Προς το περιεχόμενο

Πολύπριζο και ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω την εξής "ηλεκτρολογική" απορία...

 

Εχω εναν λαμπάτο ενισχυτή τον οποίο συνδέω στην πρίζα μέσω ενός πολύπριζου (στο οποίο έχω συνδεδεμένους και τους μετασχηματιστές απο τα πεταλάκια μου)..

 

Κάθε φορά που σταματάω να παίζω κιθάρα, κλείνω τον ενισχυτή και ύστερα κλείνω και το κόκκινο διακοπτάκι που έχει το πολύπριζο..

 

Θεωρείται κακό το να ανοιγοκλείνουμε το διακοπτάκι του πολύπριζου?

 

Ρωτάω επειδή θυμάμαι αμυδρά πριν κάποια χρόνια που μας είχε πει ενας καθηγητής Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο να μην ανοιγοκλείνουμε το διακοπτάκι του πολύπριζου στο οποίο έχουμε συνδεδεμένο τον υπολογιστή γιατί θα προκύψει ύστερα απο καιρό πρόβλημα..

Νομίζω πιο συγκεκριμένα οτι ειχε πει οτι θα προκύψει πρόβλημα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή..επειδή κάθε φορά που ανοιγοκλείνουμε το διακοπτακι του πολύπριζου αλλάζει η πολικότητα..

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επι του θέματος ας πει την γνώμη του και ας διορθώσει αν κάτι απο αυτά είναι λάθος!

 

Ευχαριστώ!

 

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον θυμάσαι αμυδρά ή εγώ δεν κατάλαβα καλά.

Δεν μπορεί να σου είπε κάποιος, ειδικά καθηγητής, ότι ανοιγοκλείνοντας τον διακόπτη του πολύμπριζου αλλάζει η πολικότητα. Μιλάμε γιά εναλλασσόμενο ρεύμα - τάση. Μάλλον κάτι άλλο είπε - εννοούσε που ίσως δεν κατάλαβες σωστά. Μήπως είπε κάτι άλλο που έχει να κάνει με τους πυκνωτές εισόδου του τροφοδοτικού; Μήπως;

 

Σχετικά με τον διακόπτη του πολύμπριζου, κάποια στιγμή λογικό είναι να χαλάσει λόγω εκτεταμένης χρήσης και ανάλογα την ποιότητά του. Έχει ημερομηνία λήξης όπως όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή θυμάμαι αμυδρά πριν κάποια χρόνια που μας είχε πει ενας καθηγητής Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο να μην ανοιγοκλείνουμε το διακοπτάκι του πολύπριζου στο οποίο έχουμε συνδεδεμένο τον υπολογιστή γιατί θα προκύψει ύστερα απο καιρό πρόβλημα..

Νομίζω πιο συγκεκριμένα οτι ειχε πει οτι θα προκύψει πρόβλημα στο τροφοδοτικό του υπολογιστή..επειδή κάθε φορά που ανοιγοκλείνουμε το διακοπτακι του πολύπριζου αλλάζει η πολικότητα..

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επι του θέματος ας πει την γνώμη του και ας διορθώσει αν κάτι απο αυτά είναι λάθος!

 

Ευχαριστώ!

 

Κανένα πρόβλημα.

Στον υπολογιστή έχει πρόβλημα όταν αυτός είναι stand-by.

Ο διακόπτης είναι απλό on off switch. Αμα τα μηχανήματα που είναι πάνω του είναι τελείως κλειστά, μπορείς να τον ανοιγοκλείνεις όσες φορές θέλεις.

Εγώ επειδή βαριέμαι έχω βάλει master τον υπολογιστή και όταν κλείνει αυτός κλείνει και το πολύπριζο τα πάντα (φώτα, printer, κάρτες, external κλπ) εκτός από modem (επειδή κάνει 15 λεπτά reset όταν το ξανανοίγεις και βαριέμαι να περιμένω).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον θυμάμαι πολυυυυυυ αμυδρά..

Πάνε και 7 χρόνια!

;D

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδες!

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Audiokostas

Αυτό που λέει έχει κάποια βάση, γι'αυτό και ρώτησα γιά τους πυκνωτές εισόδου.

Όταν κλείνεις (Turn Off) τον υπολογιστή, το τροφοδοτικό μπαίνει σε κατάσταση αναμονής με πάρα πολύ μικρή κατανάλωση, σχεδόν μηδενική. Το κουμπί έναρξης του υπολογιστή (hardware), απλά εκκινεί το τροφοδοτικό του υπολογιστή που βρίσκεται μέχρι εκείνη τη στιγμή σε κατάσταση standby mode (δεν αναφέρομαι σε windows standby αλλά σε power supply standby), δηλαδή είναι σε κατάσταση αναμονής με πάρα πολύ μικρή κατανάλωση, περιμένοντας να δωθεί εκκίνηση από το συγκεκριμένο διακόπτη, στιγμιαία. Ο υπολογιστής σαν hardware, είναι εντελώς κλειστός μόνο όταν κλείσεις και το διακόπτη που είναι από πίσω (του τροφοδοτικού). Μόνο τότε το τροφοδοτικό είναι πραγματικά κλειστό και εκτός τάσης - ρεύματος.

Όπως ακριβώς συμβαίνει και με διάφορες ηλεκτρικές συσκευές π.χ. τηλεόραση. Όταν την κλείνεις από το remote control είναι σε standby mode και όχι εντελώς OFF.

Εντελώς OFF είναι μόνο όταν κλείσεις τον διακόπτη που λέει POWER ή ακόμα καλύτερα όταν κλείσεις από πολύμπριζο που διαθέτει τον γνωστό διακόπτη με διπλή απομόνωση και φυσικά όταν βγάλεις εντελώς την πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Audiokostas

Αυτό που λέει έχει κάποια βάση, γι'αυτό και ρώτησα γιά τους πυκνωτές εισόδου.

Όταν κλείνεις (Turn Off) τον υπολογιστή, το τροφοδοτικό μπαίνει σε κατάσταση αναμονής με πάρα πολύ μικρή κατανάλωση, σχεδόν μηδενική. Το κουμπί έναρξης του υπολογιστή (hardware), απλά εκκινεί το τροφοδοτικό του υπολογιστή που βρίσκεται μέχρι εκείνη τη στιγμή σε κατάσταση standby mode (δεν αναφέρομαι σε windows standby αλλά σε power supply standby), δηλαδή είναι σε κατάσταση αναμονής με πάρα πολύ μικρή κατανάλωση, περιμένοντας να δωθεί εκκίνηση από το συγκεκριμένο διακόπτη, στιγμιαία. Ο υπολογιστής σαν hardware, είναι εντελώς κλειστός μόνο όταν κλείσεις και το διακόπτη που είναι από πίσω (του τροφοδοτικού). Μόνο τότε το τροφοδοτικό είναι πραγματικά κλειστό και εκτός τάσης - ρεύματος.

Όπως ακριβώς συμβαίνει και με διάφορες ηλεκτρικές συσκευές π.χ. τηλεόραση. Όταν την κλείνεις από το remote control είναι σε standby mode και όχι εντελώς OFF.

Εντελώς OFF είναι μόνο όταν κλείσεις τον διακόπτη που λέει POWER ή ακόμα καλύτερα όταν κλείσεις από πολύμπριζο που διαθέτει τον γνωστό διακόπτη με διπλή απομόνωση και φυσικά όταν βγάλεις εντελώς την πρίζα.

Συμφωνούμε.

Ούτως ή άλλως, το το πολύμπριζό μου μένει σε αυτή τη φάση για αυτό και ο υπολογιστής (και όλες οι άλλες συσκευές) ξεκινά με το ον του υπολογιστή.

Απλώς δεν υφίσταται πρόβήμα αν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αν είναι για άναψε κλείσε συνεχές, όντως καταπονείς (σε μικρό βαθμό) τον υπολογιστή

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό ειναι να κλείνει και το πολύπριζο ή έστω το τροφοδοτικό του υπολογιστή ώστε αυτός να προφυλαχθεί από περίεργα σκαμπανεβάσματα τάσης

 

προ ετών έχασα 5 συσκευές στο σπίτι, όλες στο standby, όταν σημειώθηκε βλάβη της ΔΕΗ ακριβώς έξω απο το σπίτι, και η ΔΕΗ αρνήθηκε κάθε ευθύνη αποζημίωσης

 

όλα αυτά βέβαια λύνονται με ένα AVR πριν τα πολύπριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα η κυρα ΔΕΗ φροντισε να μας κανει 3-4 διακοπες διαρκειας δεκατων του δευτερολεπτου και αναρωτιομουν τι θα γινοταν αν επαιζα κιθαρα?Ο ενισχυτης μου ειναι λαμπατος.Τι μπορει να παθει απο πτωσεις τασης διακοπες κλπ?Πως μπορω να προστατευθω εστω υποτυποδως??? ???

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου