Προς το περιεχόμενο

Protools m-powered


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Αν και παρακολουθώ το noiz πολύ καιρό είναι η πρώτη φορά που γράφω.Ο λόγος; Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί τα Protools m-powered; Δοκίμασα το demo και η εντύπωση που μου άφησε είναι ότι σέρνονται και αποδίδουν λιγότερο σε σχέση με άλλα sequencers. Βεβαίως γνωρίζω ότι καμία σχέση δεν έχουν με ένα TDM σύστημα. Απλά βρίσκω τα protools πολύ βολικό και απέριττο software και βρισκομαι σε μεγάλο πειρασμό για την αγορά τους. Το demo το δοκίμασα σε Pentium IV στα 2.6 HT με 1 Giga RAM και κάρτα ήχου M-audio Firewire 410. Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα χρησιμοποιώ. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι "σέρνονται". Όντως ανοίγουν κάπως αργά σε σχέση με άλλα προγράμματα, αλλά από τη στιγμή που θα ανοίξουν, δεν υπάρχει τίποτε που να δικαιολογεί τη λέξη "σέρνονται".

 

Το μόνο "κακό" που έχουν τα Pro-Tools M-Powered είναι ότι δεν έχουν freeze. Αλλά αν κάποιος δεν έχει μεγάλη σχέση με VST Instruments δεν θα απασχοληθεί με αυτό το ζήτημα.

 

¶λλο "κακό" δεν έχουν - είναι τρομερό πρόγραμμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι με τα ίδια vsti καταναλώνουν περισσότερη CPU από ότι πχ το cubase. Επίσης μου έδωσαν την εντύπωση ότι ζορίζονται και στο audio. Όλα αυτά σε ολιγόωρη δοκιμή και μάλιστα του demo 6.8. Πάντως η απάντηση σου είναι ενθαρρυντική και ευχάριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν κάποιος δεν έχει μεγάλη σχέση με VST Instruments δεν θα απασχοληθεί με αυτό το ζήτημα.

 

Έτσι κι'αλλιώς τα Protools δεν υποστηρίζουν VST (απευθείας), μάλλον εννοείς RTAS.

 

Και βέβαια μπορεί να κάνει κάποιος bounce σε ένα audio κανάλι όταν τελειώσει με το virtual όργανο και να εξοικονομήσει πόρους και από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση που θα πάρεις αν αγοράσεις τώρα θα είναι η 7.1, η οποία τρέχει πολύ καλύτερα από την 6.8 - οπότε ίσως κάποια πράγματα να οφείλονται σε αυτή τη διαφορά.

 

Δεν έχω παρατηρήσει να "τρώει" πιο πολύ CPU από ότι άλλα προγράμματα, υπό την προϋπόθεση όμως ότι έχεις τις σωστές εκδόσεις των vst σου.

 

Δηλαδή, άλλο να έχεις VST όργανο, προσαρμοσμένο στα Pro Tools μέσω του VSTtoRTAS Adapter (έκδοση 1), άλλο να τα έχεις μέσω του VSTtoRTAS Adapter (έκδοση 2), άλλο να υποστηρίζουν RTAS από τη μάνα τους και άλλο να είναι RTAS από τη μάνα τους και μάλιστα optimized για τα Pro Tools 7 (όπως έχει κάνει η Arturia π.χ.). Θα δεις ότι ανάμεσα σε αυτές τις τέσσερις καταστάσεις υπάρχουν σοβαρές διαφορές.

 

Να ξέρεις ότι (την ίδια ώρα που θα αγοράσεις τα ProTools) θα πρέπει να αγοράσεις και τον VST to RTAS Adapter (είναι πολύ φθηνός).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό! (περί RTAS). Τη λύση bounce την έχω υπ'όψιν, αλλά όσο δουλεύεις μια ενορχήστρωση χρειάζεσαι κάποια όργανα ανοιχτά (τουλάχιστον εγώ). Πάντως είσαι ευχαριστημένος όπως καταλαβαίνω και αυτό είναι που μετράει για μένα. Με βλέπω να κάνω την κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι (την ίδια ώρα που θα αγοράσεις τα ProTools) θα πρέπει να αγοράσεις και τον VST to RTAS Adapter (είναι πολύ φθηνός).

 

Δουλεύει καλά αυτός; Δεν είχα ακούσει καλά σχόλια (για τα HD και LE βέβαια).

 

Έτσι κι'αλλιώς, οι περισσότεροι παραγωγοί pluggins δίνουν μαζί εκδόσεις RTAS, εκτός αν η εταιρεία είναι, ας πούμε, η Steinberg. Μήπως θα συνέφερε να εγκαταστήσει απευθείας τα RTAS?

 

Και, τελικά, η τιμή των M-powered έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αν έχει κάποιος κάρτα m-audio είναι εξαιρετική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει καλά αυτός; Δεν είχα ακούσει καλά σχόλια (για τα HD και LE βέβαια).

 

Ναι, καλά δουλεύει, ειδικά η έκδοση 2. Εννοείται ότι δεν είναι εξ' ίσου καλή λύση με το να υποστηρίζει το plugin το πρότυπο RTAS από τη μάνα του, ούτε εξ' ίσου καλή λύση με το να έχεις εκδόσεις RTAS που να είναι optimized για τα PT7.

 

Αλλά (και γι' αυτό του το πρότεινα) τα πιο πολλά δικά μου plugins δεν υποστηρίζουν RTAS από τη μάνα τους. Είναι γεγονός ότι τα πιο πολλά καινούργια είναι πιο σωστά σε αυτό το θέμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου