Προς το περιεχόμενο

Θεωρια Ενισχυτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας noizers,

     Επιτελους τελειωσαν τα σχολεια και οι πανελληνιες και ειμαι ετοιμος να ξαναριχτω σοβαρα στην μουσικη! Εχοντας μαζεψει ενα αξιοσεβαστο ποσο σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι να αγορασω εναν πολυ καλο ενισχυτη (εργαλειο για ολη μου την ζωη). Αλλα πριν αρχισω να ψαχνω σοβαρα ερχομαι σε σας για να μου εξηγησετε καποια πραγματα...

 

Εχω ψαξει στο forum ,εννοειται, και εχω βρει πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια ομως το γεγονος οτι ειναι ασυνδετα μεταξυ τους δεν με βοηθανε να κατανοησω τοσο καλα την θεωρια των ενισχυτων γι'αυτο και θεωρω σκοπιμο να συλλεξουμε καποιες ορισμενες πληροφοριες εδω περα ας πουμε. Οριστε το σχετικο ερωτηματολογιο:

 

1) Καταλαβαινω πως οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι σε θεμα ποιοτητας ηχου και το παρατηρω και εγω, ομως πως δικαιολογειται αυτο? Σχετιζεται μονο με τις λυχνιες?

2)Τι ειναι τελικα το headroom? Που βοηθαει? Πως βελτιωνει τον ηχο? Παραδειγματα ενισχυτων με εντυπωσιακο headroom?

3)Ποσα watt ειναι ικανοποιητικα ωστε να μπορεις να παιζεις και στο σπιτι σου μονος σου χωρις να ενοχλεις αλλα και για προβες η ακομα και για live?

4)Τι ειδη μεγαφωνων υπαρχουν και ποιες ειναι οι κλασσικες και ποιοτικες λυσεις?

5)Και το σημαντικοτερο... Ποσα ηδη λαμπας για ενισχυτες υπαρχουν και τι διαφορες εχουν αναμεταξυ τους? (π.χ 6L6)

 

Ξερω ειναι πολλα, αλλα ειναι οι μαζεμενες αποριες ενος χρονου ενος παιδιου που βασανιστηκε απο το εκπαιδευτικο συστημα :P Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την απαντηση αν και το εχω ηδη τσεκαρει... Ωραιο αρθρο ειναι αλλα ψαχνω λιγο πιο πρακτικες απαντησεις απο παιχταραδες που εχουμε εδω μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την απαντηση αν και το εχω ηδη τσεκαρει... Ωραιο αρθρο ειναι αλλα ψαχνω λιγο πιο πρακτικες απαντησεις απο παιχταραδες που εχουμε εδω μεσα!

 

αυτές ακριβώς οι πρακτικές απαντήσεις έχουν δοθεί άπειρες φορές εδώ, αν ψάξεις λίγο θα τις βρεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταλαβαινω πως οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι σε θεμα ποιοτητας ηχου και το παρατηρω και εγω, ομως πως δικαιολογειται αυτο? Σχετιζεται μονο με τις λυχνιες?

2)Τι ειναι τελικα το headroom? Που βοηθαει? Πως βελτιωνει τον ηχο? Παραδειγματα ενισχυτων με εντυπωσιακο headroom?

3)Ποσα watt ειναι ικανοποιητικα ωστε να μπορεις να παιζεις και στο σπιτι σου μονος σου χωρις να ενοχλεις αλλα και για προβες η ακομα και για live?

4)Τι ειδη μεγαφωνων υπαρχουν και ποιες ειναι οι κλασσικες και ποιοτικες λυσεις?

5)Και το σημαντικοτερο... Ποσα ηδη λαμπας για ενισχυτες υπαρχουν και τι διαφορες εχουν αναμεταξυ τους? (π.χ 6L6)

 

1) "Καλύτεροι" θα είναι στα αυτιά του εκάστοτε ακροατή και για μια συγκεκριμένη χρήση. Μπορείς πχ. να βρεις έναν που ασχολείται με το high fidelity στα στερεοφωνικά συστήματα, που θα σου έλεγε πως δεν θέλει ούτε να ακούσει για λαμπάτους ενισχυτές (λόγοι αρκετοί που δεν είναι της παρούσης). Στους κιθαριστικούς προτιμάται από την πλειοψηφία επειδή η λάμπα έχει μια ιδιότητα να χρωματίζει πολύ ευχάριστα στο ανθρώπινο αυτί, και γιατί όταν πιέζεται προσφέρει έναν κορεσμό που μπορεί να είναι εύκολα ακουστός ως ψαλιδισμός (πχ. σαν overdrive ή distortion) ή ως το χαρακτηριστικό fat yet still shimmery καθαρό στα όρια του γρεζιού.

 

2) Ψάξε στο φόρουμ για "headroom" - έχει αναλυθεί αρκετά με ακριβείς ορισμούς. Όταν μιλάμε για ένα κιθαριστικό ενισχυτή αναφέρεται - χονδρικά - στο κατασκευαστικό χαρακτηριστικό του (ισχύς, σχεδιασμός κυκλώματος, μεγάφωνο κλπ) να αποδίδει έναν καθαρό ήχο χωρίς να τον παραμορφώνει. Κλασσικό παράδειγμα ενισχυτή που παραμένει καθαρός με υψηλά αποθέματα headroom: Fender Twin Reverb.

 

3) Δεν μπορεί να σου δοθεί σαφής απάντηση για αυτό μιας και εξαρτάται από το πού βρίσκεται το σπίτι σου, πόσο ανεκτικοί είναι οι γείτονές σου, πόσο καλή είναι η ηχομόνωσή σου, πόσα ακόμη όργανα έχει η μπάντα σου, πόσο άγαρμπος είναι ο ντράμερ σας, αν τα μέρη που θα παίζετε θα έχουν μικρόφωνα και PA κλπ. Το 85% των κιθαριστών βέβαια πάσχει από το κλινικό σύνδρομο της φιλεπαρεβατναϋπαρχουνίτιδας, με αποτέλεσμα να αγοράζουν θηρία των 60 ή 100 βατ χωρίς καν να σκεφτούν αν και πού θα τα χρειαστούν, και αν παίζουν καλά κάτω από το 1μισι-2 όπου θα βρίσκoνται σχεδόν πάντα.

 

4) Άπειρα θρεντς για μεγάφωνα - πέρνα μια βόλτα και απ'τα "Λυμένα", πρέπει να υπάρχει θρεντ που αναλύει τα είδη τους.

 

5) Πολλά είδη... κυρίως χωρίζονται σε προενισχύτριες και τελικής ενίσχυσης. Οι διαφορές τους είναι κυρίως το μέγεθος της ισχύος που μπορούν να αποδώσουν. Οι ηχητικές διαφορές των τελικών είναι δύσκολο να απομονωθούν. Στα αυτιά της συντριπτικής πλειοψηφίας του κιθαριστικού κόσμου συγχέονται με την σχεδίαση του κυκλώματος του εκάστοτε ενισχυτή (πχ. όλοι νομίζουν πως οι EL84 ακούγονται "Vox-y" ενώ στην ουσία "Vox-y" ακούγεται μόνο ο ενισχυτής, όπως επίσης συμβαίνει και με τις EL34 (Marshall-y) και τις 6L6 (Fender-y): σε ενισχυτές με διαφορετικό tonestack και σχεδίαση κυκλώματος ακούγονται εντελώς διαφορετικές)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική μην περιμένεις ο πρώτος σου λαμπάτος να είναι εργαλείο για όλη σου τη ζωή. Πάρε έναν μικρό, πούλα τον, πάρε έναν άλλο, δες πως λειτουργεί και τι σου αρέσει και μετά προχωράς στην επένδυση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχολαστική τεχνική ανάλυση που έχει ποσταριστεί προ μηνών στο φόρουμ δείχνει πως η λυχνία όταν υπεροδηγείται βγάζει διαφορετικές αρμονικές που (1) ακούγονται πιο ευχάριστα στο αυτί και (2) δίνουν την (ψευδ)αίσθηση υψηλώτερης έντασης

 

--> το ~99% των κιθαριστών προτιμά  λυχνίες αντί τρανζίστορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Εχω ψαξει ηδη αλλα οντως μπορω να ριξω και μια καλυτερη ματια. Αυτο το θεμα το εκανα κυριως για να συσσορευσω τις πληροφοριες που ειναι μαζεμενες γιατι στα θεματα δινονται πολλα στοιχεια αλλα ειναι αποσπασματικα και τουλαχιστον εμενα με μπερδευουν.

 

Οσο για αυτο που ειπες RayDTutto δεν εχεις καθολου αδικο αλλα εγω δεν νομιζω να μπορω να το κανω. Ποτε δεν εχω πουλησει κατι που μου αρεσε για να παρω κατι καλυτερο. Προτιμω να τα κραταω γιατι δενομαι συναισθηματικα οσο χαζο και αν ακουγεται!

 

Π.χ Πριν 5 χρονια πηρα την πρωτη μου ηλεκτρικη που ομολογουμενως ηταν πανακριβη για πρωτη (Fender Highway One 2005 τοτε 780 ευρω). Πολλοι θα το θεωρησουν μια παραλογη κινιηση μιας και μαζευα λεφτα για πανω απο 2 χρονια τοτε για να την παρω ως πιο πιτσιρικας. Ομως πραγματικα ηταν η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε και παιζει να εχω κανει πληρη αποσβεση μεχρι τωρα με τοσο παιξιμο. Ε αυτη την κιθαρα δεν θα την πουλαγα ποτε! Ετσι καπως το σκεφτομαι και με τον ενισχυτη για αυτο το ψαχνω τοσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου