Προς το περιεχόμενο

Studio building thread "The Green Room"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτω οι τιμές είναι αυτές, πέτυχα κάποιες εκπτώσεις λόγο γνωστών - φίλων κτλ αλλά γενικά στα υλικά μπορείς να κάνεις σκληρά παζάρια αυτό τον καιρό και οι προσφορές που πήρα είχαν μικρές διακυμάνσεις!

Δεν ισχύει το ίδιο όμως στα συνεργεία όπως είπα και ποιο πάνω. Εκεί είναι για γέλια η κατάσταση! Προτιμούν να μη δουλέψουν παρά να πάρουν λιγότερα χρήματα, ή μάλλον λογικά χρήματα. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ο άλλος μου ζήτησε 1500 ευρώ για να στοκάρει και να βάψει ένα δωμάτιο 20 τμ... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ισχύει το ίδιο όμως στα συνεργεία όπως είπα και ποιο πάνω. Εκεί είναι για γέλια η κατάσταση! Προτιμούν να μη δουλέψουν παρά να πάρουν λιγότερα χρήματα, ή μάλλον λογικά χρήματα. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ο άλλος μου ζήτησε 1500 ευρώ για να στοκάρει και να βάψει ένα δωμάτιο 20 τμ... ::)

 

Αυτοί έχουν ξεφύγει εντελώς.

Αν δεν "πιάνουν" τα χέρια σου τη σήμερον ημέρα, κάηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ο άλλος μου ζήτησε 1500 ευρώ για να στοκάρει και να βάψει ένα δωμάτιο 20 τμ... ::)

 

Καλα καλαμαράκια...

Το σκελέτωμα το έκανες μόνος σου ή είσαι με συνεργείο?

Τις ''διάτρητες'' γυψοσανίδες τις κοίταξες καθόλου ή δεν υπήρχε λόγος? γιατί δε βρίσκω και τιμές για αυτές...

Γενικά προβληματίζομαι πολύ για το drum room που θα κάνω.

Αν εξαιρέσεις εξαερισμό 1000€ + -, κλιματισμό 500€ όπου έχω φίλο να μου τα φέρει φθηνα και να μου κάνει και τοποθέτηση τσάμπα και πόρτα κανα 500€ όπου έχω οικογενειακό φίλο μαραγκο πολύ καλό μαστορα για αυτά χοντρικά θέλω κανα 2000.

Τα άλλα είναι φθηνα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναφέρω και τις διάτρητες γιατί είδα αυτά τα βίντεο και μου άρεσει πολύ και το ''αισθητικό'' αποτέλεσμα, πέρα από το ότι θα προσφέρουν και ένα ακουστικό αποτέλεσμα (υποθέτω)

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διάτρητες δεν κάνουν σε καμία περίπτωση αν θέλεις ηχομόνωση και πέρα από αυτό είναι πανάκριβες και πολύ δύσκολες στην τοποθέτηση.

Αυτό που βλέπεις στο video δεν είναι διάτρητη γυψοσανίδα, και ότι είναι έχει γίνει πάνω από την τοιχοποιία για να μειώσει τα ποσοστά απορρόφησης του όποιου υλικού έχει χρησιμοποιηθεί από πίσω.

 

Μόνοι μας το κάναμε όλο, απλά ο ένας από τους δύο φίλους που με βοήθησαν είχε δουλέψει παλιότερα σε συνεργείο γυψοσανιδάδων και ήξερε τα κόλπα. Απο εκεί κει πέρα.....you tube  ;D

 

Για κουφώματα έχω παραγγείλει 2 συνθετικά με τριπλεξ τζάμι και μεμβράνη στα 470 το ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διάτρητες δεν κάνουν σε καμία περίπτωση αν θέλεις ηχομόνωση και πέρα από αυτό είναι πανάκριβες και πολύ δύσκολες στην τοποθέτηση.

Αυτό που βλέπεις στο video δεν είναι διάτρητη γυψοσανίδα, και ότι είναι έχει γίνει πάνω από την τοιχοποιία για να μειώσει τα ποσοστά απορρόφησης του όποιου υλικού έχει χρησιμοποιηθεί από πίσω.

 

είναι διάτρυτη γυψοσανιδα και είναι τέτοιου τύπου

τώρα αν έχει κάνει κάτι σαν επένδυση είναι άλλο θέμα εγώ τη σκεφτόμουνα για επένδυση πάνω από την τελική γυψοσανίδα

Screen_shot_2011-06-29_at_2_28.30_PM.png.360405cfb57067f55e957a05aaeb7892.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, εγώ την ήξερα έτσι την διάτρητη

diatriteskasetesorofisDanogips.jpg

 

Anyway αν έχεις γνωστό μαραγκό με router μπορείς να κάνεις πανελάκια με λεπτό κοντρα πλακέ μπροστά στο οποίο μπορείς να κάνεις ότι σχέδια θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway αν έχεις γνωστό μαραγκό με router μπορείς να κάνεις πανελάκια με λεπτό κοντρα πλακέ μπροστά στο οποίο μπορείς να κάνεις ότι σχέδια θέλεις.

 

Ναι αλλά αν υπάρχουν έτοιμες γυψοσανίδες δε νομίζω να χρειαστεί.

Με την προϋπόθεση βέβαια να είναι φτηνές

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το κοντρα πλακέ είναι σίγουρα ποιο ακριβές και η κατασκευή αυτή περισσότερο πολύπλοκη καθώς μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα με συντονισμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το κοντρα πλακέ είναι σίγουρα ποιο ακριβές και η κατασκευή αυτή περισσότερο πολύπλοκη καθώς μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα με συντονισμούς!

 

συντονισμούς? για ποιό λόγο? αφου δε θα το καρφώσεις απευθείας πάνω θα βάλεις και κάποιο λαστιχοειδές στο πίσω πλαίσιο...τέσπα DIY

 

εντιτ:

κοντρα πλακέ τί διαστάσεις και τί πάχος? βαζουμε κανα υλικό από πίσω?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου