Προς το περιεχόμενο

Studio building thread "The Green Room"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διάτρητη από μόνη της δεν προσφέρει κάποια απορόφηση. Από πίσω πρέπει να βάλεις φύλλα πετροβάμβακα, οπότε στην ουσία θέλει να φτιάξεις και τον απαραίτητο μεταλικό σκελετό και ή θα κάνεις ολόκληρο τον τοίχο (ποιο εύκολο) η εξωτερικές επενδύσεις στον τοίχο γυψοσανίδας που θα έχεις κάνει το οποίο όμως απαιτεί higher level γυψοσανιδοτέχνης ;D

 

Γενικά πρόκειται για κατασκευή που σε σχέση κόστος απόδοσης δεν λέει και πολλά! Είναι καθαρά θέμα εμφάνισης γι αυτό και χρησιμοποιείται περισσότερο σε μεγάλες αίθουσες, κινηματογράφους κτλ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η διάτρητη από μόνη της δεν προσφέρει κάποια απορόφηση. Από πίσω πρέπει να βάλεις φύλλα πετροβάμβακα, οπότε στην ουσία θέλει να φτιάξεις και τον απαραίτητο μεταλικό σκελετό και ή θα κάνεις ολόκληρο τον τοίχο (ποιο εύκολο) η εξωτερικές επενδύσεις στον τοίχο γυψοσανίδας που θα έχεις κάνει το οποίο όμως απαιτεί higher level γυψοσανιδοτέχνης ;D

 

Γενικά πρόκειται για κατασκευή που σε σχέση κόστος απόδοσης δεν λέει και πολλά! Είναι καθαρά θέμα εμφάνισης γι αυτό και χρησιμοποιείται περισσότερο σε μεγάλες αίθουσες, κινηματογράφους κτλ ;)

 

μα δε τη θελω για απορόφηση. απλα σκεφτομουν μήπως περα από το αισθητικό αποτελεσμα προσέφερε και μια ''βελτίωση'' στην ακουστική του χώρου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα!

 

Η διάτρητη είναι απλά μια γυψοσανίδα που έχει τρύπες, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο! Χρησιμοποιείται περισσότερο σε ψευδοροφές σε συνδυασμό με πετροβάμβακα ώστε να διατηρηθούν σε ένα βαθμό οι απορροφητικές ιδιότητες του πετροβάμβακα και το αισθητικό αποτέλεσμα να είναι καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ερωτήσεις - απορίες...

 

1. τί απόσταση έχει η ψευδοροφή από το ταβάνι?

2. η τοιχοποιεία γιατί δεν πατάει στο πάτωμα, δε θα έπρεπε να γίνει πχ πρώτα το πάτωμα και επάνω στο πλωτό πάτωμα να στηριχθεί η τοιχοποιεία?

3. είναι πολύ δύσκολο το σκελέτωμα?

4. παίζει ρόλο που είναι recording room και όχι play room ως προς την κατασκευη?

 

Γενικά μου κάνει φοβερή εντύπωση η απλότητα της κατασκευής, ξερω βεβαια ότι δεν είναι ευκολο το θεμα της γυψοσανίδας αλλά το πάτωμα πχ είναι πολύ απλό και είναι και σε όροφο...

Πετροβαμβακα, νοβοπαν, γυψοσανίδα τα υλικά...ουτε ελαστικά εφέδρανα-αναρτήσεις, πως κιετσι? Από κάτω τί έχεις?

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 10cm

2. Αυτή η κατασκευή στο πάτωμα δεν μπορεί να στηρίξει την τοιχοποιία η οποία όμως είναι και αυτή πλωτή γιατί πατάει πάνω σε ελαστικά στηρίγματα όπως αυτά. Στο τέλος γεμίζεις το μικρό κενό που μένει από κάτω με πετροβάμβακα και το σφραγίζεις με σιλικόνη.

3. Εξαρτάτε από τον χώρο. Αν είναι ένα απλό δωμάτιο είναι πολύ εύκολα τα πράγματα αρκεί να ακολουθήσεις 3-4 στάνταρντς και να έχεις τα απαραίτητα εργαλεία για σωστό μέτρημα, σημάδεμα και τρύπημα.

4. Όχι, αν εννοείς ως προς την ηχομόνωση.

 

Ακολούθησα αυτό το σχέδιο για το πάτωμα και γιατί το έχω δει υλοποιημένο με άψογα αποτελέσματα αλλά και γιατί είναι αρκετά ποιο φθηνή και εύκολη λύση από ένα πλωτό πάτωμα με μπετό το οποίο χρειάζεται και στατική μελέτη λόγο ορόφου κτλ. Γενικά όλη η κατασκευή είναι σχετικά απλή αλλά η επιτυχία του αποτελέσματος εξαρτάται 100% στη λεπτομέρεια. 

 

Στο μεταξύ βάφουμε:

IMAG0014.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πέρασα και το laminate

 

IMAG0024.jpg

 

Και τα πρώτα broadband μπήκαν στον τοίχο

 

IMAG0030.jpg

 

Και το drum cloud

IMAG0031.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει "φανταστικη" δουλεια - ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα

1 ερωτηση (προς το παρων) ;D ;D

εχω διαβασει πολλα αρθρα του nikodemos για την κατασκευη studio αλλα η δικη σου περιπτωση ταιριαζει πιο πολυ στα δικα μου μετρα...........

τον αερισμο του δωματιου πως θα τον κανεις ?? ή αν εχεις να προτεινεις ενα πολυ φτηνο τροπο εξαερισμου του δωματιου μιας και δεν εχει διαφορες απο play room και recording room - μιλαμε παλι για ενα δωματιο (ισογειο ομως) γυρω στα 25τ.μ.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω φροντίσει για εξαερισμό καθώς είμαι σε απομονωμένη περιοχή και το δωμάτιο έχει άμεση επαφή με το έξω και έχω φροντίσει για κουφώματα με ανάκληση. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις έχω πάρει τα μέτρα μου και έχω δυο σχέδια υπόψιν για όταν θα χρειαστεί να μπει εξαερισμός.

 

Ένα είναι αυτό, που είναι παθητικός εξαερισμός

http://www.soundservice.co.uk/acoustic_vents.html

 

Και το άλλο είναι το κλασσικό σχέδιο που μπορείς να βρεις να περιγράφετε καλύτερα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182962.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φροντίσει για κουφώματα με ανάκληση

??? ??? ??? δλδ ??

 

στον παθητικο εξαερισμο μπορω να βαλω καποιου ειδους ανεμιστηρα μεσα για να "τραβαει" ?? εχουμε και καπνιστες στην παρεα βλεπεις !!!

 

 

αν ξερεις.......ποσο κοστιζει ενα τετοιο ?? http://www.soundservice.co.uk/acoustic_vents.html

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανάκληση είναι αυτά που ανοίγουν λίγο από πάνω.

uranio.jpg

 

Στον παθητικό εξαερισμό δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα, απλά πρέπει να υπάρχει είσοδος και έξοδος εγκατεστημένα το ένα απέναντι από το άλλο για να γίνεται ρεύμα. Το έχω δει να δουλεύει και είναι πολύ καλό απλά αν σε ενδιαφέρει η καλή ηχομόνωση πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στην τοποθέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου