κατι τετοιο http://cgi.ebay.de/Guitar-Parts-Strat-PICKUP-COVERS-KNOBS-TIP-Set-BLUE-/310325879637?pt=Guitar_Accessories&hash=item4840dd2355 ??

το χρωμα ειναι ασχετο..απλα για παραδειγμα το εβαλα..( και για να μην γινει παρεξηγηση..θα υπαρχει κανονικα ο μαγνητης..απλα ρωταω αν γινεται να τον καλύψω με αυτο το πραγμα..και τι επιπτώσεισ θα έχω στον ηχο μου)

γιατι με χαλάει παρα πολυ αυτο το nickel χρώμα.. :-[

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι με ερωτησεις..

λοιπον..εκανα την παραγγελια απο guitarfetish ολο το μαυρο hardware που χρειαζομαι..

αλλα μαλλον εκανα λαλακια.. δηλαδη..οταν παιρνεις αυτο http://www.guitarfetish.com/Black-Control-Plate-vintage-Telecaster_p_109.html ..εχει και τα knobs μαζι ? η μονο το plate? γιατι εγω πιστεψα πως ειναι πακετο και δεν πηρα επιπλεον knobs..λιγο το κακο..κανω παραγγελια απο ebay αν χρειαστεί.

 

 

Δεν περιλαμβανει knobs αυτο, μονο το plate ειναι. Τσιμα κανα δυο απο το ebay ή καπου αλλου, θα βρεις ευκολα.

 

Οσο για εξτρα πλαστικο καπακι, πιστευω δε μπορει να μπει πανω απο το υπαρχον νικελ καπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ταιριάζει και δεν νομίζω να βρείς κάτι τέτοιο για tele neck. Θέλεις κρεμ για να ταιριάζει με το

butterscotch? Εγώ θα έβαζα ένα κομματάκι μονωτική ταινία στο χρώμα της αρεσκείας μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου