Προς το περιεχόμενο

(βοηθεια) Αγορα υπολογιστη για μουσικη χρηση!


stavros84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμησπερα σε ολους!

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω desktop υπογιστη με σκοπο να δουλεψω μουσικα προγραμματα  τυπου "protools" , να κανω ηχογραφησεις μεχρι 2 ή 3 καναλια και την χρηση Plugins σε πραγματικο χρονο χωρις καθυστερηση (αν ειναι εφικτο). Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την σωστη επιλογη των χαρακτηριστικων του υπολογιστη σε:

 

α) επεξεργαστη

β) μητρικη

γ) μνημη

δ) τροφοδοτικο (αθορυβο)

 

αυτα που εχω σκεφτει σχετικα με επεξεργαστη,μητρικη κ τροφοδοτικο ειναι :

 

AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB, Box)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-x4-965-AM3-3-4G.htm

 

ASROCK 880G PRO3

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528604

 

CoolerMaster Silent Pro PSU (500W)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-PSU-500W.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλος και ο AMD καλος και ο intel αλλα ο intel ειναι και +/-150ευρω  ακριβοτερος απο τον AMD και ειναι και σε πιο λιγα Ghz.

 

Εγω ειχα χρονια AMD στο pc μου και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακριβοτερος απο τον AMD και ειναι και σε πιο λιγα GHz.

Ακριβοτεροι ειναι οι Intel, ναι, αλλα ειναι και κατι...χρονια μπροστα να πω?

Οσο για το αν οι Intel ειναι πιο λιγα GHz, που το ειδες παλι αυτο?

Και ασχετα απο αυτο, τα GHz απο μονα τους δεν λενε τιποτα.

Ενας Pentium 4 στα 3.4GHz και ενας i7 στα 2.93GHz ειναι η μερα με τη νυχτα, με τον δευτερο να ειναι κατι ετη φωτος μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας Pentium 4 στα 3.4GHz και ενας i7 στα 2.93GHz ειναι η μερα με τη νυχτα, με τον δευτερο να ειναι κατι ετη φωτος μπροστα.

 

 

Μονο που ο phenom ii δεν ειναι pentium 4... Αν θημαμαι καλα και οι δυο τετραπυρηνοι ειναι.

 

Τελως παντων δεν ξερουμε αν διαθετει τοσα χρηματα και απ'οτι βλεπω η μητρικη που ανεφερε (δεν εχω καμια γνωμη για αυτην) δεν ειναι συμβατη με intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι και οι 2 ειναι τετραπυρηνοι, το παραδειγμα με τον Pentium το εγραψα για να δεις οτι τα MHz απο μονα τους δεν παιζουν ρολο.

Απο τετραπυρηνο σε τετραπυρηνο παλι υπαρχουν διαφορες, και μια και αναφεραμε τους 2 παραπανω τετραπυρηνους, o i7 στα 2.93GHz ειναι πολυ ανωτερος σε συγκριση με τον AMD στα 3.4GHz, αν διαβασεις καποιο benchmark θα το δεις καθαρα.

 

Τελος παντων, η προταση μου ειναι να αγορασει ενα i7 απο τους καινουργιους (Sandy Bridge) που ειναι απλα απιστευτοι. Ναι θα χρειαστει αλλο motherboard, και ναι θα πληρωσει πιο πολλα, αλλα αν τα εχει καλο ειναι να φτιαξει ενα καλο PC που θα το κρατησει για τουλαχιστον 2 χρονια. 8)

 

(ας δει και τους i5 που ειναι πολυ καλοι επισης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Κάρτα ήχου έχεις;

 

2ον) Απέφυγε την Asrock

 

3ον) Πρόσεξε ως εναλλακτική αυτό το CPU

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU.htm?MPT=Core%20i3%202XXX

 

Αυτό το CPU είναι 10 % πιο αργό από αυτό που διάλεξες. Όμως είναι διπύρηνο, που σημαίνει ότι ο κάθε πυρήνας είναι σχεδόν δυο φορές πιο δυνατός από αυτό που διάλεξες.

 

Σε πραγματικά απαιτητικά Plug-Ins κάτι τέτοιο ίσως να φανεί πιο χρήσιμο, και εκτός αυτού πολλές φορές οι δυο πυρήνες αξιοποιούνται καλύτερα.

 

Δεν έχει πάντως και τόσο σημασία η τρίτη παρατήρησή μου, όσο οι δύο πρώτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου