Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας!help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως θα προτιμούσα αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_60s_tribute_whcsb.htm?sid=f234cb55c71c30cfdbee0694765918a3

 

Απο τις 50's

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγω,αλλα το κοριτσι θελει να παιζει hard rock & metal....οποτε με τους Ρ90 θα εχει πολυ θορυβο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια........εκτως οτι εχετε ποσταρει σχεδον οτι κιθαρα σε σχημα LP υπαρχει......(με την καλη εννοια παντα ;D ) στο τελος θα την μπερδεψετε χειροτερα

 

η λυση ειναι 1 και εφ'σον ο SF δεν την εχει πει ακομα (καθοτι χαρακτηριστικο του σε τετοια θρεντ) θα την πω εγω

 

ΔΟΚΙΜΑΣΕ............οτι σου κατσει πιο καλα στο χερι και σου αρεσει και εμφανισιακα κρατα τες στο μυαλο σου και πες μας μετα για να σου πουμε και εμεις την γνωμη μας.........στο κουτουρου και απο φωτο δεν παιζει να καταλαβει κανεις τιποτα - πολοι εχουν παρει κιθαρα που την εχουν δει ΜΟΝΟ απο φωτο και σε αλλους εκατσε σε αλλους οχι............μην το πας στην τυχη δεν ειναι λιγα τα λ7......... TEST.......all you got to do :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς χαίρομαι πολύ που βρίσκεται ακόμα μια κοπέλα στην παρέα μας  :)

 

Κατά 2ον, είχα και εγώ τρελό κόλλημα με Les Paul, όπότε μάζεψα λεφτά και πήγα και την χτύπησα (Gibson!). Πριν την πάρω, προβληματιζόμουν και εγώ ανάμεσα με Epiphone Les Paul Custom και Gibson Les PAul Studio... οι περισσότεροι λένε πως η Gibson είναι πολύ καλύτερη και ας είναι Studio.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για Studio faded ή την Studio Tribute σειρά που είναι κοντά στα 600ευρώ, τότε να έχεις το νου σου για το μανίκι που εκτός του ότι είναι λίγο στρουμπουλό, δεν έχει και φινίρισμα οπότε μπορεί να σε δυσκολέψει.

 

πάντως εγώ εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα της Silverburst Studio που έχω! κανένα πρόβλημα απολύτως και την είχα πάρει από τον thomann (γιατί δεν υπάρχει Ελλάδα) και το setup ήταν άψογο.

 

Υ.Γ. δεν θα έλεγα όχι στην signature ESP του Hetfield!!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια........εκτως οτι εχετε ποσταρει σχεδον οτι κιθαρα σε σχημα LP υπαρχει......(με την καλη εννοια παντα ;D ) στο τελος θα την μπερδεψετε χειροτερα

 

η λυση ειναι 1 και εφ'σον ο SF δεν την εχει πει ακομα (καθοτι χαρακτηριστικο του σε τετοια θρεντ) θα την πω εγω

 

ΔΟΚΙΜΑΣΕ............οτι σου κατσει πιο καλα στο χερι και σου αρεσει και εμφανισιακα κρατα τες στο μυαλο σου και πες μας μετα για να σου πουμε και εμεις την γνωμη μας.........στο κουτουρου και απο φωτο δεν παιζει να καταλαβει κανεις τιποτα - πολοι εχουν παρει κιθαρα που την εχουν δει ΜΟΝΟ απο φωτο και σε αλλους εκατσε σε αλλους οχι............μην το πας στην τυχη δεν ειναι λιγα τα λ7......... TEST.......all you got to do :D :D :D

+1000

 

Δεν είναι ανάγκη να παντρευτείς τον έμπορα που θα πάει να σου πλασάρει το οτιδήποτε. Πες του θέλω να δοκιμάσω και μετά φεύγεις και είτε το παίρνεις από εκεί είτε από το thomann.

Δική μου άποψη είναι από το thomann κατόπιν βέβαια δοκιμής. Στο μαγαζί δεν έχεις ιδέα για πόσο καιρό έχει κάποιος μια κιθάρα εκεί πέρα, πόσοι την έπιασαν στα χέρια τους, πόσες ώρες τις βαρούσε ο ήλιος κτλ. Χώρια που θα στη δώσουν κατά πάσα πιθανότητα "γυμνή", δηλαδή χωρίς το κουτί της και τα πιστοποιητικά της.

Τις προάλλες πήγα σε ένα μαγαζί και είχε μια Art & Lutherie 12χορδη που μου έκατσε στο μάτι και βλέπω τιμή και σκαλώνω. 150! Α, λέω μας δουλεύει. Λέω στον μαγαζάτορα πόσο έχει αυτή; Μου λέει 450 ευρώ. Και το 150 ήταν 150.000 δραχμές... :o

 

Επίσης ένα στοιχείο το οποίο δε βλέπω να επισημαίνει κανένας σας είναι αυτό του ενισχυτή. Έχεις ενισχυτή κατ' αρχάς; Γιατί αν δεν έχεις και πας να σκάσεις έξι κατοστάρικα για μια κιθάρα μετά πώς θα την ευχαριστηθείς; Έχει άλλα 100-200 που λέει ο λόγος για ενισχυτή;

Αν από την άλλη έχεις γράψε άκυρο (απλώς δεν το είδα να αναφέρεται πουθενά γι'αυτό το ανέφερα).

 

Από 'κει και πέρα στις αγγελίες αυτού του site υπάρχουν πραγματικά ΜΕΓΑΛΕΣ ευκαιρίες. Αρκεί να έχεις υπομονή και να ψάχνεσαι. Μπορεί βέβαια να αργήσεις μέχρι να βρεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου άποψη είναι από το thomann κατόπιν βέβαια δοκιμής. Στο μαγαζί δεν έχεις ιδέα για πόσο καιρό έχει κάποιος μια κιθάρα εκεί πέρα, πόσοι την έπιασαν στα χέρια τους, πόσες ώρες τις βαρούσε ο ήλιος κτλ. Χώρια που θα στη δώσουν κατά πάσα πιθανότητα "γυμνή", δηλαδή χωρίς το κουτί της και τα πιστοποιητικά της.

διαφωνω ως προς 1 πραγμα - αν πας σε "καλο" μαγαζι θα τα εχει ολα η κιθαρα και σε αυτη την τιμη συνηθως σου κανουν δωρο και την θηκη

Τις προάλλες πήγα σε ένα μαγαζί και είχε μια Art & Lutherie 12χορδη που μου έκατσε στο μάτι και βλέπω τιμή και σκαλώνω. 150! Α, λέω μας δουλεύει. Λέω στον μαγαζάτορα πόσο έχει αυτή; Μου λέει 450 ευρώ. Και το 150 ήταν 150.000 δραχμές... :o

σε παλιατζη βρηκες να πας και εσυ............ ;D ;D ;D

Επίσης ένα στοιχείο το οποίο δε βλέπω να επισημαίνει κανένας σας είναι αυτό του ενισχυτή. Έχεις ενισχυτή κατ' αρχάς; Γιατί αν δεν έχεις και πας να σκάσεις έξι κατοστάρικα για μια κιθάρα μετά πώς θα την ευχαριστηθείς; Έχει άλλα 100-200 που λέει ο λόγος για ενισχυτή;

Αν από την άλλη έχεις γράψε άκυρο (απλώς δεν το είδα να αναφέρεται πουθενά γι'αυτό το ανέφερα).

στις αγγελιες και αν μπορεις να βρεις ενισχυτη - διαμαντια

αλλα εφοσον παιζει τοσο καιρο μαλλον την εχει βρει την ακρη με το θεμα του ενισχυτη (νομιζω :-\ :-\ :-\ )

ισως και γι'αυτο δεν αναφερθηκε πουθενα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που καθυστέρησα να συνδεθώ! Λοιπόν με τον ενισχυτή δεν έχω πρόβλημα! Έχω αγοράσει ένα line 6 spider IV 30w και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!!! Πολύ μου αρέσουν οι Gibson studio που μου προτείνετε!!! Είχα ακούσει βέβαια ότι καλύτερα να αποφύγω τις studio γιατί δεν είναι καλές αλλά αφού την έχεις δοκιμάσει Wild_Rose με βάζεις σε σκέψεις! Καλά και η Esp EC-401FM είναι φοβερή αλλά ψιλο-ακριβή! Το σκέφτομαι βέβαια αν κάτι πιο καλό ξεκινάει από τα 700 να περιμένω λίγο και να μην βιαστώ… δεν ξέρω!! Messalion νομίζω ότι αυτό θα κάνω!! θα την δοκιμάσω στο κατάστημα και αν δω μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με το thomman θα την πάρω από το internet!! hijack5 όταν διάβασα το μήνυμα έπαθα σοκ!! Πας να αγοράσεις καινούργια κιθάρα και την “έχει φάει ο σκόρος”!!!! LOL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακούσει βέβαια ότι καλύτερα να αποφύγω τις studio γιατί δεν είναι καλές αλλά αφού την έχεις δοκιμάσει Wild_Rose με βάζεις σε σκέψεις!

 

κοίταξε, δεν λέω ότι όλες οι Studio είναι φοβερές, αλλά ούτε και ότι είναι χάλια. Δυστυχώς όποια κιθάρα και να πάρεις, όσο ακριβή ή φθηνή αν είναι, αν δεν την δοκιμάσεις πρώτα να δεις πως θα "σου κάτσει" είναι ένα ρίσκο. Μπορεί πχ μια κιθάρα να είναι τέλεια για μένα, αλλά πατάτα για κάποιον άλλο! Ομολογώ πως ήμουν αρκετά τυχερή με τη δική μου επιλογή!

 

Ελπίζω να πάρεις και εσύ αυτή που θα σε τρελαίνει! ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Messalion νομίζω ότι αυτό θα κάνω!! θα την δοκιμάσω στο κατάστημα και αν δω μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με το thomman θα την πάρω από το internet!!

χαχα μαλλον εχεις καιρο να βγεις εξω (λογω οτι παιζεις οοοοοοοοοοοοληηηηηηη μεεεεεερρρρρρααααα ;D ;D ;D ;D) και δεν ξερεις το τι τιμη μπορει να πετυχεις με ενα καλο τουβλο διπλωμενο στα 2 και ενα καλο παζαρι - μπορεις να βγαλεις μια διαφορα της ταξης των 20-30 ευρω σε σχεση με το thomman (πιο ακριβα εννοητε) οποτε.......τι ειναι 30 ευρωπουλακια και την περνεις και στο χερι ??? nada

 

 

εγω αγοραζω απο στολλα σε τιμες thomman

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου