Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζεται η παραγωγή Fender japan;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

εχει ανεβει και η ποιοτητα ομως........ή κανω λαθος ??

Πάντα καλές ήταν η Japan. Για μερικούς καλλίτερες. Το λέω εγώ...ο steve vai.....κ.ο.κ. :P :P :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντα καλές ήταν η Japan. Για μερικούς καλλίτερες. Το λέω εγώ...ο steve vai.....κ.ο.κ. :P :P :P ;D

 

ποιος ειναι αυτος διπλα στον LK ??  ;D ;D ;D

 

χωρις πλακα και εγω προσωπικα τις βρισκω πολυ καλες.............αλλα ρωτησα για να δω αν ειμαστε πολλες :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα γιαπωνεζικα οργανα που πουλαει επισημα η Fender USA τι γινεται, γνωριζει κανεις? Πχ Mustang Bass, Sting Precision Bass κλπ. Ειναι custom order της Fender USA απο την Fender Japan? Και ποτε χωρισανε τα τσανακια τους οι δυο εταιριες, ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Γιαπωνέζα Telecaster special. Αγορασμένη απο την Αθήνα το 1998-99 δεν θυμάμαι ακριβώς. Την πήρα απο τον  Βαρβαντάκη στην Νέα Σμύρνη. Έπαιξα ένα ολόκληρο μαγαζί κιθάρες πριν καταλήξω σε αυτήν. Ήταν φτηνότερη απο τις Αμερικάνικες, και καλύτερη απο όσες ήταν παρούσες  ;D.

Εξαίρεση μια  custom shop που είχε τετραπλάσια τιμή τότε.

Ο SF μου είπε σε άλλο thread οτι μια τέτοια έχει και ο Edge. Σε λευκό. Η δικιά μου είναι μαύρη. Εξαιρετική κιθάρα, και πολύ όμορφη. Οι Ιάπωνες φτιάχνουν μερικές απο τις πιο όμορφες κιθάρες που κυκλοφορούν στην αγορά κατα την γνώμη μου.

Να και μερικές φωτο.

TELE2.jpg

 

TELE5.jpg

 

TELE3.jpg

 

TELE1.jpg

 

TELE4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω μια Γιαπωνέζα Telecaster special

 

Μια τέτοια tele ακριβώς, την είχα φιλοξενήσει σπίτι μου για καμία εβδομάδα το 1998 (ήταν ενός φίλου). Κάτι θυμάμαι με αυτές. Είχαν κάτι διαφορετικό στο wiring (ή πάλι στον ύπνο μου το είδα;  ;D ;D). Πάντως τη θυμάμαι σαν χθες (αυτό το pearl pickguard).  

 

Να συνεισφέρω και εγώ photos :D. Έχουν αλλαχθεί βέβαια μαγνήτες (custom shop ‘69- I blame SuperFunk for that ;D) και ο επιλογέας με Αμερικάνικο (σε αυτό είχαν πρόβλημα οι Japan, τουλάχιστον εκείνης της σειράς 1988-89) .  

Start_MIJ_1.thumb.JPG.3cff59a3dd26c5b2daedaac23476619c.JPG

Start_MIJ_2.thumb.JPG.1c53aa32c7930c4da6dfa82c9cfe3ce2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν κάτι διαφορετικό στο wiring (ή πάλι στον ύπνο μου το είδα;  ;D ;D).

 

 

Ναί κάτι έχουν διαφορετικό στο wiring, ένα πυκνωτάκι κάπου, και δέν χάνονται τα πρίμα όταν χαμηλώνεις το volume pot. Έχει και όνομα, αλλά δέν θυμάμαι πως λέγεται. Ο SF θα μας φωτίσει πάλι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεισφέρω και εγώ photos :D. Έχουν αλλαχθεί βέβαια μαγνήτες (custom shop ‘69- I blame SuperFunk for that ;D) και ο επιλογέας με Αμερικάνικο (σε αυτό είχαν πρόβλημα οι Japan, τουλάχιστον εκείνης της σειράς 1988-89) .  

 

τα stringtrees τα εχεις βαλει εσυ εξτρα ?? ή τα ειχε ?? ετος αγορας ??

 

να πω κατι κουλο ?? εμενα του LK μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ - απλη λυτη και απεριτη - μια ομορφη strat :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

τα stringtrees τα εχεις βαλει εσυ εξτρα ?? ή τα ειχε ?? ετος αγορας ??

Όχι δύο string guides είχε από τη «μαμά» της. Αγοράστηκε το 1990- 84.000 δρχ. Μικρό Headstock και 2 string guides. Και το  late eighties fender logo. Όντως όχι και τόσο σύνηθες.

 

εμενα του LK μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ - απλη λυτη και απεριτη - μια ομορφη strat :D :D :D

Και που να τη δεις φορεμένη πάνω μου! Εκεί απογειώνεται!!! :P :P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί κάτι έχουν διαφορετικό στο wiring, ένα πυκνωτάκι κάπου, και δέν χάνονται τα πρίμα όταν χαμηλώνεις το volume pot. Έχει και όνομα,

 

High pass μήπως? :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου