Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας!help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Funky_bassman:  και στις προηγούμενες αυτό έκανα και έκανα βλακείες!! τζάμπα πήγαιναν τα λεφτά μου! Εγώ θέλω μια να αξίζει τα λεφτά της κατάλαβες! Έτσι κ αλλιώς δεν έχω θέμα όποια κιθάρα και να ναι κάθε μέρα παίζω!!:P

 

Saviola: χαχαχα!!! Ναι αλλά καλύτερα που ξέρεις για τις κιθάρες!! γιατί άμα πάς να αγοράσεις δεν μπορεί να σε ξεγελάσει κανένας!! Εγώ όμως το μικρό και άσχετο!!! Είμαι η χαρά του εμπόρου!!!:P

 

Σε ένα όργανο των 600 ευρώ που αν το πάρεις μεταχειρισμένο θα έκανε τουλάχιστον 800 δεν είναι θέμα αν θα παίζει... 99% θα παίζει... Αν σου αρέσει θα έχεις κάτι καλό και θα παίζει μια χαρά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου Lord_Goumis! Έχω παίξε σε Gibson Les Paul Standard και δεν είχα κανένα πρόβλημα!! Αντίθετα έπαιξα σε Ibanez που νομίζω ότι έχει πιο λεπτή και μικρή ταστιέρα και δεν με βόλευε και τόσο! Να μην τν προτιμήσω δηλαδή την black beauty!

 

Η Gibson Les Paul Standard που έπαιξες, ειδικά αν ήταν σχετικά καινούργια ήταν ελαφριά επειδή πλέον οι Gibson έχουν chambered σώμα ώστε να είναι πιο ελαφριές (chambered: δημιουργούνται κενοί ''θάλαμοι'' μέσα στο σώμα της κιθάρας ώστε να είναι πιο ελαφριά)

 

GibsonDarkFireLesPaulChamberedBody.jpg

 

Επίσης είχε 60's profile μπράτσο, το οποίο είναι λεπτό μπράτσο για LP.

 

Aντίθετα, οι Epiphone π.χ. δεν έχουν chambered body και έχουν 50's profile μπράτσο, το οποίο είναι το χοντρό.

 

Μια άλλη διαφορά που για μένα είναι σημαντική, είναι όπως είπα και πριν το υπερβολικό λούστρο που έχουν οι epi, πράγμα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο στο παίξιμο αλλά και σαν αίσθηση. Αντίθετα η Gibson που έπιασες έχει λεπτό, nitro finish που την κάνει πολύ πιο smooth και ευχάριστη στο παίξιμο.  ;)

 

Άρα όπως καταλαβαίνεις, η LP που δοκίμασες σε σχέση με την LP που ενδιαφέρεσαι να πάρεις ενδέχεται να έχει τρομακτικές διαφορές (ως προς την εργονομία, για ήχο δεν το συζητάμε...) γι' αυτό πρέπει τουλάχιστον να τις δοκιμάσεις.

 

Πάντως υπάρχουν και φθηνές gibson, όπως π.χ. αυτή, δεν ξέρω αν είναι chambered body, νομίζω ότι το μανίκι είναι 50's profile αλλά επειδή είναι ''faded'' είναι πολύ ευχαριστη στην υφή και στο παίξιμο κατ'εμέ.  ;)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wbcr.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πάρει κάποιος μεταχειρο κιθαρα που να εχει πιάσει κάμποσες και να ξερει και να δει κατι παραπανω,ναι στα μεταχειρο 1000%

αν ομως δεν το εχεις καλυτερα να τα δωσεις για καινουργια.

και gibson κιολας, εγω εδεινα ευκολα ολες μου τις κιθαρες για μια ESP.

και πλεον στις αγορες μου μονο καλες κιθαρες που σου μενουνε κιολας, ετσι λενε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αισθητή η διαφορα στο βαρος της Gibson που έχουν chambered σώμα?

δεν εχω πιασει ποτε?

βασικα δεν το ηξερα καν αυτο?

οσο ζεις μαθαινεις τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funky_bassman : αχα!! κατάλαβα!! δίκιο έχεις!!

Lord_Goumis: wow ανάλυση!! Φοβερό!!! Ευχαριστώ πολύ!! Ναι η αλήθεια είναι ότι ήταν καινούργια η Gibson που είχα παίξει!! Ααα ωραία αυτή η Gibson μόνο που το χρώμα δεν με τρελαίνει!! Έχω ακούσει ότι καλύτερα να πάρεις μια πιο ακριβή Epiphone παρά μια φτηνή Gibson γιατί έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Ισχύει?

saviola : κ εμένα μ αρέσουν οι Esp με ιδιαίτερη προτίμηση σε όσες έχει πιάσει ο Hetfield!!!  Αλλά δεν νομίζω ότι ανταποκρίνονται στα δικά μου ακούσματα!! Και καλά πιο blues, heavy metal, hard rock . νομίζω ότι είναι για βαριά riffs αυτές!!(??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι είναι για βαριά riffs αυτές!!(??)

Κλασσική παρεξήγηση... Με τα πάντα παίζεις τα πάντα... Οι Maiden παίζουν με Fender...

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_401vf_ts_b_stock_2.htm

Με αυτή θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένη... Την φιλοξενούσα σπίτι μου για 1 μήνα και ήταν υπέροχη εμπειρία...

Τώρα είδα ότι είναι Bstock... Μετά υπάρχει αυτή:

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec256_ahb.htm

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky_bassman: woooow!!!Είναι φοβερή!! Βγαίνει βέβαια έξω απ το budget μου γιατί κανονική τιμή λέει 700+ αλλά είναι woooooooow!! Κλασική παρεξήγηση εε?? Γιατί μου είχαν πει ότι είναι ανάλογα με τους μαγνήτες τι είδος παίζεις και τέτοια και μου είπαν πιο πολύ να δω για τα ακούσματα μου Epiphone!!!

 

saviola: αυτό μου λένε όλοι!!!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα αυτες με τους emg, τις ξεχνας.μην μπλεξεις προς esp-ltd πλευρα για μενα.

Γιατί? Εξήγησέ μου τους λόγους σε παρακαλώ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα κολλημένοι όπως εγω που εχουμε συνδεσει esp με hammet & hetfield ειμαστε πολλοι νομιζω.

 

ειδικα αυτες με τους emg, τις ξεχνας

http://www.espguitars.com/guitars/signature/ltd-truckster.html

http://www.espguitars.com/guitars/signature/kh-602.html

 

δυστυχος δεν εχω πιασει καποια απο αυτες που προτεινεις για να εχω γνωμη αλλα εχω για αυτο το ειδος μουσικης που θελει η κοπελια και το σχεδιο LP, πηγαινα σε gibson για το χαιλικι και μονο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου