Προς το περιεχόμενο

Μαμά, πότε η κιθάρα είναι... ''κουπί''?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ουσία, Μarathon, την έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση, όταν ο ίδιος υποθέτεις ότι έπειτα από κάμποσα χέρια σήλερ-βερνίκια, δεν θα απομένει και πολύς από τον αυθεντικό ήχο του ξύλου. Που σημαίνει ότι –δίχως να το καταλαβαίνεις- συνομολογείς ότι ο ήχος του ξύλου είναι εξαρχής εκεί και παίζει το ρόλο του, ασχέτως εάν εν συνεχεία «πνίγεται»  (όπως εσύ φαντάζεσαι) ή δεν «πνίγεται» εξαιτίας του φινιρίσματος. Έτερον εκάτερον.

 

Όσο για τις απαντήσεις που δεν δόθηκαν, καθώς και για θέματα και που προσπεράστηκαν σαν να μην τέθηκαν ποτέ, νομίζω ότι στη συγκεκριμένη πρακτική διακρίθηκες ιδιαίτερα, στα πλαίσια αυτού του διαλόγου. Ακόμη περιμένω απάντηση στο εάν θα προέτρεπες έναν πιτσιρικά ν’ αγοράσει απ’ έξω την ίδια  κιθάρα που έπαιξε εδώ και του άρεσε. Την κατηγορηματική άποψη του Duncan, για τον σημαντικό (ο Duncan τον αποκαλεί έτσι, όχι εγώ) ρόλο των ξύλων στον ήχο,  την προσπέρασες ντούκου, λες και τα ΄χει χάσει ο γέρος και δεν ξέρει τί λέει. Και άλλα, διάφορα, μην ανατρέχω τώρα.

 

Οπότε, εάν τελικά το θέμα είναι να λάβεις τις απαντήσεις που επιθυμείς, τότε να παραδεχτώ κι εγώ με τη σειρά μου (ώστε να τελειώνουμε),  ότι τα ξύλα δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο, όχι μόνο στον ήχο της κιθάρας, αλλά και γενικά, σε κανένα τομέα της ζωής μας. Είναι σα να μην υπάρχουν. Τραβάω μια γραμμή στο παρελθόν και παραχωρώ το βασίλειό μου για μια θεϊκή Σταϊνμπέργκερ, εις ένδειξη μεταμέλειας για τις μέχρι σήμερα αιρετικές αντιλήψεις μου.  Ή μπορεί να φτιάξω  και καμμιά partcaster από αλφαμπλόκ, με μανίκι από κουρτινόξυλο και πετάω και δυό Throbak απάνω.

 

ΥΓ : -Δεν αγαπάμε όλοι τις Telecasters, όπως συμπέρανες παραπάνω. Εγώ, για παράδειγμα, δεν τις αγαπώ καθόλου. Τα αυτά αισθήματα (δηλαδή καθόλου αισθήματα) τρέφω και για τις strats. Aλλά δες τώρα ένα παράδοξο, εγώ που τις απεχθάνομαι να τις αναγνωρίζω ως μουσικά όργανα, εσύ πάλι, που τις αγαπάς, να μην. Φαντάσου δηλαδή και να τις απεχθανόσουν. 

 

Καλό βράδυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακόμη περιμένω απάντηση στο εάν θα προέτρεπες έναν πιτσιρικά ν’ αγοράσει απ’ έξω την ίδια  κιθάρα που έπαιξε εδώ και του άρεσε.

Ίσως δεν διαβάζεις προσεκτικά ή διαβάζεις επιλεκτικά...έχω ήδη απαντήσει στο ίδιο θέμα...

 

Στην ουσία, Μarathon, την έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση, όταν ο ίδιος υποθέτεις ότι έπειτα από κάμποσα χέρια σήλερ-βερνίκια, δεν θα απομένει και πολύς από τον αυθεντικό ήχο του ξύλου.

Όταν πάμε στο μαγαζί να δοκιμάσουμε κιθάρα...αγνοούμε τον "αυθεντικό" ήχο...τα βερνίκια ακούμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Δηλ χωρίς λούστρο η κιθάρα παίζει κατα 10-20% "δυνατότερα"? Τι εννοείς με το κόβει? ;)

 

Ναι ειμαι σιγουρος. Εχει διαφορετικο vibration, δεν ακουγεται απαραιτητα πιο δυνατα, αλλα σιγουρα διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...τα ρίχνουμε όλα στα ξύλα και χάνουμε πάρα πολλές άλλες παραμέτρους που είναι παραδίπλα...γιατί απλά δεν ξέρουμε ή διαβάζουμε θεωρητικούς πίνακες στο Internet...

Τουλαχιστον απο μενα, δε νομιζω να καταλαβες κατι τετοιο...

Αν μη τι αλλο, για το ενα σκελος του quote, νωριτερα στο θεμα, ειπα και υπογραμμισα οτι εως ενα βαθμο.

 

Και γενικα στο forum, οσες φορες (λιγες) γραφω, μονο την εντυπωση του θεωρητικου δεν δινω.

Ασχετως αν σε καποια θεματα εχω.

Ο,τι γραψω ομως δεν θα το διαβασει ο Ken Fisher μονο...

Μονο και μονο γι'αυτο το λογο, δεν εχω υπαρξει απο τους "θεωρητικολογους" στα περισσοτερα θεματα.

Μονον οπου επιβαλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικα στο forum, οσες φορες (λιγες) γραφω, μονο την εντυπωση του θεωρητικου δεν δινω.

Δεν το έγραψα για σένα. Για τον πίνακα της Warmoth το έγραψα που όλοι προσκυνάνε...

 

Ναι ειμαι σιγουρος. Εχει διαφορετικο vibration, δεν ακουγεται απαραιτητα πιο δυνατα, αλλα σιγουρα διαφορετικα.

Ωραία...πόσες κιθάρες ακούμε λοιπόν χωρίς λούστρα...ένα χέρι παραπάνω κατά την άποψή σου, μπορεί να κάνει τη "ζημιά" που αποδίδουμε ώς ήχο ξύλου?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... 21 σελίδες και με προοπτικές για πενηντάρα?  ::) Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση (ή μάλλον όχι και τόσο πια) το αιώνιο εβδομαδιαίο κόλλημα με τόσο ανούσια, σκοτωμένα θέματα, κάτι που καταλήγει σε απώλεια φαιάς ουσίας και ελεύθερου χρόνου που θα μπορούσε φυσικά να είχε διατεθεί για κάτι απείρως πιο δημιουργικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραία...πόσες κιθάρες ακούμε λοιπόν χωρίς λούστρα...ένα χέρι παραπάνω κατά την άποψή σου, μπορεί να κάνει τη "ζημιά" που αποδίδουμε ώς ήχο ξύλου?

 

 

Εξαρταται ποσο παχυ ειναι το επομενο χερι. Λεπτοτερα στρωματα  περισσοτερα χερια, με καποιο χρονικο διαστημα μεταξυ τους, εχουν κατα πολλους κατασκευαστες λιγοτερη επιδραση στον ηχο του σωματος. Ο Vigier πχ περναει 3-4 λεπτα στρωματα, αφηνοντας 1 μηνα μεταξυ τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... 21 σελίδες και με προοπτικές για πενηντάρα?  ::)

Τι να κάνουμε...πάντα κάποιος καινούργιος θα εμφανίζεται με "επιχειρήματα"...

 

κάτι που καταλήγει σε απώλεια φαιάς ουσίας και ελεύθερου χρόνου που θα μπορούσε φυσικά να είχε διατεθεί για κάτι απείρως πιο δημιουργικό.

έχεις δίκιο...πάμε στο blog του ζακέτα...

 

Εξαρταται ποσο παχυ ειναι το επομενο χερι. Λεπτοτερα στρωματα  περισσοτερα χερια, με καποιο χρονικο διαστημα μεταξυ τους, εχουν κατα πολλους κατασκευαστες λιγοτερη επιδραση στον ηχο του σωματος. Ο Vigier πχ περναει 3-4 λεπτα στρωματα, αφηνοντας 1 μηνα μεταξυ τους.

 

Τhanks man!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vigier πχ περναει 3-4 λεπτα στρωματα, αφηνονοντας 1 μηνα μεταξυ τους.

και μπορει και ζει απο αυτο? και 1 μηνα θελει ενα λεπτο στρωμα? μερικα μου φαινονται υπερβολες.

θελω να απευθυνθω στον marathon και τον superfunk που απο οτι εχω καταλαβει εχουν εμπειρια σε tele και στον ηχο που θα πρεπει να βγαζουν. εχει κανενας απο εσας παιξει με tele με διαφορετικα ξυλα? πχ μαονι? αν ναι ειχε διαφορες στον ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανενας απο εσας παιξει με tele με διαφορετικα ξυλα? πχ μαονι? αν ναι ειχε διαφορες στον ηχο?

 

ναι ειχα 2 μαονενιες τελε,μια solid του 1965 & μια ιαπωνικη thinline....(την οποια μπορεις και εσυ να δοκιμασεις σε οποιοδηποτε μαγαζι (βγαινει σαν μεξικανικο μοντελλο σε clear χρωμα)

 

ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τελε μου ακουγονταν.. ;D ;D

 

εσενα πως σου ακουγονται?

 

 

 

αντιθεως η ΙΔΙΑ κιθαρα απο ash αλλα με ΔΙΠΛΟΥΣ...ΔΕΝ ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ σαν τελε... ;D

 

 

 

 

τελος ακου και μια...σολιντ μαχογκανυ καλο για μεταλ ;D τελε με εναν τελε μαγνητη κατω και εναν διπλο πανω...

 

 

surprise surprise κατω ακουγεται ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τελε και πανω ΔΕΝ ακουγεται.... ;D (ο τυπος ειναι μαστουρωμενος ;D & ξεχναει να παιξει καθαρα στον κατω αλλα you get the picture...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου