Προς το περιεχόμενο

Πορώδες μπράτσο Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εχω μια Les Paul Special του 2016 με μπράτσο απο μαόνι, όπως συνηθίζεται.

Αν και είναι εξαιρετική κιθάρα σε playability και ήχο, το θεμα μου είναι πως το μπράτσο, αφήνει μια αίσθηση περίεργη στο χέρι. Μάλλον δεν κάνουν την ίδια επεξεργασία που κάνουν στις ακριβότερες σειρές όσον αφορά την προεργασία και το βάψιμο και το μαόνι λόγω του ότι είναι πορώδες έχει κάποια πολύ μικρά λακουβάκια.

Στο παρελθόν με άλλες Les Paul δεν είχα τετοιο πρόβλημα μιας και το χρώμα τους ήταν solid και σίγουρα είχαν περαστεί ένα filler απο κάτω για να γεμίσουν οι πόροι.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πρέπει να της ρίξω κανα χέρι κατι τις στο μπράτσο να στρώσει ή ακόμα καλύτερα να την δώσω σε πιο ειδικό.

Σας έχει τύχει ή μόνο εμένα ενοχλεί;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yameth είπε

ή μόνο εμένα ενοχλεί;

 

μονο εσενα.. 🤣

 

θελεις καποιο grain filler και μετα φινιρισμα με clear laquer.

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει πολύ ψωμί ακομα πανω το βερνίκι του μπράτσου, ένα δυο περάσματα γυαλόχαρτο θα άμβλυναν τις όποιες ανωμαλίες στην υφή, και θα γινόταν πιο ευχάριστο και γρήγορο. Τα μπράτσα (συμφωνα με πολλούς) πρεπει να έχουν μια μάτ υφή και εντελώς λεία για την επίτευξη της ελάχιστης τριβής. Αν δεν είναι λεία ή αν έχουν γυαλιστερό βερνίκι που κολάει στα χέρια αυτο δημιουργεί δυσκολία στο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοια αισθηση ειχε το μπρατσο απο μια Gibson bfg Gary Moore που ειχα.

Μαλιστα εδινε την αισθηση πως ηταν κολλα και οχι καποιο βερνικι.

Δεν ασχοληθηκα με τροπο να το λυσω καθως πουληθηκε.

Υποθετω οτι ενα refinish σε εναν τεχνικο για να γινει οπως οι ακριβοτερες σειρες θα λυσει το θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρόβλημα με το τρίψιμο (το σκέφτηκα κι εγώ) είναι πως το μαόνι μαυρίζει απο τον ιδρώτα και γίνεται άσχημο μετά, γι αυτό πρέπει να υπάρχει κάποιο satin βερνίκι και οχι gloss που κολλάει το χέρι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστευω δεν ειναι σκέτο ξύλο, κάτι σε τελικό βερνίκι πρεπει να έχει απάνω. Αμα τρίψεις (ελαφρως με 0000 ατσαλόμαλλο) και βγάζει άσπρη σκόνη είσαι ΟΚ, σταματάς. Αμα βεβαια ξύσει μαόνι έχει γίνει ζημιά. Ισως να έκανες μια ελαφριά και προσεκτική δοκιμη σε σημείο που δεν φαίνεται και δεν επηρεάζει π.χ. neck heel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια αίσθηση εντόπισα κι εγώ σε μια studio faded ενός φίλου . Και ήταν και το σώμα έτσι , όχι μόνο ο λαιμός . Προσωπικά δεν το συμπάθησα καθόλου και δεν θα έπαιρνα για κανένα λόγο τέτοιο μοντέλο 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου