Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή combo ενισχυτή σε κεφαλή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...έχω έναν peavey 6505+ combo, ο οποίος λόγω βάρους δεν κουβαλιέται πουθενά, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ ψάχνω τρόπους για να το κάνω.

 

Σκέφτομαι να βγάλω τον ενισχυτή από μέσα και με κάποια ευρεσιτεχνία να τον κάνω κεφαλή και ας μεινει το ηχείο του σαν, ας πούμε, καμπίνα.

Έχει κάνει κάποιος κατι τέτοιο?

Θεωρητικά γίνεται, πρακτικά δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξερω πρακτικα πως το κανεις, αλλα εχω μια κεφαλη fender twin που την εκανε καποιος. αξιζει τον κοπο, ειναι πολυ πιο ευκολο στο κουβαλημα κεφαλη ηχειο απο ενα τεραστιο combo. αλλα σιγουρεψου οτι και παλι θελεις να τα κουβαλας, γιατι πολλοι το κανουν, και καταληγουν τελικα σε ενα ελαφρυ 1x12 combo για ευκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με επιτυχία κιόλας

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156032.0

 

Μόλις κοίταξα το topic. Καλά, αυτός ο boogie έγινε πολύ ωραίος... αν και νομίζω πως θα του ταίριαζε πιο πολύ ένα μπορντώ σουέντ δέρμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά γίνεται και είναι ελάχιστη δουλειά αν πάρεις τα ξύλα κομμένα και δεν σε ενδιαφέρει

η εμφάνιση. Έφτιαξα ένα κουτί σε μισή ώρα το πολύ με κόστος κόντρα πλακέ 10 ευρώ και

το έχω στην άκρη, όταν θελήσω βγάζω το σασί του ενισχυτή και το βάζω σε 2 λεπτάκια.

Κάποια στιγμή θα καμπυλώσω τις γωνίες, θα βάλω κάποια επένδυση και θα ανοίξω τρύπες

για την χειρολαβή του combo. Αν το έφτιαχνα με mdf θα κόστιζε τα μισά αλλά θα ήταν

λίγο βαρύτερο.

IMG_0780.JPG.b13ab206a8631b8bf45cce8286c4c4ea.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλέα, κατασκευάζω ενισχυτές και μπορώ να σου πω 2-3 πραγματάκια για να ξεκινήσεις.

 

Σου εστειλα και email.

 

Αν θελεις ριξε μην.

 

Ευχαριστώ

Ανδρέας

 

[email protected]

www.colorsound.gr 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου