Προς το περιεχόμενο

(βοηθεια) Αγορα υπολογιστη για μουσικη χρηση!


stavros84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσοτεροι πυρηνες=περισσοτερα threads. Το οτι εχουν παρομοιες επιδοσεις και οτι ο ενας ειναι διπυρηνος δε σημαινει οτι ειναι καλυτερος!

 

Και όμως, όπως ανάφερα, μπορεί να φανεί καλύτερος. Γιατί σε ένα DAW το κάθε Plug-in πάει (κατά κανόνα) σε ΕΝΑ thread. Συνεπώς ένα ΒΑΡΥ plugin μπορεί να "σκάσει" έναν πιο αργό πυρήνα.

 

Για τους green WD συμφωνώ, αλλά ήταν θέμα κόστους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εδώ http://www.pcmajor.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=132 ένα συγκεντρωτικό πινακάκι με αρκετές κάρτες ήχου και τα χαρακτηριστικά τους.

 

Enjoy ;)

 

+1000!!!

Ρίξε μια ματιά στους υπολογιστές τους, εγώ έχω μείνει υπερευχαριστημένος!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, όπως ανάφερα, μπορεί να φανεί καλύτερος. Γιατί σε ένα DAW το κάθε Plug-in πάει (κατά κανόνα) σε ΕΝΑ thread. Συνεπώς ένα ΒΑΡΥ plugin μπορεί να "σκάσει" έναν πιο αργό πυρήνα.

 

Με μπευδευεις. Ας υποθεσουμε οτι καθε plugin πιανει ενα thread. Εχουμε εναν διπυρηνο, δηλαδη 4 threads, και εναν τετραπυρηνο, δηλαδη 8 threads. Εστω παλι οτι ο διπυρηνος ειναι και 200/300/400MHz πιο γρηγορος.

Ειναι προτιμοτερο να εχεις 4 ελαφρως πιο γρηγορα plugin απο το να εχεις 8 ελαφρως πιο αργα? ???

Εγω ξερω οτι τα πολλα ταυτοχρονα plugin βαραινουν τη cpu συνηθως, οχι το ενα βαρυ μονο του.

 

Οποτε σε ενα project που μπορει να εχουμε 20+ plugins, vst's, δε ξερω τι, δεν ειναι προτιμοτερο να φορτωσουμε τον ιδιο αριθμο plugins σε περισσοτερα threads? :)

 

 

4 παρομοιοι (3GHz ας πουμε) επεξεργαστες δεν σημαινει 12GHz δυναμη, δεν παει αθροιστικα

 

Ακριβως αυτο προσπαθω να πω και γω αν το δεις πιο προσεκτικα ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπευδευεις. Ας υποθεσουμε οτι καθε plugin πιανει ενα thread. Εχουμε εναν διπυρηνο, δηλαδη 4 threads, και εναν τετραπυρηνο, δηλαδη 8 threads. Εστω παλι οτι ο διπυρηνος ειναι και 200/300/400MHz πιο γρηγορος.

Ειναι προτιμοτερο να εχεις 4 ελαφρως πιο γρηγορα plugin απο το να εχεις 8 ελαφρως πιο αργα? ???

Εγω ξερω οτι τα πολλα ταυτοχρονα plugin βαραινουν τη cpu συνηθως, οχι το ενα βαρυ μονο του.

 

Οποτε σε ενα project που μπορει να εχουμε 20+ plugins, vst's, δε ξερω τι, δεν ειναι προτιμοτερο να φορτωσουμε τον ιδιο αριθμο plugins σε περισσοτερα threads? :)

 

 

Ακριβως αυτο προσπαθω να πω και γω αν το δεις πιο προσεκτικα ;)

 

Ναι, σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που λες.

 

Το πρόβλημα είναι όταν θα έχεις ένα ΠΟΛΥ βαρύ Plug in, το οποίο θα χρειάζεται αυτήν την παραπάνω δύναμη.

 

Γιατί, από τη στιγμή που θα "σκάσει" ο ένας πυρήνας, θα αρχίσουν τα glitches, ακόμα και αν οι άλλοι τρεις είναι στο 10%.

 

Επίσης υπάρχουν κάποια προγράμματα που δεν αξιοποιούν πολλαπλά threads, και τα οποία όπως είναι λογικό θα τρέχουν καλύτερα στον διπύρηνο.

 

Όπως και να έχει αυτά, όπως προείπα, είναι λεπτομέρειες. Πολύ, ΠΟΛΥ πιο σημαντικό είναι η αγορά μιας κάρτας ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω εναν Intel Ι7 στα 2.66HZ με 6 Gb corsair 1600 Ram , 2xsata II και 1χFW800 σκληρους και απο καρτα ηχου την RME Fireface 800, Mobo Gigabyte UDX σειρα. Φορτωνω πανω τα ματια μου !!! δηλαδη γυρω στα  30-40 plugins και vst instruments συν οτι γράφω (κιθαρες-μπασα) και το μηχανημα δεν μασαει μία.

ΑΝ θες λοιπον να έχεις πιο τουμπανο pc παρε εναν Ι7- 12Gb Ram(1333 η 1600 o/c)- 3x sata III σκληρους ) και λεω τρεις γιατι στο 1ο ειναι λειτουργικο/plugins 2o θα γραφεισ το project σου και στο 3ο αν εχεις virtual instruments που θέλουν πολλα resources οπως Omnishpere/SSD2. Και last but not least καρτα ήχου φιλε μου εχω την RME FF800 και δεν την αλλαζω με τιποτα μπες στο site της RME παρε πληροφοριες η καρτα απλα τα σπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρηματα που διαθετω ειναι 500 με 550 ευρω

 

Ρε παιδιά μην προτείνεται οτι του έρθει του καθενός... το παλικάρι είπε μεχρι 550 και οι μισοί έχουν προτείνει εξοπλισμό 4000 ευρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O,τι και να κανεις μεινε σε intel, οχι amd.

Χανουν αρκετα.

 

Δες και αυτο (Σορρυ κιολας, προτεινω δικη μου αγγελια, αλλα ειναι δυνατο μηχανημα και αθορυβο, θα σε καλυψει σιγουρα(4πηρυνος με 12mb cache+8gb ram))

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=43737

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου